TEOG Sonrası Neler Yapılmalı?

26-27 Nisan tarihlerinde yapılan Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavına ardından uzman öğretmenler tavsiyelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 26-27 Nisan’da düzenlenen ikinci dönem TEOG sınavı sona erdi uzmanlar öğrencilere sınav sonrasında tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerin sınav sırasında kaygılarını azaltacak önerilerde bulunan uzman Murat Kaya, ebeveynleri de çocuklarının kişiliklerini sınavla değerlendirmemeleri konusunda uyarıyor.

‘BUNU ASLA YAPMAYIN’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uzman Öğretmen Murat Kaya, “Uzun bir bekleyişten sonra öğrenciler hayat kapısını aralamak için ilk sınavlarına girdiler, bazı öğrenciler iyi geçti dediler bazıları kötüydü hocam dediler. İyi ya da kötü fark etmeyeceğini öğrencilerin ve ailelerin bilmesi gerekmektedir. Sınava girdik çıktık oh iş bitti demesinler sınav sonrası da çok önemli özelikle aileler bunlara dikkat etmelidir. Çocukların sınav sonuçları açıklandığı zaman birçok veli çocuklarına kızacaktır azarlayacaktır. Bunu asla yapmasınlar çocuğun geleceği için önemli olan bir suru sınav olacak hayatlarında bu liselere geçiş sınavıdır. Evet, önemli bir sınav ama ilerde bundan daha önemli olan bir sınav daha var oda üniversiteye geçiş sınavı, sizin burada gösterdiğiniz tavır o sınavda da etkili olacaktır. Düşünün öğrenci sınavdan başarısız oldu ve siz kızdınız hatta dövdünüz bir sonraki sınavda çok sadece şunu düşünecek ‘ben bu sınavdan da başarısız olursam baba beni eve almaz gene kızacak’ böyle düşüne bir çocuk sınavalar konsantre olamaz lütfen dikkatli olun. Bu sadece bir sınav bunu söyleyin olmuş bitmiş bir durum. Burada sadece çocukları hatalı bulmayın belki en büyük hata sizlerde siz de kendinizi sorgulayın” dedi.

‘ÇOCUĞUNUZA ŞUNLARI SÖYLESİN’

Açıklamalarında ebeveynlere çocuklarını sorgulamadan yaklaşmalarını ve başkalarıyla kıyaslamamalarını öneren Kaya, yasaklamak yerine kısıtlamanın, beklenti içine girmek yerine güvenmenin daha doğru bir yaklaşım olacağını söyleyen Kaya: “Birçok aile şu şekilde davranıyor yok efendim biz bekledik olmadı yazıklar olsun bu şekilde konuşan aileler çocukların hayata olan bakış açısını değiştirmektedir. Çocuğunuza şunları söylesin ‘ bir şey olmaz çocuğun önünde daha büyük engeller olacak onları düşün bu sadece bir sınav çalıştın olamadı hatalarını gözden geçir hayata karşı daha dikkatli ol’ bu şekil yaklaşımın faydalarını ilerde göreceksiniz. Özelikle başkaları ile kıyaslama yapmayın falanca kişinin çocuğunu gördün mu bak neler yaptı demeyin bu büyük bir hatadır. Bizim zamanımızda hep yapılırdı bu kişiyi başarıya götürmez daha çok kendisine olan güvenini kırar” açıklamasında bulundu.

27 Nisan 2017 - Eğitim

urfanatik.com son bir ayda 729.949 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?