"Öğretmen Açığının Kapatılması İçin Kalıcı Çözümler Bulunmalı "

Yılsonu değerlendirmesinde bulunan Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun Şanlıurfalı öğrencilerin geleceğini etkileyen eğitimde

Video için play'e tıklayın

Toplantıya Eğitim-Bir-Sen Şube başkanı İbrahim Coşkun ile sendika yönetim kademesi ve çok sayıda ulusal basın ve yerel basından gazeteci katıldı. Eğitim-Bir-Sen adına basına açıklaması yapan Coşkun,“Mevcut eğitim sisteminin kimseyi memnun etmediği, millet tarafından eleştirildiği, eğitimin paydaşları tarafından sürekli tartışıldığı, eğitimcilerin giderek artan sorunlardan şikâyetçi olduğu, en sonunda eğitimin aktörü öğretmenin bile mesleki iştiyakını kaybederek tavan ile taban arasındaki duygusal bağın koptuğu bir anaforun içindeyiz” dedi

Türkiye’nin en kalabalık öğrenci nüfusuna sahip kentlerinden biri olan Şanlıurfa’nın, öğretmen açığı sorunu bir türlü çözüme kavuşmadığına değinen Coşkun, “Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi olarak 2017/2018 Eğitim-Öğretim yılının başında kentimizde en az 7 bin öğretmene ihtiyaç duyduğumuzu bir saha çalışması sonucunda belirtmiş ve son 6 yılda ilimize yapılan derslik sayısı ile birlikte özellikle de bu eğitim öğretim yılında temeli atıldığı söylenen 150 okulun bitmesi halinde bu açığın 10 binleri bulma ihtimali olduğunu söylemiştik. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, sebebini hala çözemediğimiz bir tavırla öğretmen açığımızın 3 bin 500 olduğunu basınla paylaşmıştı. Eğer bu ilin sorunlarını çözmeye çalışıyorsak sorunları doğru tespit etmemiz lazım. İl Milli Eğitim Müdürünün birinci ağızdan aktardığı 3 bin 500 sayısı o tarihlerde Müdürlüğün kendi internet sitesindeki verilerle dahi çeliştiği kamuoyunun takdirindedir. Sonuç itibariyle öğretmen açığı daha sonra Müdürlük tarafından 5 bin olarak güncellenmiş, en son Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın A.Eşref Fakıbaba'nın beyanatı ile açığımızın 7 bin olduğu tescillenmiştir. İl dışına gidecek öğretmen atamaları sonuçlarının yarın (12 Haziran 2018) açıklanacağı dikkate alındığında bu sayının da artacağı malumdur. Şimdi siyasilerimizden beklentimiz yapılacak ilk atamalarda bu öğretmen açığımızın mümkünse tamamının, değilse en az 2/3'ünün kapatılması için çaba harcamalarıdır” ifadelerini kullandı .

“Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi olarak aşağıda sıraladığımız sorunları kamuoyunun takdirine sunuyor, ilgililerden cevaplanmasını talep ediyoruz

İşte sendikanın gündeme getirdiği diğer sorunlar ve cevap beklenen sorular:

- Şanlıurfalı öğrencilerin geleceğini etkileyen, eğitimde mağduriyet yaratan öğretmen açığı sorunu, derhal gerçekçi rakamlar ve kalıcı çözümler ile ortadan kaldırılmalı, eğitim gibi üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konuda ayakları yere sağlam basan açıklamalar yapılmalıdır.

- Yüz yüze bakanları, yan yana duranları karşı karşıya getirecek performans değerlendirme uygulamasının yanında iki yıldır Bakanlığa gönderilmeyen ve hiçbir izahı olmayan aylıkla ödüllendirmelerin yapılmadığını öğretmene ve idarecilere verdiğiniz önemi daha iyi anlamaktayız. İki yıldır ödüllendirecek öğretmen ve idareci mi bulamadınız? Yoksa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışma arkadaşlarının performans yetersizliğinden mi kaynaklanmaktadır?

