Ev Sahipleri Dikkat, O Uygulama Ertelendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusunda konutlar için 2 Mayıs'tan itibaren mecburi duruma gelecek olan istikbal Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alım-satım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 2 Mayıs'ta başlaması öngörülen binalarda enerji kimlik belgesiz alım-satım ve kiralama yapılamayacağı yönündeki program 2020'ye ertelendi.

Resmi Gazete'nin günümüz adedinde yer alan, binalarda enerji performansı yönetmeliğinde farklılık yapan yönetmelikle, "binalar ya da bağımsız bölümlere dair alım, satım ve kiraya verme ile alakalı iş ve prosedürlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartının aranmasına" dair hükmün uygulanması 1 Ocak 2020'ye ertelendi.

Enerji Verimliliği Kanunu doğrulusunda sahip olunan binalar amacıyla enerji kimlik belgesi çıkarılması amacıyla tanınmış 10 senelikvakit, 2 Mayıs 2017'de bitiyordu.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR

?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında her binanın alması gereken

EKB

, binaların enerji kullanımı ile CO2 emisyon değerlerini gösteren meşru bir belge olma özelliğini taşıyor.

Enerji Kimlik Belgesi programıyla enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması amaçlanıyor.

Yasal düzenlemelere göre, 2011'den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar amacıyla yapı kullanma izni adımında EKB alınması ve binanın enerji katagorisinın en az C olması gerekiyor.

Yapı ruhsatını 2011'den evvelce alan sahip olunan binalara yönelik meşru düzenlemede ise EKB'nin 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla alınmasının mecburi olması ve bu binalarda enerji katagorisi sınırlaması yapılmaması öngörülüyordu.

Bakanlığın bilgilerine göre, programın başladığı 2011 yılından bu yana Türkiye çapında toplam 541 bin bina EKB aldı. Bunların 480 bini yeni binalardan oluşurken, sahip olunan binalarda ise EKB alanların adedi 61 bin oldu.

Mevcut binalarda EKB alma zorunluluğunun başlamasıyla bina ile dairelerin alım ve satımlarında bu belge olmadan prosedür yapılamayacak.

28 Nisan 2017 - Ekonomi

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi