Şanlıurfa’da 10 Bin Öğretmen Açığı Bulunuyor

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde ve yeni açılacak okullarla birlikte Şanlıurfa'da

Şanlıurfa’nın en büyük sorunlarından bir tanesi olan eğitim sorunu ve öğretmen açığı bir türlü çözüme kavuşturulmadı. 2018-2019 eğitimi öğretim dönemine az bir süre kala Şanlıurfa’daki öğretmen açığı ile ilgili Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkuna sorduk. Coşkun, öğretmen açığının yıllardan beridir Urfa’nın kanayan yarası olduğunu ve bunun bir türlü çözüme kavuşturulmadığını belirtti. Okulların açılmasına az bir süre kalmasına rağmen hala öğretmen açığının yüksek rakamlarda olduğunu belirten İbrahim Coşkun bu sorunun devlet ve hükümet tarafından tam anlamı ile çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

‘Öğretmen eğitimin lokomotifidir’

“Urfa’nın eğitim sorunun en büyük sıkıntısı öğretmen açığı olan yaramızdır. Öğretmen eğitimin lokomotifi olmazsa olmazıdır.” diyen Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Gerek Şubat ayındaki gerekse Haziran ayındaki öğretmen atamaları ve bununla ilgili eş, özürlü sorunları ile ilgili yer değiştirmelerle birlikte yaklaşık 5 bin öğretmen ilimizden diğer illerle gitmiş oldu. En son biliyorsunuz 3 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı, dolayısı ile giden ve gelen arasında 1500 fark vardır. Hayliyle 5 bin öğretmen açığımız vardı bu sayı şimdi 7 bin 500 oldu hayli ile yeni açılacak olan okullarla birlikte bu sayı 10 bini bulacaktır.” dedi.

‘Atama bekleyen öğretmen sayısı 400 binlere dayandı’

“Biz zaten sözleşmeli öğretmene karşıyız olacaksa kadrolu öğretmen ataması olsun.” diyen İbrahim Coşkun, “Öğretmen gereken her şeyi gereken her türlü fedakârlığı yapıyor ama bir türlü karşılığını alamıyor. Bizim amacımız ve gayemiz her sınıfın öğretmen ile buluşması ve öğretmene gereken kıymetin verilerek bu açığın kadrolu öğretmen ile halledilmesini istiyoruz. Hali hazırda Türkiye genelinde 100 bin öğretmen açığı mevcut, öğretmenlik okuyup atama bekleyen sayımız 300-400 bin arasında bulunuyor.” diye konuştu.

‘Güneydoğu’daki öğretmen açığı giderilmelidir’

Devletimizin güçlü büyük bir devlet olduğunu ifade eden Coşkun, “En azından öyle ücretli öğretmenlikten ziyade kadrolu öğretmenlik yolunu tutarak özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu öğretmen açığının kadrolu öğretmen ile kapatılmasını istiyoruz. En azından çocuklarımızda batıdaki eğitim seviyesine çıkabilmesinin gereğinin yapılmasını istiyoruz. Sağ olsun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ve milletvekillerimiz ve diğer siyasilerimizin eğitime verdikleri önemi bizde basından takip ediyoruz, bu sorunu nasıl çözüme kavuştururuz gayreti içindeler, inşallah bu sorunlarımıza bir an önce neşter vurularak halledilmesini istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

05 Eylül 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 623.590 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?