EĞİTİMDE 80. SIRADA DİYENLERE İNAT ŞANLIURFA ÇAĞ ATLAYACAK

Şanlıurfa eğitimde üst sıralara çıkmakta kararlı bunun için yoğun mesai harcayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje üretiyor.

GÜLİZAR GÜLEBAK


Şanlıurfa İl Milli Eğitim AR-GE birimi tarafından hazırlanan EBAP ( Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi) ile Şanlıurfa başarı yolunda emin adımlarla yürüyor.

Proje kapsamında 124 bin 205 öğrenci ve 6 bin 115 öğretmenin katılımıyla gerçekleşen Destekleme ve Yetiştirme Kursları Şanlıurfa'nın eğitimini iyileştiriliyor.

Düzenlenen projede velilerde unutulmadı. Eğitim Koçluğu oluşturularak "Eğitim Koç"u öğrencinin velisiyle belli aralıklarla görüşüyor öğrencinin genel durumu veli ile değerlendiriliyor.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi ile Şanlıurfa'nın başarı yolunda emin adımlarla yürüdüğünü belirterek kentin Türkiye ortalamasının üstüne çıktığını vurguladı.

"ARTIK ŞANLIURFA KABUĞUNU KIRDI"

Sıralama ile ilgili Şanlıurfa'nın durumu nedir diye ÖSYM'den aldıkları sonuçtan bahseden İlci, "Bir sonuç var bu sonuçta bir Türkiye ortalaması var birde Şanlıurfa ortalaması var. Yani ders bazında biz Türkiye ortalamasında durumumuz nedir? Şanlıurfa'nın ortalaması nedir? Türkiye ortalamasında Türkçe testinde 2,1 iken Şanlıurfa ortalaması 2,7 Matematikte, Fende, Sosyalde Şanlıurfa'nın hep böyle üste çıktığını görüyoruz buda artık Şanlıurfa'nın kabuğunu kırdığının Şanlıurfa'nın eğitimde hamle yaptığının, göstergesi Şanlıurfa artık Türkiye ortalamasının üstüne çıkmış. Bu gurur verici bir tablodur. Şanlıurfa nasıl olsa 80. sırada diye diye. Şanlıurfa'yı geriye götürmek isteyenlere inat olsun diye bunu söylememiz lazım. Artık Şanlıurfa kabuğunu kırmıştır. Başarı yolunda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

"GELECEĞE DAİR UMUTLARIMIZ HERGÜN ARTARAK BÜYÜYOR"

Şanlıurfa adına yapılan hizmetlerden söz eden İlci, Şanlıurfa'nın İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra gelen en fazla öğrencisi olan illerden biri olduğunu hatırlattı.

Yaklaşık 600 bin öğrencisiyle 24 bin öğretmeniyle eğitime hizmet vermeye çalıştıklarını söylen İlci, şöyle konuştu:

" Misafirlerimiz olan yaklaşık 50 bin Suriyeli öğrenciyi de bu işe katmak gerekiyor öncelikle eğitim hizmetlerinin yürütülmesi noktasında gecesini gündüzüne katan tüm meslektaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Yıllardır Urfa'da sürüp giden eğitim kavgası hepimizin malumudur eğer bir şehir büyüyecekse, gelişecekse ve geleceğe yönelik umutları oluşturacaksa bunu ancak ve ancak eğitimle oluşturabilir. Eğitim dışında yapılan bütün yatırımların bütün çalışmaların bir süre sonra silinip gittiğini hepimiz görüyoruz. Ama eğitime yapılan yatırımların ülkeyi, insanı, geleceğe taşıma noktasında ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anlamda Şanlıurfa olarak artık biz kabuğumuzu kırmaya başladık artık geleceğe ait olan umutlarımız her gün artarak büyümeye gelişmeye devam ediyor. Hepimizin varlığı olan 60 - 70 kişilik sıralar artık geride kalmıştır. Urfa adına hoşumuza gitmeyen o kalabalık tablolar Allaha hamd olsun geride kalmıştır. 2013-2015 yılı arasında derslik sayımız şuanda 16 bin dersliğimiz var 608 bin öğrencimiz var. Derslik başına 38 öğrenci düşüyor yani il ortalaması Türkiye ortalamasına yaklaşmaya başladı. Bundan dolayı ben son 2 yılda başta bakanımız Faruk Çelik olmak üzere valimize milletvekillerimize hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

"BİR KENTİN EN ÖNEMLİ İŞİ EĞİTİMDİR"

Şanlıurfa için 90 senede yapılan derslik sayısının yarısından fazlasını 2 yılda yaptıklarına değinen İlci, kente 375 okul, 5 bin 774 derslik, 495 lojman, 30 pansiyon, 17 spor salonu, 27 atölye, 2 çok amaçlı salonu tamamlayarak eğitim ve öğretim hizmetine sunduklarını kaydetti.

Şanlıurfa'da artık fiziki mekan sorununu ortadan kaldırdıklarını söyleyen İlci, "Hala 2015 yılı yatırım programı kapsamında da ilimizde ihale edilmeyi bekleyen yaklaşık 100 okulumuz daha var yani 2015 yılında bu yapmış olduğumuz okulların üzerine 100 okul daha devam edilecek. 2016 ile birlikte bunların yapımı da sürecek. biz nitelik anlamda da artık Urfa'nın kabuğunu kırması gerektiğini düşünüyoruz. Bir şehrin en önemli işi nedir diye sorarsanız bana göre en önemli işi eğitimdir, eğitimdir, eğitimdir. Çünkü bir şehri batıranda ayağa kaldıranda geleceğe hazırlayanda eğitim kurumlarıdır dolayısıyla bu anlamda biz artık ciddi manada başarıyı artırmanın yolarını tutmak zorundayız bu vesileyle her gün ama her gün bu projenin hayata geçmesi için gece gündüz çalıştık. şimdi projemiz başladı. Şanlıurfa kamuoyunun da bu projeden haberdar olmasını istiyoruz. Artık öğrencimizle birlikte her evde bu projemiz konuşuluyor" dedi.

20 Kasım 2015 - Eğitim

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi