Suruç Ovası İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin verimli arazileri gün geçtikçe plansız ve bilinçsiz çalışmalardan dolayı değer kaybediyor.

Suruç Ovası için hayata geçirilen sulama çalışmaları beraberinde birçok problemi de getirdi. Suruç Ovası’nın da sonunda Harran Ovası gibi çoraklaşma ve tuzluluk oranının artmasından dolayı endişe ediliyor. Araziler bu şekilde hem değer kaybedip hem de arazi üzerinde ekili olan mahsule zarar veriyor. Suruç halkı eskiden bu arazilerde sadece 1 metre kazı yaparak su elde ederken bugün ise verilen suyun plansız olmasından dolayı şikayet ediyor. Yaşanılan bu durumun bir an önce çözülmesini isteyen Suruç halkı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan destek istedi.

Konu ile ilgili olarak uzman görüşü aldığımız Ziraat Yüksek MühendisiMüslüm Ayaz yaptığı açıklamada,

“Suruç Ovasında drenaj etüt planlaması yapılmadan sulamaların başlatılması ile birlikte birçok sorun ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunların en başında ise taban suyu seviyesinin yükselmesi gelmektedir. Bu sorunları tespit etmek amacıyla Sütçü İmam Üniversitesine bağlı olarak "Suruç Ovasında Su-Tuz Dengesi" isimli Doktora tezi çalışması başlatılmıştır.

Çalışmamızda sulamaya açılmış yaklaşık 6000 hektar alan baz alınmış ve bölgeye yeraltı suyu seviyelerinin tespiti için gözlem kuyuları açılmıştır. Her hafta yapılan kontrollerde sulama sezonundan önce 5 metreden daha derinde olan taban suyu seviyesi sulama sezonu ile birlikte 1 metre derinliğe kadar yükselmiş, bazı noktalarda ise yeryüzüne kadar çıkmaya başlamıştır. Yükselen taban suları ise ekinlere ciddi zararlar vermeye başlamıştır. Bu durumun ise rekolteyi düşüreceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Taban suyu seviyesinin 3 yıl gibi kısa bir sürede yükselmesinin temel sebepleri ise Suruç Ovasının topografik yapısı ve bilinçsiz yapılan sulamalardır. Bölge insanları ile yapılan görüşmelerde 30-40 yıl öncesinde elle açılan 1 metrelik çukurlarda bile su çıktığı ve bu suların kullanıldığı belirtilmiştir.

Bu durum kontrol altına alınmadığı takdirde 40 yıl öncesinde olduğu gibi bütün ovada su seviyesi aşırı derecede yükselecek ve Suruç Ovasının toprakları Harran ovasından daha hızlı bir şekilde tuzlulaşmaya hatta çoraklaşmaya başlayacaktır. Bu kapsamda gerekli önlemlerin alınması ve drenaj çalışmalarının bir an önce başlatılması gerekmektedir dedi.”

Suruç’da yaşayan bazı arazi sahipleri konu ile ilgili olarak;

“Sadece Suruç halkı için değil Şanlıurfa’nın da ekonomisine ciddi bir şekilde katkı sağlayan verimli topraklarımız yapılan plansız çalışmalar sonucunda verim kaybetmekte. Konu ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ne tür bir çalışma yapacak, daha önceki yapılan plansız çalışmanın önüne geçecek mi? dedi.”

Urfanatik Gazetesi olarak plansız çalışmalara karşı olduğumuzu belirtir, konunun hassasiyetine önem vermenizi rica ederiz.

02 Ağustos 2017 Şanliurfa/ Suruç- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 627.031 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?