Başbakan "Edi Bese" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi etkinliğine katıldı.

Burada konuşan Davutoğlu, "Sizi sokaklara atarak ölüme gönderen kirli zihinlerin oyunlarına gelmeyin. Hayatlarınızı karartarak sizleri dağlara, barikatlara, hendeklere mahkum etmeye çalışanları dinlemeyin. Devleti düşman göstererek gençlerimizin geleceğini çalanlara gelin bugün hep beraber 'edi bese', 'yeter artık' diyelim" dedi.

"ESKİ TÜRKİYE KENDİ KABUĞUNA ÇEKİLMİŞ BİR TÜRKİYE'YDİ"

İstanbul Wow Hotel'de gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin kabuğunu kırarak yüzünü tüm dünyaya çevirdiğini söyledi. Davutoğlu, genç girişimcilere seslendiği konuşmasında, "Eski Türkiye kendi kabuğuna çekilmiş, içine kapalı bir Türkiye'ydi. Koalisyonlarla sürekli bir şekilde siyasi kriz yaşayan bir Türkiye'ydi 90'lı yıllar. Yeni Türkiye'yse kabuğunu kırdı. Yüzünü, yönünü tüm dünyaya çevirdi. Her açıdan dünyaya açıldı. Dışişleri Bakanı olduğumda diplomatlarımıza yaptığım ilk konuşmada verdiğim bir talimat vardı. Artık hattı diplomasi yoktur, sathı diplomasi vardır. Satıh ise bütün dünyadır. Şimdi de genç girişimcilerimize bir hedef olarak diyorum ki artık hattı iktisat yoktur, sathı iktisat vardır. Satıh ise bütün dünyadır. Bütün dünyada sizi görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"AK PARTİ İKİ SEÇİM ARASINDA EKONOMİYİ SİYASİ İSTİKRARSIZLIĞA KURBAN ETMEDİ"

Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına girdiğini belirten Davutoğlu, 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında ekonomik istikrardan taviz vermediklerini vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, "Dünya ekonomisinde zorluklar yaşanırken çevre coğrafyalarımızda jeopolitik depremler, travmalar, ateşler, yangınlar sürerken Allah'a şükür ekonomi performansımız son gelen verilerle doğru istikamette başarılı bir seyir takip ediyor. 2015 yılında beklentilerin üzerinde performans sergileyen ekonomimiz ikinci çeyrekte yüzde 3,8; üçüncü çeyrekte yüzde 4 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına girmiştir. Piyasa beklentilerinin de çok üstünde gerçekleşen üçüncü çeyrekteki yüzde 4'lük büyüme 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki ekonomik istikrardan taviz vermeden başarılı şekilde ülkeyi yönettiğimizin en açık göstergesidir. AK Parti kadroları iki seçim arasında iş dünyasına ve millete güven verebilmiş, ekonomiyi siyasi istikrarsızlığa kurban etmemiştir" diye konuştu.

"2016 BÜTÇEMİZDE AYNI TUTARLI ANLAYIŞI SÜRDÜRECEĞİZ"

2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'ne ilişkin konuşan Başbakan Davutoğlu, "Şu sıralar TBMM'de komisyonlarda görüşülecek olan 2016 bütçemizde aynı disipli, tutarlı anlayışı sürdüreceğiz. İnşallah hep beraber çok daha güzel günler göreceğiz. Türkiye'yi karamsarlığa boğmak isteyenlere karşı aydınlık bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz" dedi.

"ADALETİ YAYGINLAŞTIRMADIKÇA SİYASETİN FAYDASI OLMAZ"

Her işin esasının adalet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "İş adamı olsanız da adaletli şekilde davranmak zorundasınız herkese alnının terinin hakkını alın teri kurumadan vereceksiniz. Devlet adamı olacaksanız herkese bütün vatandaşlarınıza eşit davranacaksınız. Bana mı oy verdi başka yere mi diye bakmayacaksınız. Adalet bu anlamda siyasetimizin de ilmimizin de iktisatımızın da temel kavramıdır. Adaleti yaygınlaştırmadıkça siyasetin de ilmin de ekonominin de faydası olmaz" ifadesini kullandı.

"GENÇLERİMİZİN GELECEĞİNİ ÇALANLARA HEP BERABER 'EDİ BESE', 'YETER ARTIK' DİYELİM"

Türkiye'nin zor günler geçirdiğini ifade eden Davutoğlu, sokakta savaşa itilen çocukları geri kazanmaya her şeyden çok ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Davutoğlu, "Sınırlarımızın dört bir yanında günahsız çocukların derin sularda hayalleriyle vedalaştığı, eline silah tutuşturulan gençlerimizin kendi topraklarını bir hiç uğruna yakıp yıkmaları için kandırıldığı şu günlerde kardeş olmaya, örnek olmaya çok ihtiyaç var. Sokakta savaşa itilen çocukları geri kazanmaya her şeyden çok ihtiyacımız var. Şu anda hayatlarını nasıl kararttıklarını göremeyen gençlerimizin yıkımlarını değil üretimlerini, yeniden doğuşlarını görmeye çok ihtiyacımız var. Gelin buradan hep birlikte tüm gençlerimize çağrıda bulunalım. Sizi sokaklara atarak ölüme gönderen kirli zihinlerin oyunlarına gelmeyin. Hayatlarınızı karartarak sizleri dağlara, barikatlara, hendeklere mahkum etmeye çalışanları dinlemeyin. Sizleri ailenizden, sevdiklerinizden ayırarak yüreklerinize sevgi yerine nefret tohumları ekenlere fırsat vermeyin. Devleti düşman göstererek gençlerimizin geleceğini çalanlara gelin bugün hep beraber 'edi bese', 'yeter artık' diyelim" açıklamasında bulundu.

