ASKON'dan Şanlıurfa için büyük adım

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şubesi Şanlıurfa'nın kanayan yaralarını Başbakan Ahmet Davutoğlu ve sorunlarla ilgili

ASKON

"Nitelikli Üretim" temalı 9. divan toplantısı Ankara'da gerçekleşti. Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel ve ASKON tüm şube başkanları ile şube yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıya Katılan ASKON Şanlıurfa şube Başkanı Orhan Şahin ve Yönetim Kurulu üyeleri Şanlıurfa ile ilgili hazırladıkları kanayan yara haline gelmiş sorunları ASKON 9. Divan toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili Bakanlara rapor halinde sunarak çözüm istedi.

Hazırlanan raporlarla ilgili bilgi veren ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin Şanlıurfa için elzem olan sorunları ileterek çözüm istediklerini söyledi.

Şahin, hazırlanan raporda yer alan konularla ilgili şu bilgileri verdi;

TEŞVİK

LER SÜRMELİ

Teşvik belgesi kapsamında yapılacak yatırımlar için Sigorta Primi İşçi ve İşveren Hissesi Destekleri ile Gelir Vergisi Stopajı desteğinin 10 yıl süre ile uygulanacak olması ve elde edilecek maddi karşılığın, brüt asgari ücretin yaklaşık %30’una karşılık gelmesi, işgücü maliyeti açısından Şanlıurfa ülkemizin en avantajlı ve rekabetçi illerinden biri haline getirmişti.

Yeni Teşvik Sisteminin Şanlıurfa'ya katkıları net bir şekilde görülmektedir. Ancak 31 Aralık 2015 tarihinde Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (10 yıldan 7 yıla düşecek) ve Vergi İndirimi Yatırma Katkı (%50'den %35'e düşecek) oranlarındaki promosyonlu dönem sona erecektir. Bu durum Teşvik Sisteminin ilimizde Emek yoğun sektörler ve Büyük Yatırımlar için cazibesini azaltıcı bir etkiye yol açacağı öngörülmektedir.

Şanlıurfa'yı Türkiye'de tekrar yatırımlar ile gündeme taşıyabilmek ve yatırım yapmak isteyen firmalar için cazibesini arttırabilmek adına 2012'den 2015 yılı sonuna kadar uygulanan Promosyonlu Teşvik uygulamasının aynı şartlar ile 2023 yılı sonuna kadar devam ettirilmesini ve ilimiz bünyesinde bulunan KOSGEB ve KALKINMA AJANSI’nda mevcut bulunan uzman personel sayılarının arttırılmasını istedik.

SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN DESTEK

İller bankasından ilimiz için ayrılan bütçedeki nüfus verilerine Suriyeli vatandaşlarında dahil edilerek bütçedeki ilimiz payının nüfus oranına göre artırılması hususunda çalışmaların yapılmasını istedik.

UYUŞTURUCU MADDE İLE MÜCADELE

Madde satıcıları için cezalarının caydırıcı olması, Madde bağımlıları sayıları artmasıyla ilimizde AMATEM kurulması ve AMATEM yanında, rehabilite köyü kurulmasını istedik.

Kurulacak olan rehabilitasyon köylerinde madde bağımlılarına yönelik çeşitli aktivitelerin sağlanması ve ürün yetiştiriciliği gibi hizmet-bedel karşılığı ile topluma kazandırılmasına yönelik çalışmaların yapılması.

26 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi