Sorunlar El Birliği ile Çözüme Kavuşturulmalı

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz Şanlıurfa'daki sorunların çözülmesi için bütün siyasi partilerin ve bürokratların ortak hareket etmezi

Şanlıurfa’da elektrik, ulaşım ve sağlık sorunu çekilmeyecek bir hal almaya devam ediyor

.

Bu sorunlar üzerine bu hafta ki röportaj konuğumuz SaadetPartisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz oldu. İl Başkanı Niyazi Yanmaz ile yaptığımız röportajda Şanlıurfa’nın kanayan yarası durumuna gelen sorunların çözüme kavuşturulması adına Urfalı bütün siyasilerin, bürokratların ve siyasi partilerin el birliği içinde koordineli bir şekilde çalışması ile giderilmesi gerektiğini ifade etti. En büyük sıkıntının ise elektrik sorunun olduğunu vurgulayan Yanmaz, elektrik sıkıntısının çözüme kavuşturulması adına eski trafo merkezlerin değiştirilerek şuan ki nüfus yoğunluğunu kaldırabilecek trafoların kurulması gerektiğini belirtti. Şanlıurfa’nın GAP’ın başkenti olmasına rağmen halen dışarıya mevsimlik tarım işçi göçü verdiğini de söyleyen Niyazi Yanmaz, göçün önüne geçilmesi için endüstriyel ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğini belirti.

Şanlıurfa’daki sorun ve sıkıntılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şanlıurfa GAP’ın başkenti Türkiye Cumhuriyeti’nin 35 Milyon TL ile en büyük yatırım yaptığı 9. büyük ildir. GAP denilince hep akla gelen ve söylenen şuydu tarım gelişecek dışarıdan göç alacak dışarıya göç vermeyecek, tahıl ambarı olacak denildi. Hepimizin bildiği gibi Urfa kadım şehirlerden bir tanesidir. Urfa belde olarak hep halkın sancaktarlığını yapmış, bir şehirdir. 21. yüzyılda Türkiye’nin yaptığı yatırılmalarla Şanlıurfa çok iyi yerlerde olması lazımdı. TÜİK’in verilerine baktığımızda Şanlıurfa mutsuz şehirlerarasında 3. sırada yer alıyor. Doğurganlık ortalamasına baktığımızda Türkiye ortalaması 2,2’lerde iken Urfa 4,8 civarında bulunuyor. Gelecekte umut bekleme noktasında Türkiye ortalamasının altında. Böyle büyük yatırımların yapıldığı ve bu kadar paraların harcandığı Şanlıurfa neden Urfa bu duruma düştü.

Tabi hala Urfa dışarıya sürekli göç veren bir il konumunda. Hala insanlar mutsuz ve hala insanlar umutsuz durumda. Yani ciddi bir problem var, Urfa’da yerel yöneticilerimizde sadece siyasileri değil mülkü amirler, üst düzey bürokratlar, eğitim ve ahlak konusunda da ciddi bir sorun ve problem mevcut durumda. Siz hasta olursunuz doktora gidersiniz doktor da size ilaç verip şifa alırsınız. Ben bir toplum bilimci ve bir siyasetçi olarak bir beldeye bir şehre ve bir ülkeye şifayı dağıtacak olanlar siyasetçilerdir. Siyasetçinin çok fonksiyonlu olması lazım, siyaseti, adaleti, ahlakı, dış politikayı iyi bilmesi lazımdır. Bunları danışmanları ile en güzel şekilde istişare etmesi lazım.

Türkiye’nin dokuzuncu büyük şehri hala dışarıya göç veriyorsa, Allah yardım etsin. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi de hayvancılık ve besicilikti. Maalesef hükümetin hayvancılık politikası orada yanlış olduğu için çoğu kişi bir işi bırakıp alıp başını İstanbullara gitti. Urfa’da sorunlar giderek büyüyor, burada siyasiler ve yetkili kişiler ehemmiyetli çalışmadıklarından dolayı o büyüyen sorunların altında kalıyor. Urfa’da işsizlik had safhada Türkiye ortalamasının çok üstünde, Urfa’da eğitim düzeyi çok düşük. Urfa’da ulaşım sorunu var Urfa’da özellikle insanlar halının altını süpürüyorlar ama ciddi bir ahlaki sorun var. Hele gençlerin madde bağımlılığı konusunda Urfa ciddi bir sıkıntı. Urfa dünyanın tahıl ambarı olabilir ama Urfa iyi yönetilmediği için maalesef çok zor durumda.

Urfa’da tarım sorunları ve mevsimlik tarım işçilerinin dışarıya gitmemesi için neler yapılmalıdır?

