Her Şey Erdoğan Gelene Kadar Mıydı?

Dünyanın en eski ören yerinin bulunduğu Örencik Köyü sakinleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gelişinde Göbeklitepe'nin reklam olarak

Dünyanın en eski ören yeri olan Göbeklitepe’nin bulundupu Haliliye ilçesine bağlı Örencik Köyü sakinleri ilgisizlik ve bakımsızlıktan şikayetçi… Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etmesinden sonra belediye başkanları ve siyasiler reklam ve afiş için yarışmamaya başladı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışı yapıp gitmesinden sonra ise ne belediye başkanları ne de siyasiler Göbeklitepe’ye ne uğradı ne de köy sakinlerini sordu.

Örencik Köyü sakinleri ise dünyanın en önemli ören yerinin bulunduğu Örencik Köyü’ne başta Büyükşehir Belediyesi ve Haliliye Belediyesi’nin herhangi bir hizmetinin olmadığını ve bu durumdan şikâyetçi olduklarını ifade etti.

“BELEDİYENİN BİZE HİÇBİR FAYDASI YOK”

Örencik Köyü Muhtarı Hikmet Kaçar, belediyelerin köye hiçbir hizmet yapmadığını ifade ederek, “Simdi demeyelim şuanda seçim zamanıdır bunları anlatıyoruz. Bizim köyün her türlü ihtiyacı var. Yani şuanda dünyanın gözü bizim köyde Göbeklitepe’dedir. Belediyenin bize hiçbir faydası yok. Yolumuz yok, köyde çöpler her yerde. Bizim köye ne bir bakım oluyor nede ilgileniyorlar. O gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Göbeklitepe’ye geldi sorun ve sıkıntımızı ona anlatmak için gittik onunla bile bizi görüştürmediler. Bize sağlık ocağı olsun, bize bir karakol yapsınlar buraya sonuçta Göbeklitepe tarihi yeri bizim köyde. Otobüs hattı istiyoruz bizim köye buraya gelmiyor diğer taraftan gidiyor buradan geçse bizim köye kadar gelse çok daha iyi olur.

“KÖY ALT YAPISI YETERSİZ, KIŞIN YAĞMUR YAĞDIĞINDA HER YER SU OLUYOR VE ÇAMURDAN GEÇİLMİYOR”

Örencik Köyü sakinlerinden Hasan Yurt, köyün altyapısının yetersiz olduğuna vurgu yaparak, “Bizim buradaki okulda öğrencilerimize bizlerde eğitim alanında ve Göbeklitepe’nin önemini hem ilimize olan faydası hem de ülkemize olan faydasını anlatmaya açılıyoruz ama bizim yetersiz kaldığımız bazı durumlar var onlarda şu şekilde; köyün en büyük ihtiyaçları arasında en belirgini şu, yol yeterli değildir. Gelen araçlar hiç bu köye uğramadan başka şekilde başka yerlerden Göbeklitrpe’ye gidiyor. Birini çözülmesi gereken yol sorunudur. Köy alt yapısı yetersiz, kışın yağmur yağdığında her yer su oluyor ve çamurdan geçilmiyor. Göbeklitepe’yi ziyarete gelen turistleri köyde ağırlamamız söz konusu değildir. Yerel yöneticilerden böyle bir talepte bulunuyoruz ama henüz bu taleplerimiz yerine gelmiş değildir.

Aslında Göbeklitepe köyünü İzmir’deki Şirince köyü gibi yapabiliriz. Buradaki konaklama tesisleri turizm alanları, el sanatlarının geliştirilmesi amacı ile sanat atölyeleri kurulabilir. Buradaki öğrencilerden tutun Urfa merkezdeki öğrencilere kadar Göbeklitepe’yi tanıtıp dersler koyabilir ve Göbeklitepe’yi en önemli hale getirebiliriz. Cumhurbaşkanımız geldiğinde de zaten İnstagram hesabından da paylaştı.

“BİRÇOK KEZ YETKİLİ KİŞİLERE İLETMEMİZE RAĞMEN HİÇ UĞRAYAN KİMSE OLMADI”

Örencik Köyü sakinlerinden Selahattin Kaçar, yetkililere köyün durumunu bildirdiklerini ama sonuç alamadıklarını belirterek, “Dünya’nın sıfır noktası o zaman buraya da ilgi ve alakayı da çekebiliriz. Böyle köylerinde böyle güzel olan ortamdan faydalanması gerekiyor. Eğer burası tarihin en eski yeriyse bizim köyümüzün de bundan faydalanması lazımdır. Hani bizim çocuklarımız ve buraya gelen ziyaretçi çocukları için park alanları yapılması lazımdır. Buranın ağaçlandırılması lazımdır. Köye yol için parke taşı bile dizilmemiş. Alt yapı olmasına rağmen çok sıkıntılı. Birçok kez yetkili kişilere iletmemize rağmen hiç uğrayan kimse olmadı. Gelen turistler köye de uğruyor ama köyde bir şey olmayınca geri gitmek zorunda kalıyorlar. Yani Göbeklitepe’nin bizim köye bir faydası yok.

26 Mart 2019 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 727.549 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?