Urfalı Ambulans Şoförü ’nün Birincilik Kazandıran Hikayesi

Bu yıl 6'ncisi düzenlenen Altın Ambulans Sağlık Ödüllerinde Ambulans Şoförü kategorisinde Şanlıurfalı Acil Tıp Teknisyeni Şoför Mehmet Kenan

2019 Yılı Altın Ambulans Sağlık Ödülleri kapsamında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden oylamaya katılan adayların başarı öyküleri 1-12 Mart 2019 tarihleri arasında 9 ayrı kategoride SMS sistemi ile oylanarak en çok oy alan adaylar belli oldu. Ulusal ve uluslar arası düzeyde acil sağlık hizmetleri konusunda halkın bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 6.sı düzenlenen 2019 Altın Ambulans Sağlık Ödüllerinde Oylamasında Şanlıurfa’da görev yapan Ambulans Şoförü Mehmet Kenan Kaya, başından geçen hikâyesi ile birinci geldi.

İşte Ambulans Şoförü Mehmet Kenan Kaya’nın hikâyesi; “2018 ilk ayları… 112 Komuta Kontrol Merkezinin öğle saatlerinde ekibimizi anons etmesiyle senkop vakasına çıkış yaptık. Olay yeri bir ortaokuldu. Olay yerine geldiğimizde 13 yaşlarında bir kız çocuğu hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Öğretmenleri ve arkadaşları aniden bir baygınlık geçirdiğini söylediler. Elini yüzünü yıkayıp kendine gel diye telkinde bulunduklarını söylediler. Kız çocuğu durumunu anlatırken “muhtemelen ben sabah kahvaltısı yapmadığım için kendimden geçtim. Bir kaç defa daha böyle olmuştum” Diye ifadede bulundu ama kızın hıçkıra hıçkıra ağlaması devam ediyordu. Bir an boynunda morluklar dikkatimi çekti. Morluğun sebebimi sordum. “Küçük kardeşim var. O hep öyle yapıyor” dedi. Anlattığı hikaye bana inandırıcı gelmedi. O gün Ekibimde 2 Bayan Att arkadaşım vardı. Konunun farklı olabileceğini düşünerek dışarı çıktım. Att bayan arkadaşlarım ön muayenesini yaparak vücudunun başka bölgelerinde de avuç içi kadar morlukların olduğunu tespit etti. Daha sonra kızla konuşmaya başladık. Gerçekleri anlatırsa yardımcı olabileceğimizi söyledik. Bir süre sessiz bekledik. Çok korkuyordu. “Eğer anlatırsam kardeşim ve ablama zarar gelir” dedi. Biz de ona “korkma polis abilerin seni, ablanı ve kardeşini korurlar, Sen Rahat Ol” dedik. O an bize güvendi ve hıçkıra hıçkıra ağlayarak anlatmaya başladı. 1 yıldan uzun bir süredir aile içi cinsel istismar vakasını tanımlıyordu. Bu olayı anlatırsa kendisini, ablasını ve kardeşini öldüreceğini söylediği için korktuğunu ve kimseye anlatamadığını söyledi. Bunu üzerine 155’i arayarak emniyet ekibini olay yerine çağırdık. Olay yerine gelen emniyet ekiplerine olayı anlattık ve emniyet ekipleriyle birlikte hastaneye naklini sağladık. Daha sonra savcılık harekete geçerek söz konusu şahsı gözaltına aldı. Böylece pırıl pırıl bir kız çocuğunun hayalleri ve geleceği kurtarılmış oldu. Böyle bir kurtuluşa vesile olmaktan büyük bir gurur duyduk.”

22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Haftası Resepsiyonun da gerçekleştirilecek olan ödül töreniyle 23 Mart 2019 Tarihinde İstanbul Grand Cevahir Otel’de Altın Ambulans Ödülleri takdim edilecektir.

‘Sağlık sisteminin klasikleri arasına girdi’

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden oylamaya katılan adayların başarı öyküleri 1-12 Mart 2019 tarihleri arasında 9 ayrı kategoride SMS sistemi ile oylanarak en çok oy alan adaylar belli oldu. Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkanı Abdullah BALTACI ”Bu yıl altıncısın gerçekleştirdiğimiz Altın Ambulans Sağlık Ödüllerine yoğun ilgi oldu. Altın Ambulans geçen 6 yıl içerisinde Sağlık sisteminin klasikleri arasına girdi. Amacımız acil sağlık sisteminde büyük bir özveri ile çalışan sağlık çalışanlarını bir nebzede olsa görünür kılarak acil sağlık hizmetlerinin gelişimine katkıda bulunmaktır” dedi.

2019 Yılı Altın Ambulans Oylaması Sonucu Ödül Kazanan Adaylar

Başkan Kategorisi: Dr.Mustafa DÖNMEZ

Başhekim Kategorisi: Dr.Gülsün Ateş DOĞAN

Hemşire Kategorisi: Hilal ŞENGEL

Sağlık Memuru Kategorisi: İbrahim KILIÇ

Paramedik Kategorisi: İnayet MOTUK

Acil Tıp Teknisyeni Kategorisi: Buket ŞAHİN

Ambulans Sürücüsü Kategorisi: Mehmet Kenan KAYA

Öğrenci Kategorisi: Selman GÜMÜŞ

Ekip Kategorisi: Tekirdağ UMKE

Mehmet KAMASI Urfanatik

14 Mart 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 747.165 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?