Döşeme Cami 1 Ay Sonra Açılıyor Mu?

Balıklıgöl Platosu İçerisinde bulunan ve 3 yıla yakın bir süredir yenileme çalışmalarında dolayı kapalı olan Döşeme Camii için dışardan gelen

Video için play'e tıklayın

Şanlıurfa’da Balıklıgöl Platosu içerisinde bulunan ve temelleri suyun 4 santim üzerinde yer alan Döşeme Cami bundan 3 yıl önce temellerinde kayma meydana geldiğinden dolayı ibadete kapatılmıştı. Adeta yılan hikâyesine dönen caminin açılış tarihi 3 yıldan beridir sürekli uzayan yenileme çalışmalarından dolayı uzuyordu. Son olarak bugün yurt dışında gelen bir grup caminin şimdiye kadar yapılan yenileme çalışmalarında incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme ardında konuşma yapan Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, gelen heyetin camide incelemeleri bittikten sonra rapor hazırlayacaklarını ve raporun olumlu olması halinde caminin en geç 1 ay içinde açılacağını söyledi. Yenileme çalışmaların oldukça uzun sürdüğüne de değinen Pala, böylesi bir yenileme çalışmanın ilk defa burada yapıldığını ve temelin suyun üstünde yer almasından dolayı caminin belli yerlerini çökme ihtimaline karşı olarak titiz bir çalışma yaptıklarını ve bundan dolayı uzadığını söyledi. İçerde bütün yenileme çalışmaların yapıldığını sadece 2 odada suyu kurutma çalışmasını n yapıldığı onların bitmesi halinde camiyi en yakın zamanda faaliyete koyacaklarını söyledi.

‘İtalya’dan heyet gelip incelemelerde bulundu’

Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Pala, “2015 yılında başladığımız ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olan Şanlıurfa halilurrahman Cami yenileme çalışmalarında son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Şanlıurfa ilimizin gözbebeği yapısı olan halilürrahman Camisi'nin Restorasyonu aradan uzun bir süre geçmesine rağmen santim, santim, basamak, basamak İlmek ilmek işlenerek devam etmektedir. Bu gün de bize çözüm önerilerini sunmak üzere İtalya merkezli bir firma davet etmiş bulunmaktayız arkadaşlarımız özellikle Cami yapısının ileriki nesillere aktarılması konusunda bizlere yardımcı olmak için buradalar ve bizlere çözüm önerilerini sunuyorlar. Biliyorsunuz Halil Rahman Camisi tamamen suyun üstünde olan bir yapı ve bu suyun üstünde olmasından dolayı çeşitli eylemler öngörülmekte ve bunun ne gibi şekilde önlenerek gelecek nesillere bu eserimizin nasıl aktarılması konusunda arkadaşlarımız bize yardımcı olacaktır. Sizin de biraz önceki çekimlerden gördüğünüz gibi Camii yapısı tamamlanmış bulunmakta fakat içeride bulunan iki tane su odasının statik açıdan güçlendirilerek aradaki bağlantının kesilmemesi amaçlandı ve bundan dolayı da bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü çeşitli firmalara başvurarak bunlardan çözüm önerilerini istedi. Bugün de Şanlıurfa ilimizi ziyaret eden Kadir Bey ve Mister Alberto bizlere çözüm önerilerini sunmak için geldiler.” dedi.

‘Suyun kesilmesi söz konusu değildir’

“Yani suyu kesmek istemiyoruz burada Söke'de drenaj sistemi olarak yapıldı burada bizim arkadaşlarımızın bugün burada olmasının sebebi bu caminin altından geçen su tabakasının caminin diğer kısımlarına zarar vermemesini sağlamak açısından arkadaşlarımız buradalar.” Diyen Pala, “Yoksa zeminden dört buçuk metre alta kadar tamamen Cami suyun üstünde duruyor yani aradan balıklar geçiyor, sular geçiyor Biraz sonra içeriden de göreceğiz Bundan dolayı bir suyun kesilmesi söz konusu değil sadece suyun ve nemin caminin üst taraflarını zarar vermesini engellemek için çeşitli yapı kimyasalları açısından arkadaşlarımız bize yardımcı oluyorlar. Yani caminin altındaki suyun kesilmesi mümkün değil çünkü aksi takdirde balıklıgölün kuruması söz konusu yani caminin suyunun kesilmesi balıklıgölün kuruması demektir. Onun için biz su üzerinde bu camiye ileriki nesillere ne kadar fazla yaşatırsak o kadar başarılı sayacağız kendimizi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu konuda Türkiye'de bulunan herkesten gerekli görüldüğü zaman çeşitli yardımları almaktadır. Bugün arkadaşlarımızın burada olma sebebi budur. Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden gelen bilim adamları, öğretim görevlileri ve tüm firmalara kapımız açıktır. Buraya geldikleri zaman gerekli incelemeler de ve yapılan uygulamaların ne kadar doğru olduğunu görmek konusunda herkes serbest ve herkesi de ziyarete bekliyoruz. Bu İnşaat çalışmaları açısından İnşallah biraz içerde 1-2 odada suyu kurutma mağarasının duvar güçlendirme çalışmamız var bu çalışmalar bittiği zaman 15 gün içinde biz camiyi inşallah hazır hale getireceğiz. Bizler de bu sıkıntıyı biliyoruz fakat dediğim gibi Türkiye'de suyun üstündeki yapılar da böyle bir restorasyon çalışmasının daha önce yapıldığını düşünmüyoruz, ilk defa Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından burada yapılmaktadır zorluğu ve uzun süreç bundan da kaynaklanmaktadır.” Diye konuştu.

Pala öte yandan cami hakkında çıkan ve 2023 yılında açılacak söylentilerine de net bir dille cevap vererek, “Yüklenici firmaya Önümüzdeki yıla kadar süre verilmiş fakat dediğim gibi yani bugün sonuç alırsak yapılan çalışmalarda yapılan deneylerde olumlu bir sonuç alındığı takdirde en geç Bu çalışmaları takriben bir ay içinde açacağız 2023 kesinlikle esprili bir yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

Haber: Mehmet Kaması

01 Haziran 2018 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi