Sağlığınızdan Olmak İstemiyorsanız Dikkat Edin!

Şanlıurfa'da sıcakların artmasıyla güneş gözlüklerine rağbet arttı. Güneş gözlükleri gözlerimizi güneşten koruduğu kadar zarar da verebilmektedir.

Video için play'e tıklayın

Hemen hemen çoğu insanın gözünde gördüğümüz güneş gözlükleri yarardan çok zarar verebilmekte, bu gözlüklerin çerçevelerine aldanıp orijinal demeyin. Urfanatik Gazetesi sizler için özel olarak araştırdı ve Gökhan Optiğin sahibi Yusuf Gökhan'dan bu konuda röportaj aldı.

Sağlıklı güneş gözlüğü nasıl anlaşılır, sahte mi?, orijinal mi? ne tür bir gözlük kullanıyorsunuz ve isterseniz kendiniz de test edebilir, gerçeği görebilirsiniz. Sahte ve Orijinal gözlükler hakkında bilgiler veren Yusuf Gökhan açıklamalarında;

“Adıyaman üniversitesi tıbbi hizmetler bölümü obtisyenlik bölümünden mezunum ve burada daha iyi bir hizmet verebilmek için iş yerimiz bulunmaktadır. Güneş gözlükleri sağlığımız açısından en önemli derecede bulunması gereken ihtiyaçlardan biridir. Örnek olarak güneş gözlüğü kullanmadığımız zaman katarak olma oranımız yüksek oranda artmaktadır. Bundan ziyade gözlük kullanmadan sonra ameliyat olduktan sonra güneş gözlüğü doktorlar tarafından tavsiye etmektedir. “

Kullanmasak Ne Olur?

“Kullanmasak öbür taraftan gelen ultra güneş ışığı zararından bunlardan dolayı zararlı ışıklar gözümüze girmektedir .onun için güneş gözlüğü kullanmak zorundayız.Şuanda piyasamızda bulunan güneş gözlükleri yüksek orada yüzde seksen oranda sahte sebebi ise sahteliğin nasıl onaylanabilir daha öncede orijinal üretimlerde belli bir ham maddede üretim yapılmaktadır .bundan dolayı içinde diyobtiri (derece ) bulunmamaktadır. Ama ucuz olan güneş gözlükleri ise firmaların fazla ham maddeden karıştırarak yaptıkları için numaralalı gözü bozma açısından çok yüksek orandadır ek olarak bunlarda polarize özelliği yoktur.

Polarize dediğimiz şey zararlı ışınları özellikle fotoğrafçıların kullandığı şey bir yöntemlerden biridir.Yere çarpan zararlı ışınları kırmak için kullanılan bir mercektir ama polarize cam 1940 yılında obtisyenler tarafında da kullanılmaya başlamıştır. Sebebi ise polorize kendisine gelen ışınların kırmakta yarar ,ama iki camı yan yana koyduğumuz zaman zararlı ışını geçirir ama bir Y ise 1.80 de koyduğumuz zaman zararlı ışını tamamen kırar bunun özelliği ise polarize bir camdan kaynaklanır. Polarize cam olma sebeplerden katarak oranını yüzde doksan azaltmaktadır.Ek olarak ameliyattan çıktığımız zaman orijinal bir güneş gözlüğü aldığımız zaman diyoptri bulunmadığı için gözümüze zarar vermez ama sahte güneş gözlükleri ise göze %90 zarar verir. Ek olarak ta vücudun gerekli vitaminlerinin karşılamasını engellemektedir.ondan dolayı sahte güneş gözlüklerini tavsiye etmiyoruz.

Şuanda iki tane güneş gözlüğü bulunmaktadır biri orjinal biri sahte, peki sahte olanı nasıl anlarız? Güneş gözlüğünü elimize aldığımız zaman cama baktığımızda cam çok parlak ise bu kesinlikle sahtedir. İkinci olarak polarize camlarda yan taraflarda özellikle firmaların P harfi ve firmanın adı yazıyor ama Çin’den gelen bazı güneş gözlükleri kaçak geçtiği için bunlarda da polarize özelliği yazar ama diyoptirik bulunur,” dedi.

Sağlığınız için gözlük alırken mutlaka detaylı olarak incelemeniz gerektiğini unutmayın.

11 Mayıs 2017 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 873.276 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?