Harran Üniversitesinde temsili Eczane ve Majistral laboratuvarı açıldı

Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Şanlıurfa Eczacı Odası tarafından Temsili Eczane ve Majistral İlaç Hazırlama Laboratuvarı

misafir
Haber albümü için resme tıklayın

Eczane hizmetleri alanında görev yapabilecek sağlık personelinin yetiştirilmesinde yeterli teorik derslerden sonra uygulama derslerinin önemli bir yeri bulunduğunu söyleyen Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Koyuncu, “Tanısı konulan hastaların, hastalığına göre verilen ilaçların düzgün olarak hastaya sunulması çok önemli olup, işin niteliği gereği eczane teknikerinin görev ve sorumlulukları önem arz etmektedir. İlaçların hastalara anlatılabilmesi açısından eczane çalışanlarına önemli sorumluluk düşmektedir. SHMYO eczane hizmetleri programında eğitim gören öğrencilerin uygulama derslerinde eczane ortamına yabancı kalmaması ve kendini geliştirmesi adına açılan Temsili Eczane bu anlamda önemli bir eksiği gidereceğini düşünüyorum” dedi.
Üniversite ile diğer kuruluşların arasındaki işbirliğine iyi bir örnek olan bu projenin hayırlı olmasını temenni eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, “Bu laboratuvar ile eczane hizmetleri programında eğitim gören öğrenciler, mesleki anlamda yetişmesine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Ayrıca temsili eczane ile bunu pratiğe dökeceklerdir” şeklinde konuştu.
Temsili eczanede ilaçlar ayrı ayrı dolaplara konularak gruplandırılırken, uygulama derslerinde temsili reçeteler yazılarak öğrencilerden bu ilaçları reçeteye göre hazırlanması ve kullanımının tarif edilmesi istenecek. Bu uygulama ile öğrencilere tıpkı bir eczanede çalışıyormuş gibi bir ortam oluşturulurken, açılan laboratuvarda hekimlerin direktifleri doğrultusunda hazırlanması gereken majistral ilaçların eczacı gözetiminde hazırlanmasını öğrenecek.

29 Mart 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 911.159 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?