İşçi ölümlerine bir tepki de...

Şanlıurfa ve İstanbul'da meydana gelen işçi ölümlerine bir tepkide Siverek Fayans Ustaları Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdurrahman

Urfanatik Gazetesi / Rıdvan ORTAKAYA

Yeterli tedbir alınmadığı için meydana gelen kazalardan dolayı yaşamını yitiren işçi ölümlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de ortalama günde 4 işçi yaşamını yitiriyor. Onlarcası ise yaralanıyor.

Türkiye’de sayısı oldukça fazla olan işçi ölümleri ve kazaları, kamuoyunu meşgul eden önemli sorunlar arasında. Ancak, bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmuş değil.

Dün gazetemize açıklama yapan Disk Genel-İş Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Demir, işçi ölümlerinin yeterli tedbir alınmadığından kaynaklandığını belirtmişti.

Siverek Fayans Ustaları Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdurrahman Arpacık’tan da Demir’i destekler nitelikte açıklama geldi. Arpacık, Yeterli denetimin yapılmadığını ve İşçilerin işlerini kaybetmesinden korktuğu için hukuksuzluğa boyun eğdiğini bildirdi.

Arpacık yaptığı açıklamada: “İşçi ölümleri tabi ki herkes gibi bizi de derinden etkiliyor. Ama maalesef sadece üzülüp yerimizde oturuyoruz. Bir şeyler yapamıyoruz. Sesimizi ya duyuramıyoruz ya da duyması gerekenler duymak istemiyor. Ama netice itibari ile yıllardan beri süre gelen bu gibi üzücü iş kazalarının önüne bir türlü geçilmiyor. Acaba neden? Bunu irdelemek lazım” dedi.

“İşçilere Göz Dağı Veriliyor”

Hukuksuzca, sigortasızca çalışan işçilere gözdağı verildiğini belirten Arpacık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz gibi bir ara “sigortasız işçiliğe hayır” adı altında bazı faaliyetlerimiz oldu. Ama maalesef bizi pek kale olan olmadı. Çünkü arkadaşlarımızdan ve çevremizden yeterince destek bulamadık. Nedenine gelince şöyle izah edebilirim. Ya işverenler ya da müteahhitler bu gibi eylemlerde bulunan işçileri, işten çıkarma tehditleri ile gözdağı veriyor. Bu nedenle işini kaybetme korkusundan dolayı işçiler, bütün işçilerin çıkarına olan faaliyetlere bile katılamıyor. Buda şu demek oluyor tabi ki. Ucuz iş güvenliği, sağlıksız, güvencesiz, haksız ve kazançsız işçi çalıştırmak”

“Denetimler Yetersiz”

Arpacık: “belki çabamız yetersiz ve eksik olabilir. Peki, bu Şanlıurfa SGK Müdürlüğü’nün hiç bir kusuru ya da eksikliği yok? Gelin sizi Siverek’te dolaştırayım hangi inşaatta kaç işçinin sağlık güvencesi var? Ve hangi inşaata iş güvenliği önlemi alınmış. İnanın elimin parmaklarını geçmez. Çünkü denetimler yetersiz olduğu için işverenler kendilerine dokunulmadığı için rahat hareket ediyor” ifadesini kullandı.

“Denetimler Yapılmazsa, İş kazaları ile karşı karşıyayız”

Denetimlerin sıklıkla yapılmasını isteyen Siverek Fayans Ustaları Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdurrahman Arpacık: “İşverenlerin rahat hareket etmemesi için denetimlerin sıklıkla yapılmasını, cezai müeyyidelerin uygulanmasını ve gerekenlerin acımadan yapılmasını, dernek olarak istiyoruz. Aksi takdirde daha üzücü ve vahim iş kazalarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Ve nice işçi kardeşlerimizin evine ateş düşebilir” dedi.

İşçilere de seslenen Arpacık Şunları söyledi: “ işçi arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum. Geliniz Ş.Urfa genelinde bir işçi platformu oluşturarak sesimizi duyuralım. Yoksa biz, sağlıksız ve iş güvenliği olmayan yerlerde çalışmaya devam eder ve dediğim gibi daha üzücü iş kazalarıyla karşı karşıya kalırız” ifadelerini kullandı.

05 Şubat 2016 - Diğer

urfanatik.com son bir ayda 721.814 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?