Açlık grevinde 3. gün

Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşanan çatışma sokağa çıkma yasaklarına ve ölümlerin yaşanmaması için açlık grevi başlatan

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşanan çatışma, sokağa çıkma yasaklarına ve ölümlerin yaşanmaması için açlık grevi başlatan KESK Şanlıurfa Şubeler platformu silahların susmasını istedi.

Diyarbakır, Sur, Cizre, Silopi gibi birçok ilde yaşanan çatışma ortamı ve sokağa çıkma yasaklarına tepki göstermek için KESK tarafından başlatılan açlık grevi bugün 3. Gününde devam ediyor.

Şanlıurfa Eğitim Sen Şubesinde başlatılan açlık grevinde Tarım Orkam Sen, Eğitim Sen, BES, ESM sendika eş başkanları açlık grevlerini sürdürerek kamuoyu yaratmaya çalışıyor.

Morglarda yer kalmadıklarını ve cesetlerin üst üste yığıldığını belirten Tarım Orkam Sen Şanlıurfa Eş Başkanı Serdar Binici: “Biz kamu emekçileri olarak daha doğrusu vicdan ve ahlak sahibi insanlar olarak ülkede yaşanan ölümlerin durması için var olan yasaların, ana yasaların işletilmemesi noktasında yaşam hakkının insanların kaybettiğini düşünüyoruz. Yaşam hakkından vaz geçtik, ölen insanlarımız haftalarca günlerce kaldırımlarda kalmakta, morglarda yer kalmamış durumda. İnsanların cesetleri, ölülerimiz morglarda üst üste bekletilmekte buna seyirci kalmamız mümkün değil. Dolayısıyla kamuoyu oluşturma adına böyle bir eylem kararı aldık, bir an önce çatışmanın, çatışmaların durdurulmasını istiyoruz. Siyasetin kendi görevini yapmasını istiyoruz, siyaset kurumları eğer toplumların sorunlarına çözüm bulma sanatı ise biz bunun tekrar işletilmesi noktasında siyasetçilere de bir mesaj olsun istiyoruz” dedi.

KESK olarak 3 günlük açlık grevi başlattıklarının altını çizen Eğitim Sen Şanlıurfa Eş Başkanı Mehmet Keklik: “ Devletin temel görevlerinden biri vatandaşını, halkını yaşatmaktır. Ama var olan gerçeklikte devlet 3 aylık bebekleri öldürmeye başladı, 80 yaşındaki insanları öldürmeye başladı. Her gün basın açıklamaları yapıyoruz, kamuoyunda bir duyarlılık geliştirmeye çalışıyoruz ama maalesef her hangi bir karşılık bulmuyor. Bizler şuanda 3 günlük bir açlık grevi yaptık, KESK Urfa şubeler platformu olarak. Bu demokratik tepkimizi sonuna kadar dile getireceğiz açık ve net söylüyorum bizler Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, halkının yanındayız. Sonuna kadar da yanlarında olacağız bu gençlerimizi, çocuklarımızı katleden zihniyet var olan iktidardır, var olan AKP iktidarıdır ve bizde bunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

Artık televizyon izleyemediklerini ve vicdanlarının kaldırmadığını belirten BES Şanlıurfa Eş Başkanı Leyla Sezer: “Bilindiği üzere şuanda kürdistan bölgesinde çok büyük bir baskı oluşturulmaktadır devlet tarafından. İnsanlar sokağa çıkamamaktadır kadın, yaşlı, genç, çocuk çoluk demeden öldürülmektedir. Biz birçok eylemler yaptık hiçbir ses getirmedi bu nedenle böyle bir eylem kararı aldık. Belki sesimizi duyarlar belki buna bir çözüm oluruz diye. Artık televizyonları seyredemiyoruz, vicdanımız kaldırmıyor bunu, biz KESK olarak buradayız bütün eş başkanlar, inşallah ses getirir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Gazze için ayaklananların Cizre ve Silopi için neden ayaklanmadığını soran ESM Eş Başkanı Servet Yazar ise: “ Bildiğiniz gibi bölgemizde artık bir çatışmadan öte savaş hali yaşanıyor. Şimdi tabi savaş halinde insanların kendi evinde oturması mümkün olmuyor. Televizyonu açtığımızda, gazeteleri çevirdiğimizde hep ölüm haberleri ile karşılaşıyoruz. Bizler kamu emekçileri olarak bu olaylara fazla sesiz kalamazdık. Çünkü dün Gazze’de yaşanan olaylara da aynı şekilde tepki göstermiştik, bugün Cizre’de, Silopi’de, Nusaybin’de yaşanan olaylara da sesiz kalamazdık. Burada ki amaçlarımızdan bir tanesi de belki dün Gazze için sokaklarda eylem yapanlara bir ses olabilmekti. Ülkemizin öte tarafında yaşanan bu duyarsızlığa sesiz kalan kesimlere de buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Dün Gazze için kızılca kıyamet koparanlar bugün Silopi ve Cizre için neredeler” diyerek tepki gösterdi.

02 Ocak 2016 - Asayiş

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi