Ünlü, Şanlıurfa'yı sesiyle Türkiye'ye tanıtıyor

Şanlıurfalı ünlü sanatçı Zekeriya Ünlü Şanlıurfa'yı Şanlıurfa özlemini Urfanatik okuyucularıyla paylaştı.

Video için play'e tıklayın

RÖPORTAJ: Gülizar GÜLEBAK

Gönlü Şanlıurfa sevdasıyla dolup taşan Ünlü, her programında her ortamda memleketini Türkiye’ye sesiyle tanıtıyor.

Her cümlesinde Şanlıurfalı olduğunu dile getiren Ünlü, “Ben Büyükyol’un şenliğiyim” diyerek memleketinin özlemiyle yanıp tutuştuğunu aktardı.

Hayranlarının merakını gidermek için türkü eşliğinde yaptığımız röportajda Ünlü, yeni bir albüm çalışması yaptıklarının müjdesini Urfanatik aracılığıyla ilk olarak hemşerileriyle paylaştı.

Zekeriya Ünlü ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle:

ZEKERİYA BEY ÖNCELİKLE HAYRANLARINIZIN BİR MERAKINI GİDERELİM

ZEKERİYA ÜNLÜ

'NÜN HOBİLERİ NELERDİR?

“Benim hobilerim güzel yemek yapmak çok güzel yemek yaparım. Çok güzel çiğköfte yoğururum ben yemekten çok yedirmeyi çok severim ayriyeten çok iyi3-band bilardo oyuncusuyum. Zaman zaman turnuvalara katılırım tabi benim bu bilardoyla olan tarafımı çok az kişi bilir ama benim yaşlarımdaki arkadaşlar Şanlıurfa’da kaldığım dönemlerde benim nasıl bir bilardo oyuncusu olduğumu bilirler ve ben 78 – 79 Şanlıurfa bilardo şampiyonuydum. O zaman biz karambol bilardo oynuyorduk şimdi ben İstanbul’da günde 3 saat her gün 3-band dediğimiz bilardo oynuyorum baya da iddialıyım baya da iyiyim yakın bir zamanda da hemşerilerimiz benim 3-band bilardoyu nasıl oynadığımı Urfa’mızı çok iyi bir şekilde temsil edeceğimi profesyonel anlamda herkese izlettireceğim ve göstereceğim.”

ÇOK İYİ YEMEK YAPARIM DEDİNİZ GENELDE ŞANLIURFA YÖRESİNE AİT YEMEKLER Mİ YAPARSINIZ YOKSA BAŞKA BİR YÖRENİN YEMEKLERİNİ Mİ?

“Kilis mutfağını da bilirim çünkü benim İstanbul’da kapalı çarşıda çok Kilisli arkadaşım olduğu için yıllardan belidir ben onlarında içindeyim onların düğün organizasyonlarını falan yapıyorum. Halende yapıyorum. Çok iyi Kilis tava yaparım çok iyi Kilis ezmesi vardır onu yaparım. Çiğköftede ben çok iddialıyımdır ve benim yaptığım çiğköfte arkadaşlarım tarafından gerçekten çok beğenilir çok iyi kebap yaparım ama zırh et olmadığı zamanda kebap yapmam Urfa isot’u olmadığı zamanda çiğköfte yoğurmam. Çok iyi salata yaparım yani bir kebapçı ustası kadar bıçağı çok iyi kullanırım. Güveç yaparım yani benim elime güzel bir bıçak, güzel bir tahta verildiği zaman mutfağa geçtiğimde hakkını veririm”

TRT MÜZİK’TE PROGRAM YAPACAĞINIZIN MÜJDESİNİ ŞANLIURFA’DA VERDİNİZ BU PROGRAM İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

