AB çalışmaları meyvelerini vermeye başladı

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimin son 2 yılda yürüttüğü etkili AB çalışmaları meyvesini vermeye başladı.

İlimiz eğitim kurum ve okulları 2015-2016 yılı Türkiye Ulusal Ajans Avrupa Birliği (

AB

) destekli Erasmus Plus kapsamında sunulan proje başvuruları sonucunda 16 projeyle 3 Milyon TL’lik fon girişi sağladı. İlimizdeki 400’e yakın öğretmen ve öğrenci bu yıl içinde eğitim, işbaşı izleme ve staj için Avrupa ülkelerinde bulunacak.

Özellikle 2014 Yılı Erasmus+ Karma Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA2) kapsamında Türkiye’deki başvurular arasında sadece 7 İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi kabul olmuştu. 2015 yılında ise 11 İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi kabul olmuş olup Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü kabul olan projeleriyle bu konudaki başarısını iki yıl üst üste koruyan sadece 2 ilden biri olma başarısını ortaya koydu.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2015 yılı başvuruları kapsamında sunduğu robot ve mekatronik alanında uzman İrlandalı ve İtalyan Üniversite ve Eğitim Kurumlarıyla yürüteceği 124 bin Avroluk bütçeli

STEM

: Geleceğin Mühendisleri Projesi ilimiz için güzel sonuçlar vaat ediyor. Karaköprü Ortaokulu ve Gap Teknik Meslek Lisesi STEM robot atölyesinde çocuklar ve gençler uyarlanabilir robot setleriyle mühendisliğin temelini ve robotiği keşfedecek olup STEM eğitimine katılacak öğretmenlerimiz geleceğin mühendislerine katkıda bulunma fırsatını yakalayacaklar.

İlimizin başarı ile yürüttüğü ‘’Eğitimde Başarı Arttırma Projesi’’ (

EBAP

) kapsamında yazılan ‘’Eğitimde Koçluk ve Liderlik’’ konulu projede 30 öğretmen ve idareci İspanya ve Almanya’da bu alanda kurs alacak ve yurt dışındaki kurumlarda iş başı izleme fırsatı bulacaklar. Bu da ilimizin eğitim, öğretim, yönetim çalışmalarının daha etkili yürütülmesi ve kurumun uzun vadeli stratejik planına, vizyonuna büyük katkı sunacak.

Bu yıl Okul Eğitimi Personelinin Öğrenme Hareketliliği (KA1) alanında yapılan toplam 1916 başvurudan 88 proje kabul edilirken yedek listelerin de kabulüyle bu sayı 474’e ulaşmıştı. Stratejik ortaklıklar (KA2) alanında ise toplam 829 başvuru arasından okullar ve karma ortaklıklarda toplam 48 projeye bütçe ayrıldı. İlimiz her iki alanda da başarılı projeler uyguluyor.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü projelerden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ercan, Şanlıurfa’daki okulların 32 projeye katıldığını belirterek şunları söyledi:

“ 2014-2015 eğitim yılında da aynı bu sene olduğu gibi 16 projeye imza atan eğitim kurumlarımızın öğretmen ve öğrencileri Avrupa ülkelerinde staj, eğitim, kurs ve gözlem faaliyetlerini gerçekleştirdi. Böylelikle son 2 yılda Şanlıurfa’daki okullarımız toplam 32 projeye katılmış ve ilimizin eğitimine yaklaşık 6 milyon TL’lik katkı sağlamıştır.”

2015 yılı için Ar-Ge rehberliğinde hazırlanan toplam 25 başvurudan 16’sı Ulusal Ajans tarafından açıklanan sonuçlara göre hayata geçme imkânı bulduğunu belirten Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Metin İlci ise projelerin hazırlanıp sunulmasında emeği geçen Ar-Ge ekibine ayrı ayrı teşekkür ederek başarıların devamını diledi.

27 Aralık 2015 - Eğitim

urfanatik.com son bir ayda 1.013.980 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?