Geleceğimiz Parlak

Şanlıurfa İl Koordinasyon toplantısı Vali İzzettin Küçük Başkanlığında gerçekleşti. Burada önemli açıklamalar yapan Vali Küçük eğitimden

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Şanlıurfa İl Koordinasyon toplantısı Vali İzzettin Küçük Başkanlığında gerçekleşti. Burada önemli açıklamalar yapan Vali Küçük, eğitimden, sağlığa, güvenlikten, sanayisine, turizmden tanıtımına kadar birçok önemli gelişmeleri paylaştı.

Şanlıurfa Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen il koordinasyon toplantısına Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Vali Yardımcısı Meral Uçar, Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Kamu kurum ve Daire Amirleri, Güvenlik güçleri ve kollukları, Büyükşehir ve ilçe Belediye yetkilileri katıldı.

URFA BİRÇOK HADİSEYE RAĞMEN DİK VE ONURLU DURUŞUNU ORTAYA KOYDU

2015 yılında Şanlıurfa’da birçok hareketlilik ve olaylara rağmen dik duruşunu sergilediğini belirten Vali İzzettin Küçük,:” 2015 yılı gayet hareketli geçti biliyorsunuz, çevremizde sınırlarımızda meydana gelen hadiseleri Urfa iline yansıması oldu. Üst üste seçimler oldu bunun ardından Güneydoğuda terör hadisesi patlak verdi, ilimizden bundan en etkilenen daha doğrusu hiç etkilenmeyen illerden bir tanesi. Bütün bu saydığım menfi durumlara karşı Şanlıurfa o büyük yürüyüşünü, gerçekten o refaha olan yürüyüşünü aksatmadı. Bu hususta günlük aktüel meydana gelen olaylara bağlı kalmadı ve o yürüyüşünü gerçekleştirdi” dedi.

“200 OKUL AÇILDI, HASTANELER TAMAMLANDI”

2015 yılı içerisinde Şanlıurfa’da gerek eğitim anlamında gerek sağlık alanın dev yatırımlar gerçekleştiğinin altını çizen Vali Küçük: “ Bir kere eğitimde dev bir adım atıldı, geçen sene yaklaşık 200 okul açtık. Dile kolay 200 sınıf değil 200 okul açıldık, bütün ilçelerde ve il merkezinde hastanelere başladık ve bir kısmı açıldı, bir kısmı da açılacak. Yakında Eyyübiye ’de 840 yataklı ve bizim Tıp Fakültesi hastanemiz o açıldı sayıyorum beraberce vatandaşlarımızın hizmetlerine girecek. Bu arada ilçelerdeki hastanelerin bir kısmı açılıyor, bir kısmı devam ediyor açılma durumu olan hastanelerde var. Gençlik spor alanında da birçok gençlik merkezi, spor sahası ve gençlerle ilgili üniteler açtık ve açmaya devam ediyoruz” ettiklerini söyledi.

“URFA LOKOMOTİF STEP MERKEZİ OLACAK”

Şanlıurfa'ya şuan yapılan yatırımlar ve yapılacak olan sanayileşmenin büyük yol kat edildiğini ve bununda çok önemli ekonomi kazanç sağlayacağını belirten Vali İzzettin Küçük: “Tarım alanında verimli bir yılımız geçti, hasılatı, hasatta ve fiyatta çok uygundu, Buğday, Mısır ve Pamuk fiyatı da çiftçimizi gerçekten tatmin etti. Sanayii alanında gerçekten Şanlıurfa’nın en iddialı olduğu alanlardan biri. Şuna ben eminim, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’nin en önemli lokomotif alanında en sanayisi olacak Şanlıurfa. Özellikle Suriye ve Irak’ta barış hakim olunca, o bölgeye yönelik gerçekleşecek ekonomik olarak step merkezi Urfa olacak. Bunun için organize sanayiler ile atılımlarımız devam ediyor. 3. Organize sanayisini açtık, şuanda yer tahsisi yapıyoruz. Gıda ihtisas sanayinin kuruluş onayı bakanlıktan geldi, yer seçimi tamamlandı ben bu yıl içerisinde Gıda ihtisasının da açılacağını inanıyorum. Bu dev bir adımdır Şanlıurfa için, güzel bir şey içinde yüzlerce fabrikayı içinde barındıracak büyük dev asal eserlerdir” diyerek yatırımları aktardı.

“100 FABRİKA AÇILIYOR, 100 BİN BÜYÜK BAŞ HAYVAN BESLENECEK”

2015 Şuanda Organize Sanayisinde yapılan fabrika sayısı 62’dir, bu sene an ben 50 fabrikanın daha başlayacağına inanıyorum. Bunların hepsi 100 ila 500 arasında istihdam sağlayacak fabrikalardır. Bu hususta OSB ile önemli bir mevkie gelmiştir, yüzde 50 tamamlanmıştır. 100 Bin büyük baş hayvan orada beslenecek ve üretime katılacaktır. Mağaralarımız temizlenecek belki de Turizme kazandırılacak. Kısaca Şanlıurfa geçen yıldaki bütün olumsuzluklara rağmen gerçekten tarihi yürüyüşünü devam etmektedir” diye konuştu.

