Diyarbakır'daki DTK toplantısı

- HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş:

DİYARBAKIR

(AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,"Siyasetkonuşabilmek, ne olursa olsun diyalog kapılarını açık tutabilmektir. Anlayışlısiyasi mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Demirtaş, Kayapınar Spor Salonu'nda iki gündürsüren Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Genel Kurulu'nunkapanış oturumunda yaptığı konuşmada, özgürlük ve demokrasiden yana olduklarını söyledi.

Türkiye'de sürekli müzakere odaklı siyaset anlayışını yürütmeye çalıştıklarını savunanDemirtaş, kongreninsonuç bildirgesine destek verdiklerini anlattı.

Demirtaş, son dönemde Ortadoğu'da önemli gelişmeleryaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Umut ediyorum bu deklarasyonun muhatapları, bir bütün olarak deklarasyonu yayınlayanların ciddiyetiyle aynı ciddi yaklaşımlarla deklarasyona yaklaşacaklardır. Bu metin, dinamik bir tartışma sürecine, önerge ve eleştiriye açıktır. Çatışmaların sona ermesi mevzusunun hendek ve barikatla alakası olmadığını, demokrasi sorunu olduğu noktasında bu metinçok önemli bir fırsat sunuyor. İnşallah muhataplarımız bu deklarasyonu bir kez daha soğukkanlılıkla okuyupaslında öz yönetimin ve özerkliğin hepimiz açısından, birlikte yaşam açısından çok önemli bir fırsat olduğunu göreceklerdir.Siyaset, konuşabilmek, ne olursa olsun diyalog kapılarını açık tutabilmektir. Anlayışlısiyasi mücadelemizi sürdüreceğiz."

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağda sorunların çözümü içinhep beraber mücadele edeceklerini dile getirdi.

DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicleise kongrede "demokratik özerklik" ve "özyönetim"inayrıntılarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Sorunların çözümündediyalog ve müzakere sürecinden yana olduklarını savunanDicle, demokratik bir anayasanın oluşturulması sürecine katkı sunmak istediklerini ifade etti.

Dicle, 14 maddelik sonuç bildirgesini okudu.

"Demokratik özerk bölgelerin oluşturulması", "Özerk bölge yönetiminin denetiminde yerelgüvenlik birimlerinin kurulması" ve "Bazı vergilerin öz yönetim birimleri tarafından toplanması" gibi maddelerin yer aldığısonuç bildirgesinde, terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan hendeklere ve barikatlara ilişkin,"Şu anda yaşananlarhendek ve barikat sorunu değildir,demokrasi sorunudur" görüşü savunuldu.

27 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.036.624 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?