Urfa’daki artan uyuşturucu olayları TBMM’ye taşındı!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Şanlıurfa'da artan uyuşturucu satımı ve kullanımına ilişkin Türkiye Büyük

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “ Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına: Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala tarafından Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Kamuoyu ve basında yer alan haberlere göre Şanlıurfa'da, uyuşturucu ve madde bağımlılığı oranlarında, özellikle 18 yaş altı çocuklarda ciddi artışlar yaşandığı gözlenmektedir.

Madde kullanımı ve bunun bağımlılığa dönmesi halinde; artık sorun, yalnızca bireyin sorunu olmaktan çıkmakta ve başta ailesi olmak üzere diğer yakın çevresi ve toplumu yasal, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak derinden etkilemektedir. Bu sebeple durum resmi-sivil bütün toplumun sorunu olarak algılanmalıdır. Madde kullanımının ve bağımlılığının azaltılması madde kullanmak açısından riskler taşıyan gençlerin ve kişilik özelliklerinin, aile yapılarının, toplumsal koşullarının, kültürlerinin ve karşılaştıkları sorunları çözme modellerinin iyi bilinmesine bağlıdır. Bu soruna yönelik önleme ve rehabilitasyon merkezlerinin hızla açılması ve işlev görmesi zorunludur. Klinik tedaviden sonra topluma katılan bireylerin tekrar sağlığına kavuşması bu merkezler aracılığı ile olacaktır.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını yok eden, toplumsal travmalara yol açan uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile etkili bir mücadele için arz, talep ve tedavi alanlarında çalışan kurum ve kuruluşların eş zamanlı hareket ederek; koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici çalışmaları bütünlüklü ve disiplinli bir yapıda ele alması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

Şanlıurfa'da tespit edilen uyuşturucu ve madde bağımlısı kişi sayısı kaçtır?

Bunlardan kaçı 18 yaş altı çocuklardır? İlimiz Şanlıurfa’da son beş yılda uyuşturucu ve madde bağımlısı artış oranları kaçtır? 18 yaş altı çocuklar ve erişkinlerde dağılım oranı nasıldır? İlimiz Şanlıurfa'da tespit edilen uyuşturucu ve madde bağımlısı kişilerden kaçı, nerede, nasıl tedavi edilmiştir? Şanlıurfa'da uyuşturuşu ve madde bağımlısı tedavi (AMETAM) merkezi mevcut mudur? Değilse açılması konusunda herhangi bir planlamanız var mıdır? Önleyici hizmetler kapsamında, özellikle çocukların maddeye ulaşımı ile ilgili ek önlemler almayı planlıyor musunuz? Bu önlemler nelerdir? İfadelerinin yer aldığı soruları yer alan önergenin İş İçleri Bakanı Efkan Ela tarafından yazılı yanıtlanmasını istedi.

25 Kasım 2015 - Asayiş

urfanatik.com son bir ayda 472.707 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi