BES’ten bütçe açıklaması

Büro Emekçileri Sendikası( BES) Şanlıurfa Şubesi tarafından Maliye önünde yapılan açıklamada asgari ücretin 1900 TL olması istendi.

Umut DELİ

Büro Emekçileri Sendikası( BRS) Şanlıurfa Şubesi tarafından Maliye önünde yapılan açıklamada asgari ücretin 1900 TL olması istendi.

Maliye önünde gerçekleşen açıklamada konuşan BES üyesi Leyla Sezer: “TBMM'de 2016 yılının ilk üç ayını kapsayacak geçici bütçe ile ilgili görüşmeler bugün itibariyle başlayacaktır. Gerek 64. Davutoğlu hükümetinin, gerekse de önceki dönem AKP hükümetinin Orta Vadeli Programında ortaya konulan yaklaşımların emekçileri hedef aldığı ortadadır. Bugün başlayacak bütçe görüşmelerinde taleplerimize dikkat çekmek için büro emekçileri olarak bugün ülke genelinde alanlardayız.

7 Haziran genel seçimlerinde ortaya çıkan halk iradesini hiçe sayarak, 1 Kasım'da ülkemizi erken seçime, götüren AKP'nin, bu dönemde ortaya koyduğu politikalar ülkemizi hızla bir felakete sürüklemektedir. Toplumda yaratılan kutuplaştırma siyaseti, ayrımcılık, hukuksuzluk ve ülkemizde ve bölgede ortaya konulan savaş siyaseti iktidarı için her yol mubah anlayışının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Toplum. AKP’li olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye bölünmüş olup maalesef kutuplaştırma, siyaset ve ısrarcılık devam etmektedir.

2016 ve 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme süreci iki seçim arasına sıkıştırılarak oldubittiye getirilmiş, o dönem milletvekili olmayan Çalışma Bakanı ile Memur-Sen arasında oynanan bir tiyatro ile sonlandırılarak, kamu emekçilerine müjde olarak kamuoyuna servis edilmiştir.

AKP Hükümetinin TBMM'nden almış olduğu yetki kanunu ile bir gecede çıkarmış olduğu Kanun Hükmünde Kararnamelerle 2012 yılından itibaren kesilen yan ödemeler kamu emekçilerinin kişi başı ortalama 800-1000 -TL arasında kaybına neden olmuştur.

Yoksulluk sınırının 4000 TL açlık sınırına 1500 TL olduğu bir ortamda 2014 2015 yılları için yine aynı zihniyet tarafından kamu emekçilerine müjde olara,4 sunulan "satış sözleşmesi" 2014 yılı enflasyon farkını da gasp edecek bir biçimde hayata geçirilmiştir. Geçmişten gelen kayıplara ek olarak iki yıllık yapılan zamlar ikinci vergi dilimi uygulaması dolayısıyla kesilen vergileri bile karşılamaktan bile uzaktır.

AKP P Hükumeti, kamuda ücret adaletsizliklerine, vergi dilimi uygulamaları ile gelirlerimizin gaspına son verilmelidir. Kamuda liyakat, kariyer vb. ilkelere uygun hareket etmeli, haksız terfi ye atamalara son vermelidir. Kamu emekçilerinin insanca yaşam taleplerini karşılamalı asgari ücret net 1900 TL olmalı, tüm kamu emekçilerinin ücretleri yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır” İfadelerini kullandı.

16 Aralık 2015 - Ekonomi

urfanatik.com son bir ayda 489.540 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi