Taştan Leylek Yuvası Yaptılar

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde Leyleklere taştan kule yaptılar. Bahar ayında kuleye yuva yapan leyleklerin gelmeye başlandığı görüldü.

Siverek merkeze yaklaşık 20 km. uzaklıkta bulunan Gazi Köyü sakinleri Leylekler için etrafta bulunan taşları toplayıp yaklaşık 6 m uzunluğunda bir kule inşa ettiler. Minare şeklinde olan bu kuleye ‘Leylekhane’ ismini verdiler.

Leyleklerin, Köpeklerden ve diğer doğa şartlarında rahat etmesi için böyle bir girişimde bulduğunu kaydeden köy sakinleri bu leylek yuvasızında aynı zamanda köyün birlikteliğini sağladığını söylediler.

‘ANIDEN ESTİ’

Leyleklere yuva yapan köy sakinlerinden Mükremin Gümüştaş yaptıkları bu çalışmada aniden oluştuğunu söyledi, Gümüştaş “ biz başta orda kış günlerine soğuktan korunmak için küçük bir set duvar çektik ardından aklıma burada bir kule yapalım dedik ve birkaç kişi toplanıp kule yapmaya karar verdik. Uzun olmasından ardından aniden biz buraya leylekler için bir yuva yapalım dedik. Başta leylekler gelmez korkusu vardı içimizde kuleyi 6 metre yükseğe çıkardıktan sonra, üzüm dalları ile bir yuva yapıp üstüne koyduk. Bahar ayı geldiğinde leylekler gelmeye başladı ve leylek hanemize kondular. Bu bizi çok mutlu etti.” açıklamasında bulundu.

‘KÖYÜN TARİHİ SİMGESİ OLACAK’

Siverek’te yaptıkları taştan leylek yuvasını, köyün bir simgesi olduğunu belirten Recep Gümüştaş ise bu artık köyün simgesi haline geldiğini söyledikten sonra ekledi, “ Biz bata bunu yaptığımızda köydeki yaşlılar bizlere güldüler. ‘Leylekler insan yapımı olan bir yere konmaz’ dediler. Bizde buna inanmadık ve yapmaya başladık ardından köyde ki yaşlılardan da destek almaya başladık ve yapımı tamamlandığında leyleklerin konduğunu gördük. Bu bizim artık köyün bir simgesi haline geldi. Çevrede böyle bir kuleyi ilk biz yaptık ve çevre köyler tarafından da beğenildi. Daha büyük ve güzel bir kule daha yapmayı düşünüyoruz.”

LEYLEKLER GELMEYE BAŞLADI

Gazi köyü sakinleri tarafından yapılan leylek yuvasında leylekler konmaya başladı. Baharı gelmesi ile birlikte sıcak bölgeye gelen leylekler Leylekhaneye konmaya başladığın kaydeden köy sakinleri, leyleklerin nisan ayı itibari ile geldiklerini ve eylül ayının sonuna kadar burada kaldıklarını söylediler. Köy sakinlerinden Neşet Geyik “ Yaklaşık 6 metre uzunluğunda olan bu Leylekhane’de leylekler bahar ayları ile birlikte yuva yapmaya başlıyorlar. Burda yumurtlayıp yuva yapıyorlar. O leylek yuvaların büyüdüğünü görmek bizlere mutluluk veriyor.” dedi

03 Nisan 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 969.070 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?