‘’Eğitimi Öğretmen Verir, Anne-Babadan Öğretmen Olmaz’’

İnsanların topluma faydalı olması için gerekli beceri ve bilgiye ulaşması gerekir. Bu doğrultuda yapılması gereken tek şey bireyin doğru eğitim almasıdır.

Eğitim gönül işidir, sevdadır, gönül verenlerin girişimleriyle son yıllarda ülkemizde farklı yapılanmalarla farklı konseptlerde kurulan özel okulların sayısı her geçen gün artmaktadır. İstanbul Ataşehir’de bulunan özel bir Anadolu Lisesi Kurucusu Gökhan Kaya; genç ve dinamik kadrosu ile öğrencilerine kişiye özgün eğitim modeli sunmakta başarıyı üst seviyeye taşımaktadır.

Anadolu Lisesi’ni yakından tanımak adına Kurucusu Gökhan Kaya ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Okuyucularımızın sizin daha yakından tanımaları amacıyla bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

2004 yılından itibaren Ataşehir bölgesinde eğitim faaliyetleri yürüten kurumlarımız bulunmaktadır. Bölgemizde ulaşmış olduğumuz başarıyı onur ve gururla 15 yıldır taşımaktayız. Beş yıl önce Anadolu lisemizin açılmasıyla da eğitime hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Eğitim sektöründe 15 yılı aşkın bir süredir nitelikli bir eğitim başarılı işlere imza attınız. Bu başarıya nasıl ulaştınız?

Tüm veli ve öğrencilerimizle samimi ve güvene dayalı hizmet politikası izliyoruz. Şeffaf nitelikli verilen hizmet doğrultusunda velilerimizden olumlu dönütler alıyoruz. Velilerimizin bize gösterdiği güveni, başarı olarak kendilerine sunuyoruz, bu doğrultuda hızla artan bir tevazu ile karşılaştırıyoruz.

Sizi neden tercih etmeliler? Diğer liselerden farkınız nedir?

Çocukluğun, oyun çağının tamamen bittiği ergenlikten yetişkinliğe geçiş sürecinin yaşandığı lise sürecinde, üniversite sınavı stresi yoğunlaştığı için velilerin doğru okul bulma kaygısı tamamen artmaktadır. Velileri sıkıntıya sokan bu süreçte sınav sistemi ve bu sınav sisteminin çocuğun hayatını geleceğini etkilemesidir. Veliler çocuklarının iyi bir üniversiteye gitmesi konusunda şartlandığı, süreç içerisinde eğitim sisteminin tamamen sınava yönelik olması velilerin kaygısını arttırıyor. Bireysel ve kişiselleştirilmiş modelimiz ve teknolojiye dayalı bireysel takip sistemimiz bizi diğer okullardan farklı kılmaktadır.

Okul olarak öğrencilerinizi çok yönlü bireyler olarak hayata hazırlamak adına eğitim konusundaki yaklaşımlarınız nelerdir?

Güçlü akademik kadromuzun yanı sıra koçluk sistemimizle üniversiteye hazırlık okulu olarak eğitim vermekteyiz. Başarı izleme sistemimiz, TYT-AYT deneme sınavları, konu tarama sınavları, performans sınavları ile öğrencilerin öğrenme haritalarını çıkarıp sürece yön vermekteyiz. Bilgi ve davranışlarının sorumluluğunu üstlenmek ve eğitimin her aşamasında öğrencilerimizi üstün akademik başarıya ulaştırmak için varız. Matematiğe önem verirken, anlayarak hızlı okuma dersimizle öğrencilerimizin anlayarak hızlı okumalarını sağlayarak sınav süresince soruları hızlı çözmelerini sağlayıp tek bir soruyla binlerce kişinin önüne geçirmeyi sağlıyoruz. Gezi, gözlem, kulüp çalışmalarımızla öğrencilerimize kültürel ve uluslararası bilinç yaratıp yoğun ders programından bir nebze de olsa keyifli bir şekilde uzaklaştırıyoruz.