“Ben 2015 yılında ve 2014 yılında yine TRT’de program yaptım. Tabi burada bana Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek abim bana çok destek oldu ve sıra gecesini benim TRT’de devam ettirmemi çok bana yardımcı oldu. Bende Şanlıurfa Milletvekilimiz Mehmet Akyürek abimizin sayesinde bu geleneğimizi göreneğimizi Türkiye’nin en büyük kanalına TRT’ye taşıdık. İnşallah bu sene yine vekillerimiz bu işte çok ilgili Dr. Eşref Fakıbaba çok alakalı Sayın Mehmet Akyürek TRT’nin KİT komisyonunda çok duyarlı çok destek veriyor ve gerçekten çok değerli abim Allah razı olsun yani şimdi benim yapmış olduğum programa gerçekten diğer vekillerimizin de destek vermesi lazım. Nedir şuanda benden başka Urfa diyen ikinci bir sanatçı yok arkadaşlarımız kardeşlerimiz var ama Allah bana nasip eti ben TRT’de program yapıyorum ve ben orda Urfa’yı temsil ediyorum. Benim yapmış olduğum programın ismi Zekeriya Ünlü Show değil. Ben Zekeriya Ünlü Show yapmıyorum ben Sıra Gecesi programı yapıyorum. Benim yapmış olduğum programlarda çok fazla programda yok. Zaten TRT çok ciddi bir kurum burada çok fazla konuşmanı istemezler. Eğer bilgi birikimin varsa donanımın varsa Şanlıurfa kültürünü geleneği ile ilgili konuşacaksan bunu da iki üç dakikaya sığdırmanız gerekiyor. İnanamıyorum ki ben memleketimi çok iyi bir şekilde temsil ediyorum son nefesime kadarda Şanlıurfa’yı temsil etmeye devam edeceğim.”

TRT MÜZİK’TE PROGRAM YAPMAYA BAŞLADIĞINIZ ZAMAN HER PROGRAMDA BİR ŞANLIURFALI GENCİ PROGRAMA ÇIKARACAĞINIZI SÖYLEMİŞTİNİZ BUNU NASIL YAPACAKSINIZ?

“Benim bir projem var bunu Milletvekilimiz Mehmet Akyürek’e ve Dr. Eşref Fakkıbaba’ya da anlattım dedim ki abi ben kısmet olursa bir daha TRT’de program yaparsam benim bir projem var dedi ki nedir? Ben dedim bir kere her programda bir Urfalı hemşerimi muhakkak alacağım. Grubun içerisine oturtturacağım o kardeşlerimiz bize birer tane hoyrat okuyacaklar birer tanede türkü okuyacaklar yani benim yaptığım programın süresi 1 saat bu 1 saatin 10 dakikasını memleketimdeki genç bir kardeşimize iyi okuyan kardeşimize ama şimdi iyi okuyamadığı zamanda benim yapabileceğim bir şey yok çünkü ben biraz ecri olmak zorundayım. Çünkü müziğin torpili olmaz. İnşallah Allah nasip ederse gerçekleştirirsek çok iyi olacağını düşünüyorum. Tabi şimdi bu genç kardeşlerimizde bana hayli kırılmışta olabilirler abi bu kadar program yaptın neden bizi almadın? Demekte de haklılar ama ben şuanda kafamda 13 kişi belilermiş durumdayım. Bizden sonra gelecek neslin ne kadar iyi türkü söylediğini ne kadar iyi hoyrat okuduğunu ve bu çocuklar zaten şuanda eğitimli nota bilen kardeşlerimiz. Eskiden böyle bir şey yoktu. Urfa’da notayla bileni parmakla gösterirlerdi. Fakat şimdiki gençlerimiz maşallah hepsi eğitimliler bizde onların bir abisi olarak elimden geldiği kadar benim yıllarca mücadele verip kapısının önünde yattığım TRT’ye ben zaman zaman çıkamadım da çok mücadele verdim. Şimdi Allah bunu bana bahşetti bende bunu kardeşlerime hemşerilerime illaki onlarla paylaşmam lazım destek olmam lazım.”

ŞANLIURFA’DAN BİR

İBRAHİM TATLISES

VEYA BİR ZEKERİYA ÜNLÜ ÇIKARMI?

“Tabi ki çıkar şimdi Urfa’da çok iyi sesler var. Zaten İbrahim abinin yerini gerçekten kimse tutamaz şimdi desek bir İbrahim Tatlıses çıkar çıkmaz. Çıkmaz çünkü bu işler sadece sesle olmuyor mesela dikkat ederseniz İbrahim abide bu işlerle alakalı her şey var. İbrahim abi sahnede çok iyi oynayan bir insan. Kafa sesini Türkiye’de en iyi kullanan insan tabi İbrahim abi olmaz ama İbrahim abiye yakın sesler var.”

MUTFAKTA İYİ OLDUĞUNUZU SÖYLEDİNİZ VE ÖZELLİKLE KEBAP KONUSUNDA İDDİALISINIZ BU KONUDA İBRAHİM TATLISES’E RAKİP OLURMUSUNUZ?

