Yesoder Şanlıurfa Şubesi Kızılelma’ya Emanet

Yazı işleri müdürümüz Mehmet Demir'in YESODER Şanlıurfa şube Başkanı Kızılelma ile söyleşisi;

2012Yılında İzmir’de kurulmuş merkezi şu an Mersin olan Yeniden Sosyoloji Derneği’nin Şanlıurfa Şube Başkanlığına Sosyolog ve iş adamı Mehmet Kızılelma getirildi. Kurulduğu günden bu yana ülkemizde sosyologların kamuda istihdamı ve özlük haklarının kazanılması noktasında büyük emekleri olan ve bir çok başarıya imza atan derneğin ilk şubesini ilimizde açması şehrimizde sosyolojiye ilgi duyan herkes için önemli bir atılım olmuştur.

Mehmet Kızılelma kimdir? Kısaca tanıyalım?

1992 yılında Şanlıurfa’da doğdum. Orta öğrenimimi Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesinde yaptım. Lisans eğitimimi Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji alanında yaptım. Şu anda iletişim ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren perakende mağazacılık ile uğraşıyorum.

Sosyolojiye ve bu memlekete gönül vermiş biri olarak ülkemizde sosyolojinin gelişimi için emek veren çiçeği burnunda bir sosyologdur Mehmet Kızılelma.

Peki YESODER nedir? Ne yapar ve amacı nedir?

Kısaca YESODER yani Yeniden Sosyoloji Derneği başta sosyolojiye merakı olan herkese sosyolojiyi daha iyi anlatmak sevdirmek ve bu alanda uğraşmak isteyen mezunlara kamuda istihdam açmak ve özlük haklarının kazanılmasında destek ve yardımcı olmak amacıyla kurulmuş olan bir sivil toplum kuruluşudur.

Şanlıurfa şubesi olarak hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle üniversite bizim önceliğimiz. Şu anda Harran üniversitesinde okuyup yarın mezun olacak ama mezun olunca ne olacağını ne iş yapacağını bilmeyen öğrencilerimiz var. İşte bizim önceliğimiz bu arkadaşlarla birlikte bu belirsizliği kaldırıp ve ‘’ben ne olacağım?’’ kaygısını birlikte aşacağız. Daha sonra ise diğer sivil toplum kuruluşları ve resmi makamlarla koordineli bir şekilde çalışıp ilimizin sosyolojik problemlerini çözmek için çalışacağız.

YESODER’e kimler üye olabilir? Şartları nedir?

YESODER’e sosyolojiyi seven herkes üye olabilir. Tek şartımız bu alana ilgi duymak. (Gülüşmeler)

Derneğe üye olacak olan sosyologların ne gibi avantajları olacaktır?

Kamuda istihdam edilmek isteyen sosyolog arkadaşlarla birlikte mücadele ederek memur olarak kamu sektöründe çalışmalarını sağlamak ve sosyologların hak ettikleri toplumsal değere ulaştırarak en büyük avantajı sağlamış oluyoruz.

Siz bir sosyolog ve girişimci iş adamı olarak Türkiye’de ve Şanlıurfa’da sosyolojinin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Bi defa şunu unutmayalım. Türkiye’de sosyoloji çok ağır yol alıyor. Bunun ana sebebi ise toplum yapısı olarak bir sorunu bilimsel ve akademik olarak dünya standartları üzerinden ele almayıp gündelik geçici siyaset ile çözmeye çalışıyoruz. Bunu siyasi bir söylem olarak algılamayın. Bugün günümüz modern Avrupa toplumu varsa modern Avrupa bürokrasisi varsa bunu sosyolojiye borçludur ve Avrupalı siyasetçiler bunun farkında bir şekilde siyaset üretmektedir. Ülkemizde sosyolojinin tıkandığı, ilerleyemediği ana nokta olarak ben bunu görüyorum. İnşallah biz YESODER olarak bu sorunsalın üstesinden geleceğiz; mücadelemizi sürdüreceğiz.

