Bombacılar dışarıda, savunucular içeride!

Şanlıurfa'da sabah erken saatlerde Cumhurbaşkanına hakaret etmekle suçlandığı iddia edilen 28 kişiden 18'i serbest bırakılırken tutuklu yakınları

Umut DELİ

Şanlıurfa’da sabah erken saatlerde Cumhurbaşkanına hakaret etmekle suçlandığı iddia edilen 28 kişiden 18’i serbest bırakılırken tutuklu yakınları ve Partililer Emniyet Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanı Rıdvan Yavuz ve STK başkanlarının da bulunduğu göz altılara tepki gösteren yüzlerce kişi Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Amirliği önünde beklemeye başladı. Saatlerce Emniyet Binası önünde bekleyen grup, burada arkadaşlarının ve yakınlarının serbest kalmasını beklerken ifadeleri tamamlanan ve serbest bırakılan HDP İl Başkanı ve Ruken Kılıç burada alkışlar ile karşılandı.

Gözaltına alınanların ifadelerinin alınmasının ardından yavaş yavaş serbest bırakılmasının ardından HDP, DBP, Eğitim SEN, Büro Emekçileri Sendikası, SES üyeleri ve partililer basın açıklaması gerçekleştirdi.

“GÖZALTINA ALINAN ARKADAŞLARIN ADRESLERİ BELLİ”

Şanlıurfa İnsan Hakları gününde yapılan bu göz altıların yanlış bir durum olduğunu dile getiren ve gözaltına alınanların hepsinin kurumlarda çalıştığını belirten KESK Dönem sözcüsü Eğitim Sen Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Keklik: “Bugün burada yaşanan olayları protesto etmek ve gözaltına alınan arkadaşlarımıza destek olmak için toplanmış durumdayız. Malumunuz bugün, sabahın erken saatlerinde güya 2911’e istinaden yani izinsiz toplantı gösteriler gerekçe gösterilerek sabah erken saatlerde eş başkanlarımız, kurum temsilcilerimiz gözaltına alınmıştı. Buradan şunu duyurmak istiyorum KESK dönem sözcüsü olarak, bu arkadaşlarımız hepsi kurum temsilcisi, adresleri belli, yerleri belli. Bunlar çok rahat bir şekilde çağrıla bilinecek bir durumda iken sabah erken saatlerde gözaltına alınması tamamen hukuki bir uygulama değildir antidemokratik bir uygulamadır. Bunu burada protesto ediyoruz ve bize direk şu mesaj veriliyor İŞİD gibi katliamcı bir zihniyetin katlettiği yoldaşlarımızın o gün 11 Ekim’de bununla ilgili açıklamamız vardı. Verilen mesaj şu idi Ankara’da sizler neden ölmediniz? Sizleri neden öldürmediler? Verilen mesaj bu. Bunu tüm halkın huzurunda kınıyoruz.” Dedi.

“ÇAĞRILARAK İFADE VERİLEBİLİRDİ AMA GÖZALTINA ALINDILAR”