“İbrahim abi benim nasıl kebap yaptığımı çok iyi bilir nasıl çiğköfte yaptığımda ben sana göstermiştim. İbrahim abiye otelde çiğ köfte yoğurmuştum İbrahim abi çok beğendi benim kendisine sözüm vardı. Tam 1 sene söz vermiştim 1 sene sonra ancak yerine getirebildim çokta mutlu oldum ben İbrahim abiye çiğköfte yaptığım için çok beğenmişti yani benim şimdiye kadar hayatım boyunca yediğim çiğköfteler içerisinde iki üç tanesinden birisi dedi.”

ŞANLIURFA ÖZLEMİNİZİ BİR KAÇ KELİMEYE SIĞDIRABİLİRMİSİNİZ?

“Şanlıurfa benim bir sevdam Urfa doğduğum yer, Urfa büyüdüğüm yer, Urfa benim toprağım, Urfa benim için çok önemli Urfa dendiği zaman benim için akan sular duruyor. Urfalı hemşerilerim benim için çok kıymetli çünkü benim bütün sülalem burada benim annem burada yatıyor babam burada mezarlıkta yatıyor. Abim burada yani ben burada doğmuşum burada büyümüşüm bizim evimiz büyük yolda ben büyük yolun şenliğiyim. Tabi bizim acı tatlı günlerimiz burada geçti. Urfa’yı içimizden atmayız göğsümüzü kesip açtıkları zaman Urfa yazdığını görürler. Urfa benim için çok kıymetli yani ben tekrar dünyaya gelmek istesem tercih hakkım olsa Urfalı olarak tekrar dünyaya gelmek isterdim.”

SPORLA ÇOK İLGİLİSİNİZ ÖZELLİKLE ŞANLIURFASPORU YAKINDAN TAKİP EDİYORSUNUZ SİZ ŞANLIURFASPORUN BU SON DURUMUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

“Ben çok iyi bir takipçiyim futbolu çok iyi bilirim. Ben futbol oynamıyorum ama buda hobilerim arasındadır çok iyi izleyiciyimdir. 2.Lig’deki bütün takımları takip ederim. 1. Lig’dekileri takip ederim Avrupa takımlarını takip ederim. Dünya kupasını izlerim yani bunlar merakımdır şuanda Şanlıurfaspor’un başındaki insanlar çok değerli insanlar değerli iş adamları fakat her şeyi ehline vermek lazım ehline bırakmak lazım bunu ben geçen sene yapmış olduğum bir röportajda söyledim belki o değerli iş adamları abilerimiz bana gücendiler. E bunu da kendileri biliyor bir kere bu işi yapmak için futbolu çok iyi bilmek lazım şimdi müziği bilmeyen bir adam ne kadar müzik yapabilir. Tamam, hatırı sayılır iyi bir insandır zengindir parası vardır iş adamıdır ama bazı şeylerin torpili yoktur. Müziğin torpili yoktur. Futbolun torpili yoktur. Kabiliyeti yoksa olmaz sadece iyi insanlardır başındaki insanlar ama bilmiyorlardır daha evvelki yönetimdeki arkadaşlarımız belki onlara biraz şansı yardım etmiştir tabi ki şansta çok önemlidir ama bence bu işi ehline bırakmak lazım ehline vermek lazım. Yoksa şuanda mesele fethi şimşek benim için çok değerli çok ta severim fethi abimi çokta gayret ediyor ama şimdi oda böyle bir girdaba girmiş belki elinden gelse vallahi bugün yarın bırakır gider ama ne yapsın o adam cağız adamı getirdiler bir şekilde koydular bu işin başına şimdi oda uğraşıyor. Dünya çapında bir adam getirdiler Tugay Kerimoğlu getirdiler. Tugay hem futbolcu döneminde hem de beyefendiliğiyle çok örnek bir adam futbolluda çok iyi bilen bir adam çünkü Fatih Terim’in yardımcılığını yapmış şuan o adam cağız da burada inşallah bu sene ben bir tek şey istiyorum düşmeler. Düşmesini de istemiyorum Fethi başkan için çok üzülürüm Urfa için çok üzülürüm Tugay Kerimoğlu için çok üzülürüm yani bize ne görev düşüyorsa top oynamasını bilsek gelip oynayalım kardeşim ama bilmiyoruz ne yapalım. Ancak çıkmış olduğumu TV programlarında seyircilerimize bugün maçlarımız var hemşerilerim maça gidelim memleketimizi takımımızı destekleyelim derim başka elimden bir şey gelmez.”

