HİLVAN SUYA HASRET!

Hilvan yıllardır su sıkıntısı yaşıyor. Hilvan ve Fırat arasında Türkiye'nin tatlı su kaynağı olmasına rağmen sudan faydalanamayan vatandaşlar

Video için play'e tıklayın

UMUT DELİ

Hilvan yıllardır su sıkıntısı yaşıyor. Hilvan ve Fırat arasında Türkiye'nin tatlı su kaynağı olmasına rağmen sudan faydalanamayan vatandaşlar Hilvan'a su getirilmesini bekliyor.

Her seçimde Hilvan'a su getirileceğinin sözünü aldıklarını belirten vatandaşlar Hilvan Belediye Başkanının sadece kendi köyüne su çektiğini iddia ediyor.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sibel Sütpak ise vatandaşın su sıkıntısını sürekli gündeme getirdiğini belirtti.

Bir grup adına mecliste soru önergesi verdiklerini vurgulayan Sütpak, "Hilvan 1926 yılında ilçe statüsüne girmiştir, belediyecilik hizmetine ise 1951 yılında başlanmış. Fırat’a burada 8 km uzaklıkta denilmiş 9 km uzaklıktan suyu getiriyorlar. Başkan kendi köyüne su getirmek için o bölgeyi seçmiş. Her yerel ve genel seçim öncesinde iktidar partileri sürekli gelip bu susuzluğu kullanıyorlar. İşte size su getireceğiz diyorlar bu sözü Faruk Çelik Milletvekili iken daha öncesinden söz vermişti Hilvan’ın İnönü caddesinde. Bu sözü adaylarda tek tek gelerek vermişti, belediye başkanı da yerel seçim öncesi aynı sözü vermişti. Fakat Hilvan bir türlü suya kavuşmuyor" dedi.

Hilvan halkının su ihtiyacını kendi imkanlarıyla giderdiklerini kaydeden Sütpak, bir çok vatandaşın bahçesine kuyu kazdığını söyledi.

Sütpak, " Kimi vatandaş su ihtiyacını bahçesinde kuyu kazarak gideriyor. Neticede kuyular lavaboya da yakın oluyor. Bu anlamda sağlıksız oluyor ve sağlık problemini de ortaya çıkarıyor. Kuyudan temin edenler var, kuyusu olmayanlar da belediyenin verdiği su hizmeti paslı tankerler içerisinde tanker arkasına bağlayıp insanlar 10-20 defa telefon açarak bir tanker suya kavuşuyorlar. Bazı vatandaşlar da belediyeyi arıyorlar defalarca ve hattı meşgule alındığını söyleyen vatandaşlarımızda var açmıyorlar telefonları. İnsanlar artık susuzluktan ölmemek için hayratlar var, evdeki kap kaçakları getirip onları doldurup eve su götürüyorlar ve su ihtiyaçlarını bu şekilde temin ediyorlar. Buda belediyenin acı bir gerçeğidir, ben buna ayıp tablosu diyorum. Fırat’ın kenarında olup suya hasret kalmak gerçekten de büyük ayıptır" ifadelerini kullandı.

Hilvan halkının sudan kaynaklı hastalıklarla da boğuştuğunu aktaran Sütpak, Hilvan halkının su sorunu nedeniyle sağlıksız olduğunu belirtti.

Hilvan'da vatandaşlar umutsuz olduklarını vurgulayarak Hilvan'a su gelmesini istiyorlar.

03 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 489.540 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi