''Zam Değil Memurla Dalga Geçmek''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açıkladığı zam oranına bir tepkide DİYANET-BİR-SEN Bölge Başkanı Mahmut Bozkuş'tan geldi.

2020 ve 2021 yılları için hükümetin memur ve memur emeklilerine yaptığı zam teklifine ilişkin tepkiler sürerken bir tepkideDİYANET-BİR-SEN Bölge Başkanı Mahmut Bozkuş'tan geldi.

Başkan Bozkuş; ''Kamu İşveren Heyeti Toplu Sözleşme masasını herhalde sadaka dağıtma masası sanıyor. Vatandaş olarak bundan yaklaşık bir yıl önce kahvelerde içilen çaylara ve dilencilere verilen sadakalara % 50 zam yapılmışken, memura 2020 yılı için öngörülen zam 3,5+3= % 6,5 ;2021 yılı için öngörülen ise 3+2,5 =%5,5 olmuştur. Memura verilmesi düşünülen bu zam teklifi hiç de makul değildir.Ekonomik krizler sebebiyle her fırsatta doğalgaz, elektrik, akaryakıt, sigara vb. çeşitli ürünlere zam yapılırken; sözkonusu devletin hizmetkàrı olan işçi, memur, emekli maaşı olunca, bunların payına düşen sadece hayal kırıklığı olur. Milyonlarca işçi, memur ve emeklinin enflasyon artışıyla orantılı, makul zam talebini hemen hemen görmezden gelen ve hafife alan bu zam teklifi makul görmüyoruz. Milletin vekillerine %10.73 zam yapılırken vekillerle aynı enflasyona maruz milletin asillerine bu derecede bir zammı reva görmek memurla dalga geçmek demektir.Sendikalar arasında, her platformda yetkili ve de etkili sendika olmakla övünen; biz işgörenlerin temsilcisi olan malum sendika! Size ne oldu? Avazınız çıkmaz oldu. Koyun misali kurt görünce diliniz mi tutuldu? Yoksa her zamanki gibi bedel ödeyen diğer sendikalardan medet mi bekliyorsunuz? Şişkin göbeklerinizin karınları sırtlarına yapışanlarıdan çaldıklarınızın eseri olduğunu anlamanın vakti gelmedi mi?'' ifadelerini kullandı.

Bozkuş; ''Sahada aslan kesilip masada akvaryum balığı etkisi gösterenlereğer masada Kamu İşveren Heyeti'nin rakamlarına razı olurlarsa boş çuvalı ayakta tutma şansını elde etmiş olmayacaklardır. Boş çuval beraberinde boş sendika sandıklarını getirecek, etkisizler yetkisizlendirilecek Üyeler sandığın içini boşaltacak ve yetkiyi sizden alacaktır. Her konuştuğunuzda hükümetle beraberiz demektesiniz. Temsilcileri olduğunuz kesimin hakkını istemek sizi hükümetten koparır mı? Hakkı talep etmek hükümet aleyhtarlığı anlamına mı gelir. Hükümetin teklifine evet demek için mi varız?Vatanına hizmet eden evlatların alın terlerini savunma sorumluluğu biz sendikaların görevi değil midir? Bu sorumluluk bilinci ile hareket etmek ve müvekkillerimizi hakkettikleri refah seviyesine çıkarmak boynumuzun borcu kuruluş amacımız değil midir? dedi.

Başkan Bozkuş; ''Değerli işçi, memur ve emekli kardeşlerim! Hassaten de Diyanet'te çalışan üye ve üye olmayan kardeşlerim! Hiçbir sendika tek başına yetkili değildir. İktidar olumlu, yapıcı muhalefetle tam anlamıyla iktidar olabilir. Sizin üyeliğinizi yok sayanları sizi değersiz görenleri, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." düsturundan bihaber olanları, yetkilerini makam atlama tahtası olarak kullananları, sendika gelirlerini bazı bürokratlarla, siyasetçilerle siyasi geleceklerini plslamak için harcamaya niyetli olanların önceliklerinin işçi, memur, emekli olmayacağı apaçık ortadadır. Bunlardan yumruklarını masaya vurmaları beklenmez. Sendikalardan adam gibi bir duruş göstermelerini, bu komik rakamlara sessiz kalmamalarını ve kamu işveren kuruluna teslim olmamalarını bekliyoruz'' ifadelerine yer verdi.

18 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 745.662 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?