Yeni sistem can alıyor

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=SAyew_iN9Zg&feature=em-upload_owner[/embed] -Kadir DEVİR - Gülizar GÜLEBAK Trafiği rahatlatmak amaçlı toplu taşıma

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=SAyew_iN9Zg&feature=em-upload_owner[/embed]

-Kadir DEVİR - Gülizar GÜLEBAK

Trafiği rahatlatmak amaçlı toplu taşıma araçları için yapılan çalışmalardan sonra kaza haberleri üst üste gelmeye başladı. Şanlıurfa’nın Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Turistik ve Halk Eğitim Durağının yolun orta refüje alınmasından sonra durağa geçmek isteyen yayalar akla karayı seçiyor.

Yaklaşık iki haftadır faaliyette olan otobüs yolu 3 kazaya neden olurken yaşanan kazalarda bir kişi hayatını kaybetti iki kişide ağır yaralandı.

Yapılan yeni sistem can alırken mesai saatleri bitiminde ise durağa ulaşmak isteyen vatandaşlar dakikalarca araç trafiğinin sakinleşmesini bekliyor.

Orta refüj’de yer alan otobüs durağına geçmek isteyen yaşlıların bazıları ise vatandaşlardan yardım isterken bazıları da hızlı yürümeye çalışarak ezilme tehlikesi geçiriyor.

Üst üste yaşanan trafik kazalarında, yayalar toplu taşıma araçlarının çarpmaları sonucu yaralanırken, vatandaşlar durakların yolun ortasına alınmasına anlam veremedi. Bazı vatandaşlar uygulamanın yanlış olduğunu belirtirken, bazı vatandaşlar ise tepkilerini çok sert bir şekilde ortaya koydu.

İsmini vermek istemeyen fakat doğma büyüme Şanlıurfalı olduğunu belirten vatandaş yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“ Yerel yönetimler adına, Büyükşehir olmak adına, halkı tanımayan insanların belediye başkanı seçilmesi, bölgenin kişinin ve yapının dokunurluğunun olduğunun analizi edilmeden, dışarıdan getirilen sistemlerle bir takım çözümlere kavuşturulmaya çalışılması büyük yanlışlardır. “

Açıklamalarını sürdüren vatandaş getirilen sistem yüzünden can kayıplarının olduğunu belirterek açıklamasına şöyle devam etti;

“ Yaklaşık 50 yıldır Cumhuriyet Caddesi veya Atatürk Bulvarı dediğimiz noktada maddi hasarlı kazalar yaşanmış olabilir ama asla can kayıplı kazalar yaşanmamış olmasına rağmen, yeni belediye başkanının sistem olarak getirmiş olduğu, sistemin felaketi yüzünden hızla can kaybetmeye başladık.”

“BİZ ÖLENE KADAR TOPÇU MEYDANI DİYECEĞİZ”

Yapılan yol projelerinin yanlış olduğunu ve Topçu meydanına, Rabia meydanı adının verilmesinin de yanlış olduğunu eleştiren vatandaş şöyle konuştu;

“ Böyle bir mikrofon uzatıldıktan sonra ısrarla şunu da söylemek istiyorum. Siyasetçilere yalakalık yapılacak diye, yüzyıllar boyunca Topçulara meydan olan ve topçular tarafından, bu şehrin insanları tarafından kurtarılmış olan Topçu Meydanı, yalakalık yapılsın diye adını sanını bilmediğimiz Rabia diye bir insana meydan oldu. Biz halk olarak bugün bunlar var yarın giderler, ama biz ölene kadar Topçu meydanı diyeceğiz. Bir başka şehri seven, özünü bilen, geçmişini unutmayan insanlar da bu meydanı tekrar Topçu meydanı yapacaktır”

Trafik konusuna değinen vatandaş herhangi bir ışığın olmadığını ve tecrübesiz şoförler olduğunu vurgulayarak, “ Şimdi ki trafik sistemine gelince burada en büyük yanlış hasar kaybediyoruz, herhangi bir ışık yok zaten belediyenin yanlış uygulamalarının başında da tecrübesiz şoförler geliyor. Mesleğini icraatını şuurla, bilinçle yapan şoför arkadaşları tenzih ederek, onun bunun kayırmasıyla getirilmiş, partizan mantığıyla iş başına konulmuş şoförler var. Geçtiğimiz günlerde, R1 hattı yani şu anda 63 olan hatta virajı alırken, kadın yolcu düştü. Araç içinde ki halk müdahale ettik, şoför çaya geç kaldığını söyledi. Yaşlı kadın düştü ve o çaya geç kaldığını ifade etti, açıklaması bu oldu. Dışarıdan getirtilen, yapıyı tanımayan, çözüm odaklı çalışılmayan, göstermelik ve günübirlik günü kurtarma maksadıyla yapılan her işte vatandaş kaybedecektir ama daha çok seçim için çabalayan hükümet kaybedecektir. Hükümetler geçici, devlet ve vatandaş kalıcıdır, eğer vatandaşı düşünüyorsanız vatandaşların sorunlarının çözümü için, refahı için çalışın çıkarınız için değil” ifadelerini kullandı.

Necat Melik isimli vatandaş ise yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“ Şu anda yolların hepsi berbat bir durumda, daha çok kazalar olur. 10 yıl önce ki eski sisteme dönüyoruz. Sayın belediye başkanı Celalettin Güvenç’e buradan sesleniyorum, Şanlıurfa’da çalışma yok. Eski yolu devam ettirsinler, yarın burada insanlar ölürse kim sorumlu olacak. Durakların eski yeri daha doğruydu, şuan da yaşlılar karşıdan karşıya geçemiyor”

29 Nisan 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 526.210 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi