Siverek’te Yumurta İçinden Yumurta Çıktı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde haşlanmış yumurtanın içerisinde kabuklu yumurta çıkması herkesi şaşkına çevirdi.

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde Esnaflık yapan bir vatandaş sabah kahvaltısı yapmak için yumurta haşladı. Haşladığı yumurtayı yemek için soyduğunda gözlerine inanamadı. Haşlanmış yumurtanın içerisinde yumurta çıktı. Yumurtanın sarısını açtığında içinde kuş yumurtası büyüklüğünde bir kabuklu yumurta daha bulunuyordu

Siverekli esnaf, “Sabah kahvaltısı için yumurta haşlamak istedim ve gidip yumurta aldım haşladım oturup soymaya başladım yumurtayı ortadan ikiye böldüğümde gözlerime inanamadım. Bir baktım başka bir yumurta daha yumurtanın içinde ilk başta yumurtanın bozuk olduğu için renginin bu şekilde olduğunu düşündüm biraz inceledikten sonra kabuklu olduğunu fark ettim bende şaşkınlıkla hemen komşularıma gösterdim. Onlarda inanmadı başta benim onlara şaka yaptığımı sandılar ama sonradan kendimi inandırdım onlarda şaşkınlık içinde kaldı. Böyle bir şeyi ilk defa gördük ve halen inanmış değiliz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de Kars’ta bir kahvaltı dükkânı işleten bir esnafta da yumurtayı kırdığında küçük bir yumurta daha çıkmıştı o yumurta da fındık bölüklüğünde bir yumurtaydı. Siverek’teki yumurta içinde çıkan yumurta ceviz büyüklüğünde oldu.

Veteriner biliminde patolojik vaka olarak değerlendirilen bu gibi anomali vakaları tavukta yumurta üretiminin gerçekleştiği ovaryum ( yumurtalık) ile kloaka (yumurtanın tavuktan dışarıya çıktığı en son kanal) arasındaki üreme kanalında bulunan infundibulum’a, ovaryumda arka arkaya şekillenen birden fazla yumurta sarısının bırakılması veya bir gün evvelki yumurta sarısının vücut boşluğunda kalarak ertesi günkü birden fazla sarı ile infundibulum’a girmesi, buradan birden fazla yumurta sarısının ayni anda yumurta sarısı ve akının kabukla kaplandığı hayvanın uterusuna inmesi, önceden gelen ve kabuklanmış yumurtanın, yumurta kanalının ters yönde hareketi sonucunda ileriye gideceğine geriye isthmus bölgesine hareket edip tekrar uterus’a gelmesi ve kabukla kaplanmak üzere olan çift sarılı yumurta ile birlikte uterus tarafından sanki yeni yumurta imiş gibi algılanması sonucunda gerçekleşmektedir.

02 Nisan 2017 Şanliurfa/ Siverek- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 729.949 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?