Urfa'daki Suriyelilerin yüzü gülüyor...

Ülkelerindeki savaştan kaçarak sığındıkları Türkiye'de misafir edilen Suriyeliler sağlanan imkanlar ve gösterilen hoşgörüden dolayı Türkiye'ye

Suriyeliller, 5 yıldır Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından kendileri için hazırlanan çadır ve konteyner kentlerde barınıyor.
Terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasında geçen yıl çıkan çatışmalar nedeniyle Kobani'den (Ayn el Arap) kaçarak Türkiye'ye sığınan 26 bin Suriyeli, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki AFAD'ın oluşturduğu "tam donanımlı" çadır kentte barınıyor.
Kampta yaşıtlarıyla çeşitli oyunlar oynayayan sığınmacı çocuklar, çadır kentte kendileri için oluşturulan okullarda eğitim ve öğretimlerini sürdürüyor.
Yetişkinler de konaklama tesislerinde açılan çeşitli kurslara katılarak hem savaşın atmosferini unutuyor hem de ülkelerine döndüklerinde yapabilecekleri meslekleri öğreniyor.
Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, yaptığı açıklamada, çatışmalar döneminde bir haftada 210 bin sığınmacının Türkiye'ye giriş yaptığını anımsattı.
Devlet ve milletin sağladığı desteklerle misafirlerin en iyi şekilde ağırlandığını belirten Çiftçi, Suriyelilerin yaşadıkları memnuniyetin yüzlerine yansıdığını vurgulayarak, şunları söyledi:
"Tarih boyunca milletimiz nasıl mazluma sahip çıkmışsa biz de bu dönemde aynı şekilde misafirlere merhametle, şefkatle sahip çıkmaya çalışıyoruz. İlçemizde yaklaşık 50 bin misafir var. Bunların 26 bini çadır kentte kalıyor. Gerek çadır kentte kalan kardeşlerimiz, gerek Suruç'un mahallelerinde kalan kardeşlerimizin tamamının mağduriyet yaşamaması adına büyük bir gayret içerisindeyiz. Şu anda ilçe merkezinde 3 okul Suriyeli öğrencilere tahsis edilmiş durumda, burada yaklaşık 3 bin öğrenci eğitim görüyor. Çadır kentte ise 7 bin civarında öğrencimiz var, eğitim kalitesi Suriye'den daha iyi. Çocuklar da bundan gayet memnunlar."
- "Giriş çıkışlarda kontrollü bir serbestlik var"
Konaklama tesisinde kalanların diledikleri zaman tesise giriş çıkış yapabildiğini anlatan Çiftçi, çadır kentin içerisinde oluşturulan atölyelerde, sosyal donatı alanlarında ve diğer alanlarda misafirlerin en güzel şekilde ağırlandığını ifade etti.
Sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiklerini dile getiren Çiftçi, alanda oluşturulan marketlerden Suriyelilerin kişi başı yüklenen 85 liralık kartlarla dilediklerince alış veriş yapabildiklerini belirtti.
Suriyelilerin çadır kentte özgür olduklarını da ifade eden Çiftçi, şöyle dedi:
"Çadır kentte giriş çıkışlarda kontrollü bir serbestlik var, kardeşlerimiz günlük çıkıp çalışıp akşam çadır kente dönebiliyorlar, çadır kentte yaşayan insanların tamamının yüzünde bir memnuniyet ifadesi var bunu görebilirsiniz. Devletimiz bu kardeşlerimizin her türlü sıkıntısına koşuyor, her geçen gün çadır kentin şartlarını iyileştiriyoruz, gerek altyapı gerekse sosyal donatı alanı olarak ve bu kardeşlerimiz burada kaldıkları sürece her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz."
- "Bizim için daha iyisi yapılamazdı"
Sığınmacılardan Ali Muhammed, tesislerde kendileri için her şeyin düşünüldüğünü, hiçbir eksiklerinin bulunmadığını söyledi.
Kendilerine sunulan hizmetler için Türk hükümetine teşekkür eden Muhammed, "Neye ihtiyacımız olsa hemen karşılanıyor, en ufak bir sıkıntımızda yetkililere ulaşabiliyoruz. En önemlisi burada zorla tutulmuyoruz. Canımız sıkıldığında ya da istediğimizde dışarı çıkıp tekrar girebiliyoruz, bu çok önemli. Bizim için daha iyisi yapılamazdı" dedi.
Emira Seyf, çadır kentte tekstil kursuna katıldığını ve para kazanma imkanı elde ettiğini belirterek, "Burada Suriye'deki imkanlardan daha fazlasına sahibiz, oradayken okula bile gidememiştim. Şimdi burada bizim için kurslar açıldı. Kısa bir süre içinde para kazanmaya başladık, çok mutluyuz" diye konuştu.
Dilek Beko da sağlanan olanaklar sayesinde çatışmalar döneminde yaşadıkları sıkıntıları unuttuklarını ifade ederek, Türkiye'de beklediklerinden çok daha fazlasını bulduklarını sözlerine ekledi.

21 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?