Eğitimde öğrencilerinizin iyi bir yabancı dil eğitimi almaları için yaptığınız çalışmalardan söz edebilir misiniz?

Dil eğitiminde en önemli konu kurumun kurguladığı sistem ve bu doğrultuda plan-programa uygun doğru öğretmenlerin seçimidir. Deneyimli öğretmenlerimizle birlikte doğru yayın ve materyalleri seçerek verimli ve etkin bir şekilde öğrenmeyi sağlıyoruz. Süreç içerisinde öğrencilerimizin diğer derslerde olduğu gibi takip edip destekliyoruz. Okulumuzda İngilizce ve Almanca olmak üzere çift yabancı dil eğitimi vermekteyiz.

Eğitimin önemli basamaklarından biri rehberlik, bu doğrultudaki çalışmaları paylaşır mısınız?

Eğitim kurumlarında rehberlik birimi sadece öğrencileri yönlendiren disiplin ve psikolojik sorunlarla ilgilenen birim olarak gibi algılanmaktadır. Okulumuzda; bireysel başarı, psikolojik destek, öğrenme, eğitim, davranışsal eğilimler, gelişimsel özellikler vb testler, materyaller ve kişiye özgün çalışmalarla ele alıyoruz.

Okul hayatında ve yaşamda başarılı olmaları için öğrencilere tavsiyeleriniz?

Öncelikle öğrencilerimiz yetenekleri doğrultusunda hedeflerini belirleyerek istikrarlı, düzenli çalışmaları gerektiğini asla unutmamalılar. Eğitim süresince planlı programları olmaları kendilerini iyi tanımaları ve yapabileceklerini doğru keşfetmelidirler. Sorumluluk bilincini kaybetmeden inanarak çıktıkları yolda istikrarlı devam etmeleri gerekmektedir. Hedefleri doğrultusunda kararlı ilerleyen birey mutlaka vatana millete faydalı vatandaş olacaktırlar.

Hem kişisel hem de kurumsal anlamda kısa, orta ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Ben eğitim sevdalısıyım, ülkeme sevdalıyım, geleceğimizin direği olan çocuklarımıza gençlerimize sevdalıyım. Kısacası eğitim işine girerken ticari beklenti ve arzudan önce eğitime olan sevdam ağır geldi. Bu doğrultuda misyon kazandık, çocuklarımızın eğitim-öğretimini verirken bir yandan ülkemizin değerlerini, kültürünü öğretmeyi ihmal etmedik.

Güneydoğu bölgesinden ortaklık teklifi geldiği duyumları aldık, düşünüyor musunuz?

Şubeleşmek büyümek sektöre giren herkesin hayalidir. Gaziantep ve Şanlıurfa’dan işletme ve ortaklık teklifleri geldi. Gelen tekliflerden ekibimle birlikte onur duyduk, zamanı geldiğinde tekliflere olumlu dönüş sağlayacağız. Âmâ şu an için erken görüyorum, malum ülkemizin ekonomik şartları ortada. Kendimizi hazır hissettiğimiz an teklifleri gözden geçirerek mutlaka sektöre yeni kurumlar katacağız.

Son olarak anne babalara ne tavsiyelerde bulursunuz?

Eğitim sektöründe öğrencinin güvenilir bir kurumda olması çok önemlidir. Çevrelerinde sektörde olan kişiler varsa destek alarak çocukları için doğru okulu seçebilirler. Çocuklarına sadece anne-baba olmalı okulun işleyişine müdahale etmemelidirler. Unutmayalım eğitimi öğretmen verir, anne-babadan öğretmen olmaz. En başında belirttiğim gibi güven en önemli kuraldır öğrenciye güvenmek, kuruma güvenmek, öğretmene güvenmek. Urfanatik ekibine, size ve emeği geçen herkese şahsım ve ekibim adına ben teşekkür ederim.

23 Eylül 2019 - Eğitim

urfanatik.com son bir ayda 529.776 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?