854 bin hektar alan sulanabilir arası bulunuyor. Urfa’nın 1 milyon 100 bin hektar ekim alanı bulunuyor. Ama bunun sulanabilir olanı 850 bin hektar fakat şuan da 20 yıldır GAP Projesi hayata geçmiştir. Şuanda daha 430 bin hektar sulamaya açmıştır. Yani yılda ortalama olarak 30 bin hektar sulamaya açılıyor. Yani Şanlıurfa’daki tüm arazinin sulanması için daha 20 yıla ihtiyaç vardır. Buda çok geç bir süre bunun hemen faaliyete geçmesi lazım ki kalite artsın. Urfa’da iki ürün şuanda en fazla tüketilen ve en fazla kazandıran ürünü durumunda bundan biri pamuk diğeri ise fıstıktır. Pamukta destekleme var ama buna bağlı olarak alternatif ürünlerde lazımdır. Katma değeri yüksek endüstriyel seviyesi yüksek ürünlerde yetiştirilmesi lazımdır. Bunlar olduğu zaman siz bu sefer dışarıdan işçi alırsınız. Şimdi pamukta makineleşmeden dolayı buradakiler kayısıya gidiyorlar, fındığa gidiyorlar, patatese gidiyorlar, soğana gidiyorlar ama burası pamuk olduğu için ve pamukta da makineleşme olduğu için insanlar ister istemez dışarıya gidiyor. Urfa2yı yöneten siyasiler, bürokratlar, belediye başkanları ve vali Urfa’daki siyasi partileri de bu platforma dahil ederek bu istişareye dahil ederek ilimizin gerekirse sosyolog, bilimci, psikolog bunları alarak tek tek problemlerin masaya yatırarak çözüme kavuşturması gerekiyor.

Urfa’nın kanayan yarası durumunda olan Elektrik sorunu nasıl bir çözüm ile giderilmesi gerekiyor?

Elektrik dağıtımı Urfa’da özelleştirildi. DEDAŞ ismi altında artık hizmet veriyor. Tabi özelleştirilirken kar gayesi ile bu işi yapıyor. Biz protokolün nasıl olduğunu bilmiyoruz ama kamuya yansıyan sorunun kaçak elektriğin fazla olduğudur. Bu geçtiğimiz 15 gün içerisinde ciddi elektrik kesintileri olunca bundan esnaf etkilendi, evdeki elektrik eşyalar etkilendi, hasta hastanesinde evinde tıbbı cihazlardan çalışan sorunlar oluştu. Buna baktığımızda hala 1970’lı yıllarda gelen yapılan baraj ile o tarihlerden kalan trafo merkezleri ile Şanlıurfa beslenmeye çalışıyor. Mesela Karaköprü çimento fabrikası yanındaki trafodan alıyor, oradan zaten 30 yıl önce de alıyordu şimdi Karaköprü eskisinin 10 misli kadar olmuş bundan dolayı o trafo merkezleri ihtiyaca cevap vermiyor. Bundan dolayı elektrik şirketinin kaliteli elektrik vermesi için köklü değişimler yapması lazım. 21 yüzyılda böyle kalitesiz bir yaşam olursa yani bakın o kadar ciddi işler oluyor ki artık turist bile gelmiyor, bakıyor ki yazın en sıcak yerinde elektrik yok adam gelmiyor, yani bir öğretim görevlisi Urfa’ya gelecek kaliteli doktor gelecek adam bakıyor ki Urfa’da elektrik yok 1970-1980’lı yılları yaşıyor kendisi gelse bile çoluk çocuğunu getirmiyor geldiği gibi de kaçmak istiyor burada.

Sağlık konusunda oluşan sıkıntılar nasıl yansıyor vatandaşa nasıl çözülebilir?

Urfa doğurganlık seviyesinin en yüksek olduğu ildir. Özellikle 15 Temmuz hadisesi sonrasında özel sağlık kurumları ve özel hastaneler çok kaliteli hizmetler veriyorlardı. Güneydoğu’da olmayan kaliteli hizmetler veriyorlardı. Bundan 15 yıl önce Urfalılar dışarıya ameliyat olmaya giderlerdi. Öyle bir an oldu ki Urfa hastanelerinde çok nadir olma dışında hiç hasta gitmedi. Yani Urfa’da kalp ameliyat oluyor, anju ameliyatı da oluyor birçok ameliyat ve hastalık tedavisi yapılmaya başlandı. Ama bu süreçte özel hastanelerin kapatılması asayiş olarak, gelir açısından bir takım şeyler olmuş olabilir ama gelişi güzel hastaneyi kapatmak o insanları mağdur etmek değil bu şehrin halkını mağdur etmek demektir. Şuan devlet hastaneleri bu işin üstesinden gelmiyorlar, yığılma çok fazla. Şuan Urfa’ya 10’dan fazla özel hastane hizmet vermesi gerekirken olan 3-5 hastane de gitti. Bu kapanan hastaneye devlet kayyum atasın çalıştırsınlar halkı mağdur etmesinler. Ama şuan enkaz gibi duruyorlar. Milli ekonomiye zarar. Hastanelerin kapatılmasında yetkili kişilerin cezalandırılması gerekirken Şanlıurfa halkı cezalandırılıyor.

Şanlıurfa baktığımızda diğer büyükşehirlere göre hizmet ne aşamada, çalışmalar yeterlimidir.?

Bir işi ehli olana o işi en iyi bilene vermek lazımdır. Siyasette de bürokratta da ehemmiyeti nedir o ney okumuş nerden gelmiş bakılmaksızın yapıldığı zaman bu sefer hizmet aksar. Bundan dolayı Şanlıurfa diğer büyükşehirlere olanla geride hala yani işi iyi bilenler gelip bu işi yapacak ki Şanlıura’yı en iyi yere getirebilsin.

Röportaj: İbrahim Çakmak

Fotoğraf: Mehmet Emin Polat

27 Ağustos 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 751.446 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 34620005


Varnish cache server