"İş güvenliğinde Şanlıurfa sınıfta kaldı"

Yazar :

Yazar :"Türkiye’nin son yıllarda ekonomisinde ki hızlı büyümenin en önemli ayağı olan inşaat sektöründe maalesef insan hayatı ve yaşam koşulları göz ardı edilmektedir"

İstanbul'da 10 kişinin ölümüyle yaşanan asansör kazasının ardından tüm Türkiye'de gözler yeniden inşaatlardaki iş güvenliğine çevrildi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Yazar Şanlıurfa'daki inşaatların durumunu Urfanatik Gazetesi'ne değerlendirdi.

Ülkenin bir çok yerinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da iş kazalarının fazlaca yaşandığını ifade eden Yazar, bu konuda kentin sınıfta kaldığını söyledi.

Yazar, iş yerlerinde güvenliğe yeterince önem verilmemesi nedeniyle sıklıkla iş kazalarının yaşandığını aktararak, "Malasef emekçi işçilerimizin çalışma koşulları çok kötüdür ve çalışma güvenliği tedbirleri yetersizdir. Tabi iş kazası denildiğinde Türkiye’nin bu konuda sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. İş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupada ise birinci sıradayız, tabi bu iş kazalarının en yoğun olarak yaşandığı kol inşaat sektörüdür. Türkiye’nin son yıllarda ekonomisinde ki hızlı büyümenin en önemli ayağı olan inşaat sektöründe maalesef insan hayatı ve yaşam koşulları göz ardı edilmektedir" şeklinde konuştu.

Tedbirler kağıt üstünde kalıyor

Mevzuatta uygulanması gereken iş güvenliği tedbirlerinin sadece kağıt üzerinde kaldığını uygulamaya geçilmediğini aktaran Yazar, bu durumunda iş kazalarını arttırdığını savundu.

Yazar, iş güvenliği zaafiyertinin sadece inşaat sektöründe değil, diğer alanlarda da olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Yine Şanlıurfa’nın ekonomisinin lokomotifi olan inşaat ve tarım sektörü olması sebebiyle, tarım işçilerinni şehirler arası ulaşımda yaşadıkları trafik kazaları sebebiyle yaşanan toplu ölümler yine iş güvenliği tedbirlerinin yeterince dikkatli uygulanmaması nedeni ile yaşanan kayıplar üzücüdür ve durum dikkat çekmektedir. Şanlıurfa da inşaat sektöründe ki kazaları Türkiye ortalamalarının üzerinde seyir etmektedir. Ekonomik büyümenin olabilmesi toplum refahını yükseltmek içindir. Lakin görüyoruzki vahşi kapitalizm bu büyümeyi yaşarken birçok masum insanın canına mal olabilmektedir. Oysaki tedbirler hususunda sağlanacak denetim önemlidir."

Dünyada ekonomisi hızlı büyüyen ülkelerde iş kazalarının çok daha yoğun yaşanmakta olduğunu bir başka deyişle büyümek için öldürmek gerektiğini buda kapitalizmin ta kendisi olduğunu ifade eden Yazar yapılan istatisleri şöyle anlattı:

"Yapılan istatislere göre inşaat sektöründe ortalama 20 dakikada bir iş kazası meydana gelmekte heriş günü 1.2 kişi iş göremez duruma düşmekte ve her gün bir kişi yaşamını yitirmektedir. Ayrıca inşaat sektörnde yaşanan kazaların %5’i ölümle sonuçlanmaktadır. Yine yapılan bilimsel araştırma neticesinde inşaat sektöründe yaşanan kazaların %30’u düşmelerden, %26’sı taşıma ve yüksekten düşen nesnelerden, %19’u makine arasına sıkışma ve çarpmalardan, %18’i elektrik çarpmalarından, %7’si ise diğer faktörlerden kaynaklanmaktadır. Buda demek oluyorki iş kazalarının tamamına yakını önlenebilir iş kazalarıdır."

İş Güvenliği Kanunu yetirince uygulanmıyor

2014 yılı Ocak ayında yürürlüğü giren 6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği kanunu ile sektörde azda olasa bir ilerleme olduğunu belirten Yazar, fakat bununda uygulamasının istenilenin çok altında kaldığını söyledi.

Yazar insan hayatının önemine değinerek, "Olaya şu açıdan bakmamız gerekiyor işçinin hayatına prosedürleri yerine getirmek için mi yoksa bunun bir insan olarak görüp bir kültür haline mi getirmemiz gerekiyor, bununda cevabı basit evet bu bir kültür haline gelmeli ve bu sorunu böyle çözmeliyiz, sadece yasalarla yasaklarla bu katliamlar durdurulamaz. Yatırımcı iş güvenliğini sağlamak için yapacağı harcamayı gereksiz görmekte ve bu konuıyu gayri ciddi yaklaşmaktadır, yatırımcının bu bakış açısı iş güvenliğinden sorumlu kişileri de zor durum da bırakmakta ve önlemler sadece evraksal boyutta kalmaktadır" dedi.

Yazar, "önce insan, sonra iş" ilkesinin şiar edinilmesi gerektiğini vurguladı.

#

17 Eyl 2014 - 00:00 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.022.077 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.