“GAP Projesi tamamlandığında 1.8 milyon hektar tarım alanı sulamaya kavuşacak”

Murat ÇİFTÇİ Tarım Öğretiminin 169. Yılı etkinlikleri kapsamında GAP Tarımsal Eğitim Merkezinde bir panel düzenlendi. GAPTEM'de düzenlenen panele

Murat ÇİFTÇİ

Tarım Öğretiminin 169. Yılı etkinlikleri kapsamında GAP Tarımsal Eğitim Merkezinde bir panel düzenlendi.

GAPTEM’de düzenlenen panele Harran Üniversitesi Prof.Dr.Salih Aydemir, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Doç.Dr.Ali Rıza Öztürkmen, Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Necip Özgökçe, Kalkınma Bakanlığı GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil ve tarım paydaşları katıldı.

Programın panelistliğini Prof.Dr.İbrahim Ortaş, Prof.Dr.Cemalettin Yaşar Çiftçi gerçekleştirdi.

Programda konuşma yapan Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Doç.Dr.Ali Rıza Öztürkmen, “Bu yılda tarımsal öğretimin 169. Yıldönümünü kutlamanın kıvancı ve mutluluğunu yaşıyoruz.10 Ocak gününü kapsayan hafta ülkemizde tarım haftası olarak kutlanmaktadır.169 yıl önce başlayan tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri bugün tarım öğretimini lise düzeyinde Tarım Meslek Liseleri, ön lisans düzeyindeki MYO tarım proğramları, lisans düzeyinde Ziraat Fakülteler, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ise üniversitelerin Fen Bilimleri Enstitüleri bünyesinde yürütülmektedir” dedi.

“2014 yılı itibariyle Türkiye’de 35 üniversitede, Ziraat Fakültesi bulunmakta olup, sadece 2013 yılında 5 yeni fakülte açılmıştır. Öğrenci almış bu fakülteler bugüne kadar yaklaşık 110 bin Ziraat Mühendisi yetiştirmiştir. Bugün odamıza kayıtlı 54.500, Şanlıurfa şubemize ise kayıtlı 1323 Ziraat Mühendisimiz vardır. Eğitim ve öğretimde 169 yıllık köklü bir tarihsel geçmişe sahip bir meslek grubu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz”

Öztürkmen, “Şanlıurfa tarım arazisi büyüklüğü açısından Türkiye’nin 3’üncü kenti, yıllık tarımsal üretim değerinin yaklaşık yüzde dokuzunu oluşturmaktadır.Şanlıurfa pamuk, mercimek, nar ve fıstık üretiminde Türkiye’de ilk sıradadır.Bu değerlere sahip olan ilimizde Ziraat Mühendisliği mesleğine ihtiyaç ve önem oldukça fazladır.İlimizde Ziraat Mühendisleri her geçen gün tarımsal potansiyeli daha da arttıracak ve gelecek nesillere ait kaynakları koruyacaktır.Bu kaynaklardan en önemlisi tarım arazileri Toprak Koruma Kurulunun 3083 ile 5403 sayılı kanunların çalışması nedeniyle ilimizde çalışmamakta, tarım arazilerinin kontrolünü zorlaşmakta ve istenilen her alana kontrolsüz imar verilerek, ilimizdeki tarım arazileri her geçen gün inşaat alanıyla kaplanmaktadır.Bakanlığımızın bu konuda ve ilimizdeki Harran-Suruç ovalarının Büyük ova statüsüne getirilmesi için çalışmalar yaptığını biliyoruz.Oda olarak her türlü destekle beraber bu çalışmanın en kısa zamanda sonuca ulaşmasını diliyoruz” dedi.

“Tarım öğretiminin başladığı 1846 yılından itibaren ülkemizde tarımsal üretim düzeyi ve verimliliği önemli ölçüde artmış ve bu artışa da Ziraat Mühendisleri önemli roller üstlenmiştir.Bu vesile ile ülkemiz tarımına hizmet etmiş tüm meslektaşlarımızdan hayatta olanları olanları saygı ile aramızdan ayrılanları da rahmetle anıyorum.169 yıl boyunca tarım öğretimine emeği geçen tüm hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum”

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, “Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sahip olduğu kaynakları değerlendirerek bu yörede yaşayan insanlarımızın gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltmeyi, bölgelerarası farklılıkları gidermeyi ve ulusal düzeyde ekonomik gelişme ve sosyal istikrar hedeflerine katkıda bulunmayı amaçlayan çok sektörlü, entegre ve sürdürülebilir, ülkemizin ilk ve en önemli bölgesel kalkınma projesidir.GAP Projesi, Fırat ve Dicle havzaları ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili kapsayan proje tamamlandığında yaklaşık 1.8 milyon hektar tarım alanı doğrudan sulama imkanına kavuşmuş olacaktır.Bu bağlamda, GAP bölgesinde 16 baraj tamamlanmış, yaklaşık 935 km sulama ana kanalı inşa edilmiştir.2013 yılı sonu itibariyle toplam 411.508 ha alan sulamaya açılmış, sulama projelerini yüzde 23’ü işletmeye alınmıştır” dedi.

Yeni GAP Eylem planı ile bölge illerini 21.Yüzyılın parlayan yıldızı haline getirmeyi hedeflediklerini belirten GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Saderettin Karahocagil, “Modern sulama tekniklerinin uygulanması, ulaşım ve konut altyapısının tamamlanması, rekabetçi ürün türlerine geçiş, pazarlama olanaklarının genişletilmesi, insan kaynakları ve kurumsal kapasitelerin geliştirilmesi, doğal ve kültürel dokunun değerlendirmesi gibi ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmeyi kolaylaştırıcı yeni politikalar uygulanarak Bölge’nin rekabet gündemi desteklenmeye devam edilecektir”

“Bugün bölgemiz, Türkiye toplam pamuk üretiminin yüzde 58’ini, kırmızı mercimeğin yüzde 98’ini, bugdayın yüzde 20’sini, Antep fıstığının yüzde 90’ını üretmektedir.GAP kapsamındaki sulama projelerinin tamamlanması ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu yağlı tohum bitkileri, meyve, sebze vb. birçok tarımsal üründe üretim payının Türkiye üretiminde önemli bir yere sahip olacağı beklenmektedir.Bunun yanı sıra oluşturulacak kırsal ve tarıma dayalı sanayiler ile GAP Bölgesi endüstriyel üretim alanında Türkiye’de ve Dünyada büyük öneme sahip olacaktır.Bu anlamda Tarım öğretiminin 169.yılı nedeni ile bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Yılmaz, “Tarımın eksikliklerine göz atmamız lazım, Tarımın kaynağı toprak ama biz kıymetini bilmiyoruz.Arazilerde taban suyu çogalıyor.Bundan dolayı topraklarımız çoraklaşıyor.24 milyon hektar toprağımız var, bunun yüzde 10’u derin topraktır.Harran ovasına baktığımız zaman ne yazık ki burası betonlaştırılıyor.Bir önlem alınmıyor, bunlar bizi üzen kayıplardır” dedi.

#

08 Oca 2015 - 00:00 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.645.744 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa En Başarılı Milletvekilini Seçiyor!