STK ve HDP eş başkanlarının yanı sıra gözaltına alınanların çağrı ile Emniyete gidip ifadelerinin alınması mümkün iken fiili bir şekilde gözaltına alınıp ifadeleri alınmasının hukuk dışı olduğunu aktaran Hakların Demokrat Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl: “10 Ekim’de tüm dünyanın gözü önünde barış ve kardeşliği dillendirmek için bulundukları şehirlerden Ankara’ya giden birçok insanın yüzün üzerinde sivil insanın ölümüne sebep olan vahşi bir saldırının hepimiz tanıkları idik. O saldırı bizim, bütün toplumsal kesimlerin, bütün sivil toplum örgütlerinin, bütün halklarımızın, bütün farklılıklarımıza yönelik kardeşliğimize atılan bombaydı. Buna karşı sesiz kalmak elbette ki o saldırıya ortak olmaktı. Ogün sesini çıkaran herkes barıştan, kardeşlikten yana tavrını koyan gerçekleştirilen katliamı kınayan bütün herkes gibi biz yine aynı katliamı aynı şiddetle, aynı nefret ile kınıyoruz. Ayın 11’de gerçekleştirilen basın açıklaması bütün Türkiye’nin her tarafında, bütün halklarımızın tepkilerini dillendirdiği meşru, haklı ve hiç kimsenin de sesiz kalmaması gereken bir ses idi, bugün yine o katliamı aynı şekilde kınıyoruz. O gün orada bulunan sivil toplum temsilcisi arkadaşlarımız ve kurum eş başkanlarımız, yöneticilerimiz, üyelerimiz bugünde kanuna aykırı bir şekilde evlerinin önünden herhangi bir çağrı kâğıdı ile çağrılıp ifadeleri alına bilinecek iken fiili bir gözaltı kararı yapılarak burada haksız bir şekilde gözaltında tutulmuşlardır. İfadeleri alındıktan sonra Salı verilmişlerdir doğru ancak kanunun ve hukukun uygulanması çok önemlidir. Adaletin tecellisi hiç kimseyi mağdur etmeden kanunların, yasaların, herkesin eşit ve adil bir şekilde uygulanması üzerine kuruludur. Bugün hepimiz ve herkesin gözleri önünde kanunsuz bir uygulamanın yasaların ve mevduatın keyfi bir şekilde uygulanışının tanığı olmuş durumdayız. İfadesi alınan arkadaşlarımızın hepsi Salı verildi, şuan 6 tane arkadaşımızın ifadeleri bitmedi. Onların mevcutlu olarak getirilecekleri bize ifade edildi. Buda kanunsuz bir uygulama, zira adresleri belli olan, ikametleri belli olan, bir davetiye, bir çağrı ile gidip ifade vermeleri mümkün olan bu şekilde her hangi bir şekilde ifadeyi krılaminize eden ve bir göz altıya dönüştürülen fiili yakalama ve gözaltı ile neticelendirilen zihniyetinde burada hepimiz tarafından gözlerimiz önünde yapılan bu hukuksuzluğu da hep beraber kınamamız gerekiyor” Diye konuştu.

“SALDIRGANLAR GEZİYOR, SAVUNUCULAR TUTUKLANIYOR”

Suruç, Amed, Ankara, Adana, Mersin’de gerçekleşen bombalı saldırıları gerçekleştiren şahısların sokakta gezdiklerini ve bunu protesto edenleri de gözaltına ve tutuklamalara maruz kaldığını ifade eden ve de sabah gözaltına alınanlar arasında olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanı Rıdvan Yavuz: “ Ben bugün gözaltına alınan bütün arkadaşlarım adına buradan bir çağrı yapmak istiyorum. 10 Ekim Ankara katliamı barışa yapılan bir saldırı idi, 11 Ekim’de çoğu ilde olduğu gibi Urfa’da da yapılan basın açıklaması ve yürüyüş evet doğrudur ifadelerde yer aldığı gibi AKP’ye bu ülkenin Başbakanına, bu ülkenin Cumhurbaşkanına bir çağrı niteliğinde idi. Ankara katliamının protestosu idi, Ankara katliamı ile ilgili Cumhurbaşkanın da, Sayın Davutoğlu’nun da, AKP hükümetinin sorumluluğunu yerine getirmesi faillerin derhal açığa çıkarılmasıyla ilgili yapılan yürüyüşler ve protestolardı. Bugün katliamın 2. ayının yıl dönümü, tekrar buradan şu çağrıyı yapmak istiyorum Ankara katliamı ile ilgili, Suruç katliamıyla ilgili, 7 Haziran öncesi Amed mitinginde yapılan bombalı saldırılarla ilgili, Adana ve Mersin’de HDP il binalarına yapılan saldırıyla ilgili bu ülkede ne kadar gözaltı olmuştur? Soruşturma ne düzeydedir? Kaç tane tutuklama vardır? Bu katliamların tamamını protesto eden insanlar gözaltına alınıp tutuklanırken, bu katliamları yapanlar maalesef ki bu ülkede serbest dolaşmaktadır. Buradan tekrar söylüyorum bunun sorumlusu ve sebebi AKP hükümetidir. AKP hükümetini üzerine düşeni yapmaya çağrı yapıyoruz, bununla ilgilide durduğumuz noktada, yürüdüğümüz yolda geri durmayacağız, barışın adaletin ve insan haklarının savunuculuğunu yapmaya devam edeceğiz, mücadelemizde devam edecektir.” Diyerek hükümete çağrıda bulundu.

Yüzlerce partili, STK temsilci ve gözaltına alınanların yakınları yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Güvenlik Şube Amirliğinde 6 kişinin ifadesi sürüyor.

10 Aralık 2015 - Asayiş

urfanatik.com son bir ayda 745.845 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?