“MUTLAKA EKSİKLİĞİMİZ VAR!”

Şanlıurfa’da bazı hizmet anlamında eksikliklerinde olduğunu söyleyen Vali Küçük: “Eksiğimiz aksanımız yok mu? Elbette var, ama bir şeyi kıyaslıyor iken bir şey ile kıyaslamamız lazım. Ya geçmiş ile ya da çevre ile. Eksik olmaz olur mu? Tabi ki şuralarda, buralar da eksiğimiz var ama bir şeyi neyle kıyaslayacaksın? Bir başarıyı ve başarısızlığı bir şeyle kıyaslamamız lazım. Ben kıyaslıyorum geçmiş yıllarla ve çevreyle, başka nasıl düşünebiliriz? Düşüncenin temeli, kıyasa dayanır, anlamlı bir şey söylememiz için kıyas yapmanız lazım. Bunun için ben kıyaslama yaptığımda Şanlıurfa başarılıdır bu başarının altında ilk önce Şanlıurfa halkının dirayeti, feraseti, açık yürekliliği, iradesi ile bunu neden söylüyorum 520 Bin insana bakmakla söylüyorum. Bu başarının altında o yüreği yatıyor, başkaları gibi oraya, şuraya uysaydı, her halde buralarda da şu olurdu, bu olurdu. Ama Şanlıurfalının bu cömertliği, civan mertliği bereket olarak Şanlıurfa’ya dönüyor. Yani şunu demek istiyorum, evet bazı yüklerin altındayız, 500 Bin insanın yükünün altındayız. Ama şunu unutmayın, misafir geldiğinden çok daha fazlasını bırakır. Bizim inancımız, düşüncemiz kanaatimiz şudur. Bu bereket bu mağdur gerçekten masum eziyetten kaçmış insanlara olan yaklaşımımızın bereketidir” diyerek Şanlıurfalıları met etti.

“TURİST SAYISI DÜŞTÜ AMA YAPTIRIMLARIMIZ OLDU”

2015 yılında bazı algılardan dolayı Turist sayısında düşüklük olduğunu belirten Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük: “Turizm alanında arkadaşlar 2015 yılında kapasite olarak geriye gittik. Birde geriye gittiğimiz şeyleri söyleyelim. Yaptığımız turizm alt yapısı olarak ileriye gittik sadece bir algıdan kaynaklanan işte Güneydoğu algısından kaynaklanan turist sayısından azalış oldu. Ama bunu 2016 yılında fazlasıyla telafi edeceğiz Mart ay9ında kısmetse Büyükşehir belediyemizle birlikte tüm büyük şehirlerde büyük bir tanıtım çalışmasına giriyoruz. Ankara ve İstanbul’a özellikle tanıtımlarımız olacak Şanlıurfa’nın o algısını çok daha iyi noktalara taşımak için. Bunun yanı sıra birçok turistlik alt yapıların çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bunların içinde Eyyüp Nebi var, Harran var, bunun içinde Şanlıurfa Merkezde pek çok Restorasyon çalışması var. Turizm de gerçekten yaptığımız yatırımlarda çok ilerideyiz ama dediğim gibi gelen turist sayısında biraz geriye düştük, bunu da 2016 yılında telafi edeceğiz” dedi.

“DEV ASAL YATIRIMLAR YAPILIYOR”

2016 yılında Şanlıurfa’ya dev asal yatırımlar olduğunu ve halende yapıldığını belirten Vali Küçük:” 2016 yılında başta sanayi alanında çok bir atılımlar içerisinde olacağız. 3 tane büyük Organize Sanayinin başladığını hep birlikte göreceğiz. Bunlar Gıda ihtisastaki yer tahsisi yapıldı. Hayvancılık OSB ve 3. Organize sanayi bunlar büyük dev asal eserler. Büyük firmaların artık Şanlıurfa’ya yavaş yavaş döndüğünü de görüyorum izliyorum. Tekrar büyük yatırımcılar illerden, çevre illerden Şanlıurfa’ya gelmeye başladılar. Özellikle hükümetin reform programı çerçevesinde açıklayacağı paket bizi çok yakından etkileyecek bunu bekliyorum. Birkaç ay içinde bu reform paketi Şanlıurfa’ya çok iyi bir yansımaları olacaktır. Bu yatırım hızını müspet yönde etkileyecek konu” olduğunu söyledi.

