Şanlıurfa’ya yeni turizm rotası

Gelecek Turizmde desteğiyle Şanlıurfa'ya yeni turizm rotası çiziliyor. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ile Şanlıurfa Valiliği'nin

Şanlıurfa’nın turizm açısından barındırdığı potansiyele ilişkin bilgilerin paylaşıldığı ve şehrin yeni turizm rotalarının aktarıldığı toplantıya Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Vali Yardımcısı Cengizhan Yılmaz, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Avukat Nihat Çiftçi, GAP BKİ Başkanı Sadreddin Karahocagil, ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri C. Asuman Yazmacı, Murat İmamoğlu, Meclis Üyesi Mehmet Erdem, Eyübiye Belediye Başkanvekili İlhami Günbeği, Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan, Müdür Yardımcısı A.Hakan Kutluhan, Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ferhat Karagözlü, Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa Yatıım Destek Ofisi Kordinatörü Yunus Çolak ile turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantıda, dünyanın en eski tapınak kalıntıları olan Göbeklitepe’nin Şanlıurfa turizminin canlandırması açısından önemine dikkat çekilirken, T.C. Kültür Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ile işbirliğinde yürütülen ‘Gelecek Turizmde’ kapsamında, Göbeklitepe’den miras kalan taş işçiliğinin yaşatılması amacıyla kurulan ‘Taş İşçiliği Atölyesi’nin turizm açısından artı bir değer olduğuna işaret edildi.
Alternatif seçenekleri ile Şanlıurfa’nın turizm açısından cazibe merkezi olduğunu belirten Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı, “Gelecek Turizmde” kapsamında kurulan ‘Taş İşçiliği Atölyesi’nin de alternatif turizm rotasına dahil edilmesi için TURSAB yetkilerine seslenerek, sözlerine şöyle devam etti; “‘Taşevleri, Şanlıurfa’nın en büyük değerleri arasında yer alıyor. ‘Gelecek Turizmde’ kapsamında kurulan ‘Taş İşçiliği Atölyesi de, hem bu zanaatın yeniden canlandırılması ve ileri kuşaklara aktarılması, hem de Şanlıurfa’nın turizmine olumlu katkılar sağlaması açısından bir milat olacak. Atölye, turistlere taş işçiliği deneyimi yaşatarak Şanlıurfa’nın kalkınmasına destek sağlayıp bölgeye olan ilgi de arttıracak.”
Yerel kalkınmayı sağlamak açısından sürdürülebilir turizm projelerini desteklediklerini ifade eden Anadolu Efes Kurumsal İletişim Yöneticisi Zümre Yıldırım, “Gelecek Turizmde” 8 yıldır sürdürülebilir turizm modelleri yaratarak yerel kalkınmaya destek oluyor, Türkiye’nin birçok bölgesindeki değerleri gün ışığına çıkarıyoruz. Göbeklitepe’de Taş işçiliği projesi de destek olduğumuz 9 projeden birisi. Proje kapsamında taş işçiliği zanaatının yeniden canlandırılması amacıyla 6’sı kadın 20 taş işçisi istihdam edilerek bir atölye kuruldu. Tarihi günümüzden 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’deki taş işçiliğinin canlandırıldığı atölye sayesinde, taş işçilerinin elinden çıkan taş motiflerinin inşa edilecek yeni binalarda kullanılması ile kente bir kimlik kazandırılacak” dedi.

08 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 745.845 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?