Vekil Ayhan, Başbakan'a sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı illerin durumunu Türkiye Büyük Millet

HDP

Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan,

TBMM

’ye verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:” Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Türkiye’de son aylarda sıkça başvurulan sokağa çıkma yasakları ile askeri güvenlik bölgeleri ilanı kararları, seyahat özgürlüğünü ve kişi güvenliğini ortadan kaldırmakta, başta yaşama hakkı ve sağlığa erişim hakkı olmak üzere eğitim, konut dokunulmazlığı gibi çok sayıda hak ve özgürlükleri de kısıtlamaktadır.

İlk olarak 16 Ağustos’ta Varto’da uygulamaya konan “sokağa çıkma yasakları” adı altındaki ablukalar, 31.12.2015 tarihi itibari ile Cizre, Silopi ve Sur ve olmak üzere 3 ilçede devam etmektedir. Bugüne kadar 7 kentin 20 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 56 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları toplamda 259 günü bulmuş durumdadır. Yasakların resmi olarak kaldırıldığı ilçelerde ablukanın fiili olarak devam ettiği de bilinmektedir.

İlan edilen bu sokağa çıkma yasaklarında, partimizin tespit ettiği verilere göre 30.12.2015 tarihi itibari ile 133 yurttaşımız katledilmiştir. "Terörle Mücadele" adı altında yürütülen bu sokağa çıkma yasakları ile 3 aylık bebekten tutalım 80 yaşındaki dedeye kadar; hamile kadınlardan tutalım 85 yaşındaki neneye kadar, yine onlarca çocuk katledilmiştir.

BU BAĞLAMDA;

1-16 Ağustos’ta Varto’da uygulamaya konan ve günümüze kadar devam eden sokağa çıkma yasaklarında kaç yurttaşımız yaşamını yitirmiştir? Kaç yurttaşımız yaralanmıştır?

2-Yaşamını yitiren ve yaralanan yurttaşlarımız ile ilgili olarak herhangi bir adli tahkikat başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa hangi aşamadadır? Hangi ölüm ve yaralanmalar ile ilgilidir?

3-Tanık ifadelerinden yola çıkarak, neredeyse tamamı güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirildiği anlaşılan ölüm ve yaralanmalarla ilgili olarak güvenlik güçleri hakkında açılmış herhangi bir adli ve idari soruşturma var mıdır? Varsa kaç kişi ve kaç vaka hakkında açılmıştır? Bu soruşturmalarda kaç tanık dinlenmiştir?

4-Gerekli, yeterli ve etkili soruşturmalar başlatılmadıysa, bu ölüm ve yaralanmaları onayladığınız anlamına gelmemekte midir?

5-Miray İnce bebeğin ölümü ile ilgili başlatılmış herhangi bir soruşturma ve kovuşturma mevcut mudur?

6- Devletin resmi kurumu olan Anadolu Ajansı, Miray İnce bebeğin ölümü ile ilgili olaydan 18 saat sonra, bebeğin akrabalarının ve çevrede bulunanların aksi yöndeki tanıklıklarına rağmen, "teröristler 3 aylık bebek ile dedesini öldürdü" haberi "Terörle Mücadele Eylem Planı" nız çerçevesinde mi yapılmıştır?

7-Yaşanan çatışmalar ve sivil ölümlerle ilgili olarak, kimi hükümet yetkilileriniz ve bir çok yandaş medya kuruluşu tarafından dile getirilen "...... bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi", "iki ateş arasında kalarak yaşamlarını yitirdiler" gibi ifadeler hangi somut, resmi verilere dayanmaktadır? Bu ifade ve yayınlar bir algı yaratma ve sivil katliamlarda sorumlulukları örtme çabası değil midir?

8-Sokağa çıkma yasaklarının sona erdirilmesi ile ilgili öngördüğünüz bir süre var mıdır?

Sorularının yer aldığı önergeyi TBMM’ye sunarak Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak açıklanmasını istedi.

01 Ocak 2016 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?