- Alan değişikliği konusunda verilen sözlerin tutulmaması, alan değişikliği yapmak isteyen ve alan değişikliği yapamadığı için mağdur olan çok sayıda öğretmenin kariyer planlaması yapmasına engel teşkil etmiştir. Öğretmenlerin eğitim-öğretim yılı başında yeni alanlarında ve eğitim kurumlarında göreve başlamalarını sağlayacak şekilde boş normun en az yüzde 10’u alan değişikliği için kullanılmalıdır.

- Öğretmenlerin anayasal haklarını sınırlayan, aile bütünlüğünü bozan, eşleri birbirinden, çocukları da anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakan, öğretmeni eşi ile işi, sağlık ile işsizlik arasında tercihte bulunmaya zorlayan, öğretmenler odasında ayrımcılık oluşturan, öğretmenlik mesleğini ve öğretmenin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilerek teşvik formülü hayata geçirilmelidir. Ayrıca İl Milli Eğiitm Müdürülüğü ilimizde görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin sıkıntıları ve sorunları ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapmalı ve çalışma raporunu ilgililerin dikkatine sunmalıdır.

- Mevcut sorunları çözmek yerine yeni sorunlara kapı aralayacak girişimlerde bulunmanın akılla mantıkla izah edilecek yanı yoktur. İş yapmak, sorunları çözmek, eğitim sistemine sağlam bir zemin oluşturmak; Şanlıurfa’mızın yararına olacak projeler geliştirmek istiyorsanız her türlü katkıyı vermeye hazırız. Ancak, eğitimcilerin saygınlığına halel getirecek hiçbir adıma, projeye, sisteme destek vermeyiz, vermeyeceğiz.

- Okullarımız, eğitim-öğretimin sürdürülmesi için zorunlu yardımcı hizmetleri ifa eden personelin eksikliğini ciddi şekilde hissetmekte, bu durum eğitim hizmetlerinin aksamasına neden olmaktadır. İl Milli Eğitim hizmet binasına tahsis edilen hizmetli ve memur kadrosuna gösterilen azami gayret ve çabaların ilçelerimizdeki okullarımız içinde gösterilmesi yerinde bir karar olacaktır.

TEOG’un yerine getirilen yeni ortaöğrenime geçiş sistemi ve bu sistem ekseninde merkezi sınav ve yerleştirmenin sonuçları önümüzdeki günlerde görülecektir. Öğrenci ve ailelerin tercih ettiği okul türüne göre ikametlerine en yakın okula yerleştirilmeleri için yerel imkânların maksimize edilmesi amaçlanmalı öğrencilere LGS sınavında yaşanan sıkıntılara benzer mağduriyetler yaşatılmamalıdır. Konu ile alakalı önümüzdeki eğitim öğretim yılında Karşıyaka bölgesinde bulunan Eğitim Kampüsü'ne taşınacak okulların adres bilgilerinin şimdiden işlenmesi sınav günü bazı velilerin inşaat halindeki okullara gitmelerine sebep olmuştur. Bu yavrularımızın bir kısmı sınava geç girmiş, iddialara göre birkaç tanesi ise sınava girememiştir. Bu vebalin altından kalkmak mümkün değildir.”

Atamaların mülakatla yapılması, adayların kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, birçok yazılı sınavdan geçmiş öğretmen adaylarının farklı komisyonlarca bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi hakkaniyete aykırıdır ve maşeri vicdanı yaralamaktadır.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK'larla ihraç edildikten veya mülki amirlerce açığa alındıktan sonra masumiyetleri ve mağduriyetleri ispatlanan kamu çalışanlarının derhal görevlerine iadesi yapılmalıdır. 15 Temmuz İşgal girişiminin ardından geçen iki yıllık süre bir mağdurun ve yakınlarının hayatında kapanmaz yaralar açılmasına sebep olabilecek çok uzun bir süredir. Mor beyin tecrübesinin bu manada bir ders niteliğinde olması gerekmektedir. Ellerinde mahkeme kararı bulunan kamu çalışanlarının halen görevlerine iade edilmemesini izah etmek mümkün değildir.”

11 Haziran 2018 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 854.884 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?