"KULAĞINIZA FISILDANAN YALANLAR UĞRUNA GELECEĞİNİZİ BİR KENARA ATMAYIN"

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan gelişmelere değinen Davutoğlu, "Hendek kuranlara, tuzak kuranlara, cami yakanlara puru kuranlara yeter artık diyelim. Bugün temiz bembeyaz bir sayfa açalım. Devlet her zaman sizin ve bu ülkenin güzel gençlerinin yanında. Biz her zaman size desteğiz, sizinleyiz. Yeter ki atın elinizdeki taşları, sopaları. Ailenizi, yuvanızı, toprağınızı yakmayın. Kulağınıza fısıldanan yalanlar uğruna geleceğinizi bir kenara atmayın. Devlet her zaman vatandaşı için var. Size iyi bir gelecek sunmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"BÖLGEDEKİ GENÇ ESNAFLARA SAHİP ÇIKIN"

Özellikle genç girişimcilerden bir ricası olduğunu söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu şartlardan olumsuz şekilde etkilenen ve hendeklerden, barikatlardan ve bunun getirdiği ortamdan etkilenerek iş dünyasında iş hayatında önemli engellerle karşılaşan bölgedeki genç esnaflara sahip çıkın. Her biriniz Diyarbakır'da, Mardin'de, Şırnak'ta, Hakkari'de, Bingöl'de bir genç esnafı kan kardeşi, dava kardeşi edinin. Ekonomi Bakanlığımız, MÜSİAD devreye girebilir. Buradaki her kardeşimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bir helal lokma kardeşi olsun. Silahlara, hendeklere, barikatlara karşı lokmalarını paylaşacağı bir kardeşi olsun" dedi.

SARE DAVUTOĞLU, FATİH'TE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ AÇTI

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Fatih Belediyesi tarafından yaptırılan Neslişah Sultan Aile Sağlığı Merkezi'nin açılışını yaptı.

Fatih Neslişah Sultan Mahallesi'nde hizmete giren aile sağlığı merkezinin açılışı için düzenlenen törene Sare Davutoğlu'nun yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ile mahalle sakinleri de katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Sare Davutoğlu, bir hekim ve bir vatandaş olarak sağlık merkezi açılışlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Fatih Belediyesi'ni bu hizmeti nedeniyle tebrik ediyorum" dedi.

"İLK ADIM SAĞLIK MERKEZLERİ ŞİFA VE ŞEFKAT KUCAĞI GİBİ"

Sağlık kuruluşları arasında ilk adım sağlık merkezlerinin diğer sağlık merkezlerinden çok daha önemli olduğunu kaydeden Davutoğlu, "İlk adım sağlık merkezleri adeta şifa ve şefkat kucağı gibidir. Diğer sağlık kuruluşlarımızda şifa ve sağlığın korunması ön planda olsa bile mahallelerimizde halkımızın ilk olarak başvurduğu bu merkezler aynı zamanda şefkatin de merkezi konumundadır. Bu merkezlerde halkımız ile sağlık çalışanları arasında sadece profesyonel tıbbi bir ilişki yok. Tıpkı bir mahallenin sıcak atmosferi de bu merkezlerde izlenebilir. Çünkü sağlık çalışanları ile hastaları aile gibi olur, birbirleriyle komşuluk ederler. Eminim burada çalışacak hekimlerimiz de birkaç hafta görmedikleri amcaları, teyzeleri merak ederler; ebe hanımlar takiplerini yaptıkları doğum yaklaşmış gebelerin evlerini arayarak haberdar ederler" diye konuştu

HEKİMLİK YILLARINDAN ÖRNEK VERDİ

Konuşmasında hekim-hasta ilişkileri için "Bunları kendi pratiğimden biliyorum" diyen Sare Davutoğlu, "Eyüp Kamu Sağlığı Merkezi ve Güngören Ana-çocuk Sağlığı Merkezi'nde hizmet etme imkanı buldum. Benim halen daha o yıllardan tanıştığım görüştüğüm pek çok dostum, hastalarım var" ifadesini kullandı.

"SAĞLIĞIN KORUNMASI VE HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KİŞİYE ÖZEL UYGULAMALAR GEREKMEKTEDİR"

Davutoğlu "2010 yılından bu yana aile sağlığı merkezlerinde sağlık sektörümüz ile halkımız arasında şifadan vefaya bir yol kuruldu. Bazı açılardan bir kısım sıkıntıların yaşandığı sağlıkta şiddet gibi, vefasızlık gibi veya hak edilen sağlık hizmetlerinin alınamaması gibi bu alanda ümit ediyorum ki aile sağlığı çalışmaları çok daha olumlu gelişmelere vesile olacaktır. Aile sağlığı merkezi hekimlik sanatının ilk ve en yakından uygulama alanıdır. Sağlığı tehdit eden her unsura karşı önlem almak bunun içerisindedir. Ruh ve beden sağlığı birbirinden ayrılamaz. Toplum sağlığı, ruh sağlığı, beden sağlığı ve aile sağlığını hiç gözardı edemeyiz. Tüm bu konularda hekimin görevi elinden gelen tüm önlemi almaktır. Sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisinde kişiye özel uygulamalar gerekmektedir. İşte bu merkezlerde kurulacak yakın ilişki sayesinde bu mümkün olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Sare Davutoğlu Neslişah Sultan Aile Sağlığı Merkezi'nin açılış kurdelesini gezdi. Sare Davutoğlu, sağlık merkezini gezerek Mustafa Demir ve hekimlerden bilgi aldı.

19 Aralık 2015 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 760.606 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?