Kasap Çiftçi; Denetimler Arttırılsın

Ülkemizde kırmızı et fiyatlarındaki artış tüketiciler başta olmak üzere esnafı da ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Özellikle bazı kasapların hileli

Video için play'e tıklayın

Maliyetin yüksekliği ve verimliliğin düşüklüğü et fiyatlarını yükseltiyor. Kırmızı ette fiyatların yüksek olması hem tüketicileri hem de kasap esnafını mağdur etmeye devam ediyor. Şanlıurfa’da temiz et satan kasaplarda et fiyatları 45-50 lira arasındayken ete hile karıştıran yerlerde ise daha uyguna satılarak vatandaş kandırılıyor.

Durumu iyi olmayan vatandaşların uygun satış yapan yerlerden et almaları kendilerine zararken farkında olmadan etin içine karıştırılan yağ ve renginin kırmızı olması için katılan boyaları da tüketiyorlar.

Şanlıurfa’da esnaflık yapan kasaplar, vatandaşları hileli et konusunda uyararak güvendiğiniz kasaplardan fiyatı yüksekte olsa alışveriş yapın dediler.

“Vatandaş Yüksek Fiyatlı Etlerden Şikayetçi”

Vatandaş yüksek fiyatlı etlerden şikayetçi olduğunu söyleyen Kasap Esnafı Ferhat Çiftçi; “Yaklaşık 10 yıldır Eyyübiye Ruha Mahallesinde esnafım. Et ve et ürünleri üzerine bir iş yerimiz var, mahallemizde halkımıza hizmet vermekteyiz. Et fiyatlarında yapılan bu dalgalanmalarla biz halkımıza elimizden geldiği kadar en iyi sunumu yapmaya çalışıyoruz. Ama maalesef piyasadaki etteki hileler artınca halkımıza ne kadar dikkatli olmasını önersek de yine tabi hatalar oluyor. Öncelikle şuandaki yüksek fiyatlardan dolayı halkımız bayağı şikâyetçi tabi bizde kaliteli sunduğumuzdan dolayı fiyatlar bayağı yüksek” dedi.

“İnsanların Alım Gücü Esnafı Vurdu”

İnsanlarda alım gücü olmadığını söyleyen Kasap Çiftçi; “dolayı satışlar durmuş şuanda tabi bu da esnafları zor durumda bırakıyor. Bugün hayvan pazarında canlı hayvan fiyatı toklu 20 üzerinde tabi bu bir iş yerin kirası, elektriği, suyu, vergisi, muhasebesini hesaplarsan bir etin bize maliyeti bize şuanda 43-44 lira, bizim sattığımız et 45 lira kilodan bize kalan 2-3 lira” ifadelerini kullandı.

“Dışardan Hayvan Alamıyoruz, Et Alıyoruz”

Dışardan Hayvan Alamıyoruz, et alıyoruz ifadelerini kullan Ferhat Çiftçi; “Sizde biliyorsunuz ki Türkiye’nin bütün çevresinde savaş var şuanda dışarıdan hayvan alamıyoruz, et alıyoruz. Dışarıdan et aldığımızdan ötürü Türkiye’de hayvancılık sektörü şuanda bitmiş durumda gelin görün ki şuanda piyasada hayvan yok ne kuzu var, ne toklu var, ne koyun var, ne de büyükbaş var doğu illerinden daha önce gelen hayvan sayısı bayağı bir azaldı” diye konuştu.

“Köylere Kuzu Dağıtılması Büyük Bir Avantaj”

Kasap Esnafı Ferhat Çiftçi; “Üretim azaldı tabi ki biz tüketen bir toplum olduğumuzdan ötürü hayvan tüketimi fazla. Biz yetkililere sesleniyoruz Türkiye’deki et fiyatlarının düşmesi için yapılması gereken tek şey ithal et değildir yerli üretimi desteklemek, köylülerinize yardımcı olmak tabi varsa köylere kuzu dağıtılması bu büyük bir avantaj” dedi.

“300 Koyun Projesi Rafta Kaldı”

Ferhat Çiftçi; “Daha önce sayın bakanımız Ahmet Eşref Fakkıbaba her köye 300 koyun projesi demişti ama maalesef o raflarda kaldı. O proje gerçekleşseydi şuanda et fiyatları belki 45 değil de 30 lira olurdu” şeklinde konuştu.

“Kırmızı Ette Birden Fazla Hile Var”

Kasap Çiftçi; “Kırmızı ete birden fazla hile var, temiz etin fiyatı her zaman yüksek olur. Şuan piyasada 45’in altında ette hile kesinlikle var özellikle kıymada hile var. Kıymaya sansür desen, iç yağ desen sırf renginin kırmızıya bürünmesi için üzerine renk katıcı olanlar olmuştur. Bizim halkımıza tavsiyemiz güvendiğiniz kasaplardan etinizi almanız. 40 liralık bir etin öncelikle nerden geldiğine bakmak lazım genelde onlar mezmaneden hayvanlar işte köprü altında ambarlarda kesilen hayvanlar tabi bu tarım ve hayvancılık müdürlüğüne görev düşüyor. Bütün kasapları denetlemeleri lazım, denetim olmayınca tabi piyasada daralmalar var. Denetim olursa emin olun piyasada temiz et ve güvenilir yerler olacak” dedi.

“Vatandaş Et Alacak Durumda Değiller”

Vatandaş et alacak durumda değiller diye konuşan Kasap Çiftçi; “Şuan ki kasap pazarında kıymayı 25’ten satıyorlar ne eti olduğu belli değil millete kuzu ya da tosun eti diye satıyorlardır. Oralar güvenilir yerler değil insanlarımız şuanda çok mağdur durumda et alacak durumda değiller. Fiyatlar yüksek ama bize de biraz anlayış göstermelerini istiyoruz” diye konuştu.

“Güvendiğiniz Kasaplardan Et Almaya Devam Edin”

Son olarak konuşan Kasap Esnafı Ferhat Çiftçi; “Her bir kilodan bize kalan 2-3 liradır, fazla bir şey değil yani güvendiğiniz yerlerden et alın. Marketlerde hazır kıymalara güvenmeyin halkımıza tavsiyem güvendiğiniz kasaplardan et almaya devam edin” dedi.

06 Aralık 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi