Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı

- Gaziantep Valisi Yelikaya ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Uzer kutlama mesajı yayımladı

GAZİANTEP

(AA) -Gaziantep Valisi AliYerlikaya veAK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer,Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla mesajyayımladı.

Yerlikaya, mesajında,Türk topraklarını paylaşma hevesiyle gelen düşmanların Kurtuluş Savaşı destanıyla denize döküldüğünü belirtti.

Ecdadın sırtına ateşten gömlek giyerek yaşadığı o günlerive Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar geçen o süreci herkesin çok iyi bildiğini kaydeden Yerlikaya, Kurtuluş Savaşı'ndakien çetin mücadelelerden birinin de Gaziantep'te yaşandığını vurgulayarak, "Bu şehrin insanları aylarca açlığa, yokluğa mahkum edilerek esir alınmak, canlarından aziz bildikleri toprakları ele geçirilmek istendi.Tüm imkansızlıklara rağmen esir olmaktansa ölmeyi tercih eden Antep ahalisinin hürriyet ve bağımsızlık aşkının, sarsılmaz irade ve direniş ruhunun karşısında hiçbir güçduramadı" ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, şöyle devam etti:

"94 yıl önce MilliMücadele'ye kıvılcım olan Antep savunması,şehrimize Türkiye Büyük Millet Meclisi'miz tarafından Gaziunvanı verilmesine vesile olmuştur. Bugün şehit ve gazilerimizin bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti,Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulduğu ilk günden bu yana, aynı ruh ve heyecanla, karşılaştığı tüm engelleri, yine milletimizin azim ve kararlılığıyla bertaraf etmiştir."

Gazianteplilerin,Türkiye'ye sığınan Suriyelilere 4 yıldır çok güzelev sahipliği yaptığını vekardeşlik örneği sergilediğini belirten Yerlikaya, "Böyle bir şehrin valisi olduğum için büyük bir huzur ve mutluluk duyuyorum" açıklamasında bulundu.

Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümünü kıvanç ve onurla kutluyor, vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi hayırla ve rahmetle yad ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, şehrimizin ve ülkemizin kurtuluş mücadelesi ve bölünmez bütünlüğü uğruna bugüne kadar kaybettiğimiz tüm gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum."

- "Onlar sadece bir şehri değil, bir vatanı kurtarmıştır"

Milletvekili Uzer deAtatürk'ün, "Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar sadece bir şehri değil, bir vatanı kurtarmıştır",sözlerine vurgu yaparak,başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Antep Kuşatması'nda şehit olanları rahmet ve minnetle andığını belirtti.

Gazianteplilerin 25 Aralık1921'de Fransız askerleri şehri terk ettiğinde bu günü bayram ilan ettiğini kaydeden Uzer, "Gazianteplilerin kalbinde yanan o aşka her zaman ihtiyaç olacak. 94 yıl önce canları pahasına yaşadığımız toprakları vatan yapan atalarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, onları şükran, minnet ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet, ruhları şad olsun"ifadelerini kullandı.

23 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 755.116 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?