UZUN BİR SÜREDİR ŞANLIURFASPOR’UN İSTANBULDA MAÇI OLMUYOR İSTANBULDAKİ HEMŞERİLERİMİZİN ŞANLIURFASPOR’A BAKIŞ AÇISI NEDİR?

“İstanbul’a takımımız geldiği zaman hepimiz maça gidiyoruz şimdi orada yaşayan Urfalılar Şanlıurfaspor’un maçı olduğunda gidiyorlar tribünleri dolduruyorlar zaten şimdi oradaki insanlarda da Urfa özlemi vardır yani dışarda insan kaldığı zaman Urfa’ya bakışı Urfa’ya özlemi daha başka oluyor. Gerçekten biz Urfa’yı özlüyoruz Urfa’yı seviyoruz. Oradaki kardeşlerimizde hepsi bir birinden değerli hemşerilerimiz. Onlarda memleketlerinin takımlarını destekliyorlar.”

HERKESİN MERAK ETTİĞİ BİR KONU VAR YENİ BİR ALBÜM ÇALIŞMANIZ VARMI?

“Benim yeni bir albüm çalışmam var 10 tane parça seçtik hepsinin alt yapısı çalınmış Şerif Kamıran kardeşimizin parçaları. Hani ‘Diyar diyar’ keçe falan onun bestekârı olan kardeşimiz. 10 parça belirledik onlar için yakında stüdyoya gireceğiz.”

ŞANLIURFALI GENÇ SANATÇI CUMALİ ÖZKAYA’YI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ SİZCE BAŞARILI OLURMU?

“Cumali Özkaya bir kere çok edepli çok terbiyeli çok saygılı çok hürmetkâr genç bir kardeşimiz. Namazında niyazında çok iyi bir ses, çok iyi bir yorumcu Cumali Özkaya 3 sene benim yanımda kaldı. 3 sene benim grubumda benle beraber mücadele verdi biz Cumali’ye elimizden geldiği kadar destek vermeye çalıştık yapmış olduğumuz TRT’deki programlarda Cumali’ye ben hep okutturdum. Cumali’ye çok iyi bir albüm yaptılar. Beni arıyor bana söylüyor abi işte albüm yaptık klip çektikçe Çok akıllı insanlarla çalışıyor Olay TV’de Bursa Olay TV’de Hasan Basri var Hasan Basri 20 senelik Televizyoncu kardeşimiz. 20 senelik bilgi birikimi var. Cumali’yi çok iyi yönlendiriyor çok iyi hazırladı çok iyi 2 tane klip çekti. Çok iyi albüm yaptı yani Cumali bence 2016 yılında patlar. Bence Cumali çok iyi yere gelir. Ben Cumali’nin çok iyi yerlere gelmesini istiyorum neden çünkü bizim iyi bir sesi iyi bir Urfalıyı göstermemiz lazım. Bence Cumali bunun için çok iyi bir örnektir. Keşke çok Cumaliler olsa ki bu memlekette var. Çok Cumali var İbrahim Tatlıses yok bunu da söyleyeyim. O yüz yılda bir gelir yüz yıl daha geçmesi lazım.”

ŞANLIURFALI HEMŞERİLERİNİZE, HAYRANLARINIZA SON SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİRŞEY VARMI?

“Şanlıurfa benim için çok kıymetli hemşerilerim benim için çok kıymetli ben her zaman hemşerilerimin yanındayım. Çağrıldığım aman erinmem çağrılmadığım zamanda görünmem yeter ki bana görev düşsün ben her programda Urfalı kardeşlerimin yanında olurum memleketime hizmet etmekte son derece mutluyum. Kendimi şanslı hissediyorum ki Allah bana bugünleri nasip etti Urfa ile yatıyoruz. Urfa ile kalkıyoruz son nefesimize kadarda Urfa, Urfa, Urfa yine Urfa ayriyeten Urfanatik Gazetesine başta Yönetim Kurulu Başkanı benim çok değerli kardeşim çok değerli iş adamı gönlü güzel misafirperverliği 10 numara bizi yalnız bırakmadı çok güzel bizi misafir etti Urfalı Tahir Gülebak kardeşime canı gönülden teşekkür ediyorum. Tahir kardeşimin olduğu her platformda yer alacağıma da burada hemşerilerime söz veriyorum. Çok değerli bir kardeş tanıdım ben ayrıyeten Urfanatik çalışanlarına size kamera arkasındaki arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. İyi ki Urfanatik var iyi ki Urfanatik’e gelmişim.”

15 Ocak 2016 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 538.881 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?