Üniversiteye hazırlanan gençlerimize sosyoloji bölümünü tavsiye ediyor musunuz? Mevcutta okuyan öğrencilerimize neler tavsiye ediyorsunuz?

Öncelikle üniversiteye hazırlanan arkadaşlara tavsiyem bölümü en kaliteli şekilde vermeye çalışan akademik kadrosu güçlü köklü dediğimiz üniversitelerde okusunlar. Okuduğum üniversite bu noktada çok yerinde bir örnek. Yeri gelmişken üniversitedeki hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Şu anda

Üniversitesinde Serik İşletme Fakültesi Dekanlığı yapan Suat Kolukırık hocama emeklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Hepsine ayrı ayrı minnettarım.

Mevcutta okuyan öğrencilere ise tek tavsiyem bol bol kitap okumaları. Farklı kaynaklardan farklı görüşlerden…Ülkenin gündelik siyasetine dalıp gençliklerini heba etmesinler. Bilim üretsinler. Çok fazla okusunlar.

Son dönemlerde ülkenin kanayan yarası haline gelen madde bağımlılığı el ilgili çözüm önerileriniz nelerdir bir sosyolog olarak?

Bi kere iş burda en başta RTÜK’e düşüyor. TV dizileri madde bağımlılığını adeta teşvik eder şekilde çalışıyorlar. Şiddeti kabadayılığı özendirecek şekilde yayın yapıyorlar. RTÜK’e bu noktada çok titiz davranmak düşüyor. Bir diğer önemli görev ise okulda hocalarımıza düşüyor. Şüphelendikleri öğrencileri yakın takibe alıp onlara bireysel olarak destek olup çözümsüzlük noktasında ailelerine ve sonra da aile ile birlikte aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüklerinden destek almaları önemli rol oynuyor. Ve bana göre en önemlisi madde bağımlılığına yakalanmadan önce gençlere güzel bir şekilde her türlü uyuşturucu maddeden uzak durulmasını anlatmak ve sportif faaliyetlere teşvik etmek.

Peki Türkiye’de sosyal medya kullanımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

ben bu konuda çok olumlu düşünemiyorum. Çünkü rakamlar ortada . Dünya genelinde bilgi kirliliği noktasında üst seviyelerdeyiz. Bununla beraber boş ve bilinçsiz bir kullanım hakim. Gençlerimiz sosyal medyayı çok gereksiz kullanırken orta yaş ve üstü kesim ise bir haberin ya da fotoğrafın doğruluğunu veya kaynağını sorgulamadan paylaşıp propagandalara ve yalan haberlere dahil oluyorlar. Bu da bizi internetin ve sosyal medyanın kullanımı noktasında dünya ortalamasında kötü bir yere taşıyor haliyle.

Son olarak yazımızı okuyan okuyucularımıza ne gibi bir mesajınız olacak?

Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi bugün modern Avrupa güçlü bir ekonomik düzene ve istikrara sahipse bunu büyük dahilerin sosyologların fikirlerine borçludur. Avrupa bürokrasisinin mimarı Max Weber’dir mesela. Sosyolog. Karl Max komünizm akımı ile 150 yıl boyunca Avrupa’yı ve dünyayı şekillendirdi fikirleriyle. Sosyolog. Bizde küresel çapta fikirleri etki eden, makro teori üretebilen aydınımız var mı? Maalesef ki yok. Neden sizce? Çünkü sorunları günlük politik çözümlerle çözebileceklerine inandılar. En büyük yanılgımız ilk gün neyse bugün de odur toplum olarak. O yüzden toplumsal bir sorunumuza çözüm üretirken çözüm mekanizması olarak önceliğimiz kendimizi dünya standartları ile kıyaslayıp bilimsel ve akademik çözümlere odaklanalım. Günlük siyaset zihnimizi psikolojimizi ve bedenlerimizi yeterince yıpratmış seviyede.

01 Mart 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 487.011 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi