Bu Meslek Yok Olmakla Karşı Karşıya

Şanlıurfa'da kazazlık mesleği yok olmak ile karşı karşıya. Eskiden birçok ailenin geçim kaynağı olan kazazlık mesleği günümüzde sadece bir

TAKMADAN SOKAĞA ÇIKAMAZLARDI

Kazıcılık mesleğine, iplikçilik de diyen de var ipek ipliğinin el ile bükülüp işlenmesi olarak adlandıran da var. Farklı renkteki ipek iplikleri, usta ellerde çevrilerek başta gelin başı olmak üzere, egal, yassı egal, kaytan, saç bağı gibi yöresel aksesuarlara dönüşüyor. Çeşit çeşit, renk renk aksesuarlar, hem günlük yaşama renk katarken hem de önemli bir kültürü yaşatıyor. Bir zamanlar özellikle kadınlar günlük hayatlarında kazazcılar tarafından yapılan ürünlere çok rağbet ederlerdi. Kadınlar bu süs eşyalarını takmadan sokağa çıkmazlardı. Bugün ise yeni nesil bu tür ürünleri bilmiyor ya da fabrikasyondan çıkan benzer ürünleri kullanıyor.

TEK USTASI KALDI

Urfa'da 100-150 yıl önce önemli bir meslek olan kazazlık, günümüzde teknolojiye ayak direse de yok olma tehlikesi altında. Bir zamanlar Urfa’da bu mesleği icra eden 40-50 kişi vardı. Bu gün ise bu mesleği Resmi kayıtlara göre Türkiye de bu mesleği sadece 1 kişi yapıyor. Şanlıurfa Valiliği El sanatları merkezinde Valiliğin verdiği destekle bu işi yapan Mehmet Emin Güngör bu mesleğin son ustası.7 yaşından beridir bu mesleği yapan Güngör bu mesleğin son ustası olarak kaldı. Eski ustalar ya öldü ya da bu mesleği bıraktılar.

‘BENDEN SONRA BU MESLEK KAYBOLACAK’

Kazazlık mesleğinin son ustası olan Mehmet Emin Güngör bu mesleğin ustasının kalmadığını ve kendisinden sonra bu mesleğin yok olacağını kaydeden, Güngör: 67 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bu mesleği yapan kimse kalmadı. Benden sonrada bu meslek kaybolacak. Valilik ve Halk Eğitimin desteğiyle bu mesleği yaşatmaya çalışıyorum. Kadınlar Guli, benguli(örgü) kadınlar kendilerine takıyor. Bayramlarda düğünlerde bunları kendilerine takmadıklarında gezmeye gidemezlerdi. Çok ayıp karşılanırdı. Eskiden işimiz çok iyiydi. Şimdi turistler alıyor. Yerli halk sadece şark odalarını süslemek için alıyor. , Bölgeden uzaklaşan vatandaşlarımızda çok talep ediyor. İstanbul da düzenlenen EMİT fuarında bütün ürünlerimizi sattık.

‘ÇIRAK YETİŞMİYOR’

Kazazlık Mesleğini ayakta tutmaya çalışan Güngör çıraklık yapanın olmadığını, gelenlerinde para azlığından dolayı gittiğini söyledikten sonra şunları ekledi Güngör: “Çırak yok. Geliyorlar 1-2 saat yanımızda kalıyorlar bu işte para yok deyip bırakıyorlar. Okullardan öğrencilerin çırak olarak yanına verilmesini ve onlara bu mesleği öğretmek istiyorum. Lise ve üniversitelerden 10-15 öğrenci bize verilirse bunlara bu mesleği öğretirim”

URFALILAR BİLMİYOR”

Urfa halkının kazazcılık mesleğini bilmediğini söyleyen ve fiyatları satılsın diye ucuza verdiğini söyleyen, Güngör: “Egal yapıyoruz Arapların çok tercih ettiği, zaza püskülü yapıyoruz Diyarbakır tarafı giyiyor. Guli,benguli, renkli kaytan, sazlar için püskül yapıyoruz. Yaptığımız ürünleri 5 TL-10 TL satıyoruz. Vali bey ucuza verin halk alsın diyor. Bizde ucuza veriyoruz.

Urfalılar kazazı ve kazazcılığı bilmiyor. Bazıları bu ürünleri yaptığımızı bile bilmiyor. Mesele geçen bir kurumdan geldiler, burada icra edilen mesleği bir reklam filminde gösterecekler. 7 kıtada 7 meslek tanıtılacak. Bu 7 mesleklerden biride kazazcılık olacak. Burada bir ürün yapmamız 20-25 dakikamızı alıyor. Tabi bir saat sürenlerde oluyor. Bu yaptığımız işin süslemesine göre değişiyor. Yünün kilosu 20 liradır, bir kilo yünden 20 tane ürün çıkıyor.” dedi.

31 Mart 2017 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi