Göbeklitepe Yılı En Çok Baharatçılara Yaradı

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle birlikte yerli ve yabancı turistler Göbeklitepe'nin yanı sıra Balıklıgöl ve Haşimiye çarşına

Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etmesiyle birlikte Şanlıurfa’ya yerli yabancı birçok turist akın ediyor. Göbeklitepe için Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçiler Urfa’nın dini mekânlarının başında gelen Balıklıgöl’ü de ziyaret etmeden geçmiyorlar.

Yerli ve yabancı turistler Balıklıgöl Platosunda gezip fotoğraf çektikten sonra Urfa’nın yerli ürünlerini ve meşhur isotunu almak için baharatçıların yolunu tutuyor. Ziyaretçiler baharatçılardan Şanlıurfa’nın yerli isotunu ve nar ekşisini almadan dönmüyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin zengin baharat çeşitlerini tezgâhlarına taşıyan esnaflar Urfa’nın isotundan, kimyona, kekiğe kadar bir çok ürünü taze taze vatandaşa sunuyor. Zamanında çıkarılan Biber salçası, domates salçası ve orijinal nar ekşisine talebin fazla olduğunu söyleyen esnaflar fiyatlarında vatandaşa uygun olduğuna dikkat çekiyorlar.

Esnaflardan Zeynel Abidin Çatın; “Dışarıdan gelenler pul biber, nar ekşisi, baharat çeşitlerinin birçoğunu dışarıdan gelen vatandaşlar alıyor. Şanlıurfa’da insanlar kendi biberlerini evlerinde yapıyorlar az miktarda olsa bazen alırlar.

‘’Siverek Narı Keskin, Hicaz Narı Tatlımsıdır’’

Biz burada 20 yılın son 13 yılında kendi üretimimizi yapıyoruz. Esnaf olarak belirli bir şekilde satışımız var. Nar ekşisi kategorisine baktığımız zaman bunun sos fabrika yapımı glikoz ve karamel içerikli olduğunu biz müşteriye satarken söylüyoruz. Birde bizim kendi yaptığımız nar ekşisi var bununda kategorisi Siverek narı ve hicaz narı. Siverek narı biraz daha keskin ve katıdır, hicaz narı biraz daha tatlımsıdır’’ ifadelerini kullandı.

‘’Vatandaş Fiyatları Normal Karşılıyor’’

Baharatçı Çatın; ‘’pul biberde fabrika fiyatları 12 ile 20-25 TL arasında değişir, ev biberlerinde yerli biberimiz yani Şanlıurfa biberinden yapılan pul biberinin kilosu 30-50 TL arasında değişiyor. Bunun normali 30 TL’ ye kadarda düşer. Bozova biberi var ondanda ev biberi yapılıyor onun kilosu’ da 25-30 arasındadır. Vatandaşlar bu fiyatları normal karşılıyor” dedi

Bir diğer esnaf Mehmet Çatın ise; “Bu sene 2019 Göbeklitepe yılı olduğu için baya kalabalıktı yabancılar buralara geldi. Pul biber ve nar ekşisine baya bir ilgi vardı.

‘’Fiyatlarımız Makuldür’’

Çatın; fiyatlarımız makuldür orijinal ev yapımı fiyatlarımız 45-60 arasında, doğal nar ekşisi isterseniz 35-40 TL’dir. Vatandaşlar bu fiyatlara itiraz etmiyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Fatma Kırmızı

16 Ağustos 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 513.441 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi