URFA’DA KADINA YÖNELİK ŞİDDET YÜRÜYÜŞÜ

Şanlıurfa'da bir grup kadın 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir araya gelen yüzlerce

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Şanlıurfa’da, bir grup kadın, 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir araya gelen yüzlerce kadın, kadına yönelik şiddete hayır yürüyüşü gerçekleştirdi.

Ali Şelli Parkı'nda öğle saatlerinde toplanan yüzlerce kadın, kadına şiddeti kınayan sloganlar atarak, def çalarak Topçu Meydanı'na kadar yürüdü. Çok sayıda Polis ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı ve bazı erkeklerin de destek verdiği yürüyüş Topçu meydanında sonlanırken burada ölen kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Burada basın açıklamasını okuyan KJA daimi meclis üyesi Bedriye Yorgun: “Zulme karşı direnen ve erkek devlet sisteminin katledildiği bütün kadınları saygı ve minnetle anıyoruz. Hayatlarımız üzerinde kurulan ablukayı dağıtmak, kadın özgürlüğüne olan inancı ve umudu büyütmek için bu yılki 25 Kasım etkinliklerinde “erkek şiddetli ideolojiktir, meşru savunma haktır ve bağır herkes duysun, erkek devlet şiddeti son bulsun” şiarlarıyla bir aradayız. 25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyetinde diktatörlük rejimine karşı mücadele veren Mirabel kardeşlere tecavüz edilerek vahşice katledilmişlerdir. BM Genel Kurulu 1999 yılında Mirabel kardeşlerin katledildiği gün olan 25 Kasım’ın kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve uluslararası dayanışma günü olmasına karar vermiştir. Bu karar kadına yönelik şiddetle mücadele uluslararası hukuk ve siyaset açısından önemli bir karardır. Onurlu bir yaşamı inşa etmeye çalışan örgütlenen onurlu bir barış için mücadele veren ve hiçbir evladın hayatını kaybetmemesi için bedenini siper eden kadınlarda aynı eril zihniyetin yargının ve kolluk kuvvetlerinin baskı ve şiddeti ile karşılaşmaktadır. Otuz yılı aşan savaş halinin sona ermesi bütün Türkiye’nin talebi haline gelmişken giderek toplumsallaşan barış sürecinin taraflarından biri olan devletin inkar, imha ve asimilasyon politikalarının iflas etmesi sonucu diyalog ve müzakereye şans vermesi tarihi bir önem taşımaktadır. Bugüne kadar yaşadıklarımızdan gördüğümüz çözümsüzlük politikasının sürdürülemeyeceğidir. Bizler Mirabel kardeşlerden Sakine Cansızlara, Arin Mirxan’dan Selamet Yeşilmen’e, Kader Ortakaya’dan, Özgecan Aslanlara tüm kadın katliamlarının aynı zihniyetin ürünü olduğunu biliyoruz. Kadın cinayetleri politiktir diyoruz. Kaynağı erkek egemen sistemdir. Biz kadınlar erkek devlet şiddetinin son bulması için tüm kadınları isyana, mücadeleye çağırıyoruz. Kadınlar olarak, özgürlük sorunlarımızı, yaşamsal hak ve özgürlüklerimizin yasal ve anayasal ifadeleri, sisteme eşit ve özgürlük katılım sorunlarımızı ve erkeğin en küçük iktidar birimi haline gelen aile sorununu mevcut sistemin eleştirisi ile tartışmaya, değiştirmeye, sonuç alıncaya kadar mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz. 25 Kasım direnişin mücadelenin ve örgütlenmenin tarihidir. “ Diyerek konuşmalarını gerçekleştirdi. Yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eyleminin ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

22 Kasım 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.036.624 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?