Lösemili arkadaşları için saçlarını kazıttılar

- Gaziantep'te Vefa Gençliği Grubu Derneği üyesi Suriyeliler lösemiyle mücadele eden arkadaşları için saçlarını kazıttı - Lösemili Suriyeli

GAZİANTEP

(AA) - KEMAL KARAGÖZ/RIDVAN KORKULUTAŞ - Gaziantep'te Vefa Gençliği Grubu Derneği üyesibir grup Suriyeli genç,lösemi(kan kanseri) tanısı konulan arkadaşlarıiçin saçlarını kazıttı.

Suriye'deki savaşın mağdur ettiği, yaraladığı insanlara destek olmak için Gaziantep'te 2 yıl önceVefa Gençliği Grubu Derneği'nikuranSuriyeli gençler, dernektetanıştıkları 19 yaşındaki Suriyeli AhmedFahri Abdullah'ı lösemi tedavisi gördüğü Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'ndeziyaret etti.

Grup üyesi 10 Suriyeli genç, gördüğü tedavi sırasında saçları dökülen arkadaşları Abdullah'ı ziyaretlerinden önce saçlarını kazıttı.Saçlarını kazıttıklarıanı da kameraya kaydedengençler, hastanede Abdullah'ın karşısına geçip aynı anda kafalarındaki bereleri çıkararak sürpriz yaptı.Gençlerin duyarlılığını gören Abdullah'ın annesi Fatma Abdullah, gözyaşlarını tutamadı.

- "Arkadaşlarım saçlarını kestirdikleri için çok mutlu oldum"

Suriyeli Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1,5 yıl önce Suriye'deki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Suriye'de iç savaştanönce hayatınnormal olduğunu, kendisinin de liseye devam ettiğini anlatan Abdullah, "Lisede çok başarılı bir öğrenciydim. Bir gün dışarı çıktık ve her yerin yıkıldığını gördüm.Evimizi rejim güçleri esir aldı. Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldık. Annem ve 3 kardeşimle Gaziantep'e geldim" dedi.

Ülkelerinde zor günler geçirdiğini, mide ve baş ağrısı şikayetiyle sık sık hastaneye başvurduğunu dile getiren Abdullah, şöyle devam etti:

"Suriye'de yaşarken babamtrafik kazası geçirdi. Kazadan sonra babama hastanede yanlış teşhis konuldu. Aldığı yanlış ilaçlarla kazadan kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Ben de babamı kaybettikten 1,5 yıl sonra mide ve karın ağrısı için hastaneye başvurdum. Kullandığım ilaçlardan sonra bazı belirtiler hissettim. Hastalığım devam etti. Türkiye'ye geldiğimde kendimi daha yorgun ve halsiz hissettim.Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesine başvurdum. Burada da bana kan kanseri teşhisi konuldu. Annem ve 3 kardeşim, bu duruma çok üzüldü. Arkadaşlarım da saçlarını kazıtarak bana sürpriz yaptı.Arkadaşlarım saçlarını kestirdikleri için çok mutlu oldum. Hastalığımı atlatmak için bana büyük moral kaynağı oldu."

- "Biz, Ahmed'e ayna gibi olacağız"

Grup üyesi Suriyeli Muhammed Asi,1,5 yıl önce ülkelerinden kaçarak geldiği Türkiye'de Vefa Gençlik Grubu'na katıldığını söyledi.

Ahmedile dernektetanıştığını anlatanAsi,"GruptaözellikleSuriyeli yetimlere destek veriyoruz. 9 arkadaşımla Ahmed'e destek için saçımızı kestik. Biz, Ahmed'e ayna gibi olacağız. Ahmedbize baktığında kendisini görmesi için saçımızı kestirdik. Biz, Ahmed'den umut alıyoruz. Ahmeddebizden umut alıyor. Biz, gençlik grubu olarak Suriye'ye tekrar dönmek istiyoruz. Türkiye'ye her zaman minnettarız. Türk halkınabize verdikleri destekten dolayıteşekkür ederiz" diye konuştu.

- "Bir genç için saçları çok önemlidir"

Gruptaki çalışmalara katılanSuriyeli Selahattin Debbah ise 2 yıldır Türkiye'de olduğunu söyledi.Savaşın izlerini taşıyan yaralılara ya da rahatsızlıkları bulunan Suriyelilere psikolojik destek verdiklerini anlatan Debbah, yaklaşık 1,5 yıl önce tanıştıklarıAhmed'e de umut kaynağı olmak istediklerini belirtti.

Debbah, "Bir genç için saçlarıçok önemlidir.Biz, Ahmediçin her şeyi yapacağız. Ahmed'in her zaman yanındayız ve bu hastalığı yeneceğine inanıyoruz" görüşünü kaydetti.

22 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 721.814 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?