“BAKAN ÇELİK URFA İÇİN TALİHTİR”

Tarımın Başkenti Şanlıurfa’da Tarım Bakanlığının da Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik’e verilmesinin çok anlamlı olduğunun altını çizen Vali İzzettin Küçük: “Tarım Bakanlığı gibi çok önemli bir bakanlık Şanlıurfa’dadır. Sayın Faruk Çelik Şanlıurfa Milletvekilidir. Oda büyük bir talihtir, tarımın merkezine tarım Bakanı. Bu anlamda tarım alanında çok ciddi iyileştirmeler, teşvikler ve teknik alt yapı desteğinin olacağına inanıyorum. Bu bizim için şanstır kısaca Şanlıurfa yarına daha umutlu, daha parlak bakıyor onu ifade edeyim” diyerek Şanlıurfa Çiftçisinin önünün açıldığını aktardı.

“KAT EDİLEN MESAFELERİ UNUTLAMAYALIM, HESAPLIYALIM”

Şuana kadar Şanlıurfa’da yapılan hizmetlerin unutulmaması için geçmişle kıyas yapılmasını isteyen Vali Küçük: “Benim tek istirhamım şu, eksikliği ve yanlışlığı sayalım ama hakikaten alınan mesafeleri, kat edilen mesafeleri geçmişle ve çevre ile kıyaslayalım. Yani bir şeyi değerlendiriyor iken eksikleri veya yanlışları alt alta sıralayarak bir yere varamayız. Şöyle bir şey, insanda aynı şekilde değerlendirilir o insanın sadece yanlışlarını alt alta toplayarak o insanı tanımlayamazsınız, o insanı tarif edemezsiniz. O insanın çok güzel özellikleri de var, doğru yönleri de var” dedi.

“100 OKUL DAHA AÇILCAK, 25 KİŞİLİK SINIFLAR OLACAK”

2016 Yılı yatırımlarının içinde yer alan okul kapasitesine 100 okul daha yapılacağını vurgulayan Vali Küçük: “2016 yılında 100 tane okul yapacağız bu büyük bir rakamdır. Ben geçen birkaç sınıfa gitti, 25-26 sınıflar gördüm çok memnun oldum, mutlu oldum. Bunun dışında en kalabalık yerlerde sayıları 35-30’lara çekeceğiz. Bundan emin olun, bir kere bizim fiziki şartlarımızı iyileştirmemiz lazım. Bunun yanında öğretmenlerimizle ilgili, iç eğitimi, iç eğitimi, hızlandıracağız ve hızla eğitimde en üst sıralara yükseleceğiz” dedi.

EĞİTİMDE 30-35. SIRADAYIZ FAKAT…

Eğitim sıralamalarında yayımlanan Şanlıurfa’nın sondan 4. Olduğuna ilişkin olarak da kamuoyunu bilgilendiren ve Şanlıurfa Merkezin Türkiye sıralamasında 30-35. Olduğunu söyleyen Vali Küçük: “Geçen yayınlandı Şanlıurfa sondan 4. Eğitimde, bizim merkezde eğitim seviyesi gayet yüksek Türkiye’nin 30. Sıralarında. Bizi aşağıya çeken nokta mazeret için söylemiyorum, kırsal kesimde eğitim seviyesinin düşüklüğü. Merkezde 30-35. Sıralardayız. Peki, kırsal kesim neden mazeret oluyor? Şöyle, özellikle Tarım zamanı gelince çok öğrencimiz okulunu bırakıyor veya son bahar gelince erkenden gelmiyor okuluna. Tarım kesiminde eğitim seviyesini, kalitesini mazeret değil bunu da yükseltmek lazım. Bir gerçeği göstereyim diye söylüyorum orayı da hızla toparlamamız lazım” diye konuştu.

“BİZE YIKAN DEĞİL, YÜKSELTEN LAZIM”

Bir yandan yenilik yaparken bir yandan da farklı düşünceler altında olanların gençliği harap etmemesi için yıkıcı yapılan hizmetleri yıkan değil, yükselten gerektiğini belirten Vali İzzettin Küçük: “Çok iyi yollar yaparız, çok iyi hastaneler yaparız ama bunları yıkmayacak, yakmayacak insanlara ihtiyacımız var. Bunun değerini bilecek, daha iyi yukarı seviyeye götürecek insanlarımız var. Bunun için çok önemli alfabedeki ilk harfidir bu. Gençlere, çocuklara biz faaliyetlerimizi, programlarımızı, projelerimizin oranını arttırmak zorundayız. Bütün kurumlardan da bunu istiyorum. Her hangi bir devletin veya imkanları içinde hakkınız varsa bunu lütfen gençler ve çocuklar için kullanın. Yaptığınız bütün işler, eserleri kullanacak onlardır. Bu vesileyle 2016 yılı ilk koordinasyon toplantısının ilimize hayırlara vesile olmasını diliyorum ”diyerek beklentilerini açıkladı.

2016 yılının ilk koordinasyon toplantısı katılımcılar tarafından Vali İzzettin Küçük’e sunulan konuşmaları bir şekilde aktarıldı.

26 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.065.525 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?