Birikethane Gitmedi Gürültü ve Toz Bitmedi

Yıllardır Süleymaniye Mahallesinde faaliyet gösteren Birikethane'nin bir türlü taşınmamasından dolayı çevrede ses ve görüntü kirliliği azalmıyor.

Haliliye ilçesine bağlı Süleymaniye Mahallesinde bulunan birikethanenin bir türlü taşınmaması mahallede ses ve görüntü kirliliğine neden oluyor. Sabahın erken saatlerinde işe başlayan birikethane esnafı çıkardıkları yüksek sesle çevredeki vatandaşları da rahatsız ediyor. Sabahın erken saatinde işe koyulan birikethanecilerin çıkardığı yüksek gürültülü sesten dolayı vatandaşlar evlerinde sabah uykusuna hasret kaldıklarını belirtti. Yetkili kişilerden çözüm isteyen mahalle sakinleri ise birikethanenin şehrin dışında sakin bir yere taşınmasını istiyorlar.

Çevresinde okullar bulunuyor

Uzun yıllardır Süleymaniye Mahallesinde faaliyet gösteren Birikethane artık vatandaşları çileden çıkarmış durumda. Bir türlü taşınmayan birikethanenin sabahın erken saatlerinde çıkardığı yüksek gürültülü sesten dolayı çevre okullarda eğitim gören öğrencilerde olumsuz etkileniyorlar. Aşırı sesten dolayı bir türlü derslerine odaklanamayan öğrenciler istenilen sağlıkta eğitim almakta zorluk çekiyorlar.

Çevreye toz ve kir yayıyor

Söz konusu bahsedilen birikethanenin sadece ses ve görüntü kirliliği çıkarmakla yetinmiyor. Biriket yapımı sırasında çıkan toz çevreye yayılıyor. Mahalleyi kir içinde bırakan birikethane çevrede oturan mahalle sakinlerinin sağlığını da tehlikeye atıyor. Güzel ve tertemiz oksijen havası solması gereken yerde mahalleliler pis ve kirli havayı solmak zorunda kalıyor.

Çevreye pislik saçıyor

Süleymaniye Mahallesi sakinleri bir an önce şehir dışına taşınmasını istedikleri birikethanenin rahatsızlıklarını saymakla bitmez. Sadece toz değil biriket yapımı sırasında oluşan moloz yığınını ve çöpleri çevreye atıyorlar. Dibinde hemen Karakoyun Deresi bulunan birikethaneden çıkan tozlar ve kirler dereye de giriyor.

Çocuklar atılan molozlarda oyun oynuyorlar

Mahallede bulunan çocuklar için büyük tehlike oluşturan birikethane esnafının çevreye attığı molozlarda çocuklar oyun oynuyorlar. Yaşları gereği tehlikenin farkında olmayan çocuklar hiç bir şey yokmuş gibi kendileri için hastalık oluştura moloz yığınları arasında oyun oynayıp gülüyorlar. Bir türlü ünlem alınmayan birikethanenin en yakın zamanda şehrin dışına çıkartılmasını isteyen mahalle sakinleri, bundan dolayı yetkili kişilerden gerekenin yapılmasını istediler.

Sabah uykusuna hasret kaldılar

Sabahın erken saatinde işlerine koyulan birikethane esnafının çıkardığı ses oldukça gürültülü bir şekilde mahalleyi kaplıyor. Sabah sabah evlerinde huzurlu bir uyku almak isteyen vatandaşlar ise çıkan seslerle sabah erkenden uykularından oluyorlar. Evlerinde huzurlu bir sabah uykusuna hasret kaldıklarını belirten mahalle sakinleri, birikethanenni bir an önce buradan kaldırılmasını ve mahalle olarak görültüsüz bir gün istediklerini belirtti.

04 Eylül 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 607.208 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?