Engelliler "ulaşılabilir üniversite" kuruyor

- Harran Üniversitesi Osmanbey yerleşkesinin engelliler için uygun hale getirilmesi amacıyla görme işitme ve bedensel engellilerden oluşan ve aralarında

ŞANLIURFA (AA) - YASİN DİKME - Harran ÜniversitesiOsmanbey yerleşkesinin engelliler için uygun hale getirilmesi amacıyla görme, işitme ve bedensel engellilerden oluşan ve aralarında öğrencilerin de yer aldığı 10 kişilik ekip kuruldu. Ekibin yerleşkeyi gezerekhazırlayacağı raporun ardındanüniversitede tespitedilen alanlar yeniden dizayn edilerek engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek.

Harran Üniversitesi ile Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneğinin yaklaşık bir ay önce başlattığı "Engelsiz Üniversite" projesi kapsamında farklı engel gruplarının bir arada bulunduğu 10 kişilik birekip oluşturuldu. Bu kapsamda üniversitenin Osmanbey yerleşkesini gezerek kendileriiçin sorun oluşturanalanları tespit edecek olan engelliler, sonucu bir rapor halinde üniversite yönetimine sunacak.

Engellilerin kimseye ihtiyaç duymadaneğitimlerine devam edebilmeleri amacıyla hazırlanacak raporun ardındanüniversitede tespitedilen alanlar yeniden dizayn edilerek engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek.

- "Onların önünü açmaya çalışıyoruz"

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle üniversite okumak isteyenlerinhiç kimseye ihtiyaç duymadan eğitim görmeleriniamaçladıklarını belirtti.

Projenin Türkiye'de örnek olduğunu dile getirenTaşaltın, engellilerin başkalarına ihtiyaç duyarak yaşayan kişiler olduğu algısını da ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti. Her insanın bir engelli adayı olduğunu anımsatan Taşaltın, şöyle devam etti:

"Çalışmamızla üniversitemizegelen engelli bir kardeşimiz, hiç kimseye ihtiyaçduymadanevinde çıktığı gibi otobüse kendi başına binerekokuluna gelecek.Kimseye ihtiyaç duymadan sınıfından katine ya da tuvalete gidebilecek. Çalışmalarda engel olarakbelirlenen yerler örneğin merdiven, asansör, durak veya otobüsler için çalışma başlatacağız.Zamanlaengelleri kaldıracağız. Birinin engelli ayağının onun iyi bir doktor ya da mühendis olması için engel teşkil etmemesi gerekiyor.Onların önünü açmaya çalışıyoruz.Daha sonra kentteki diğer kurumlarla bir çalışma yaparakuygulamalarıdiğer yaşam alanlarına yaymayı hedefliyoruz."

- "Engellilere uygun bir binaya rastlamadık"

Şanlıurfa Omurilik Felçlileri İstihdam Derneği Başkanı Habib Polat da engellilerin toplum için bir kambur olmadığını, imkan sağlanması halindekimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebileceğini göstermeye çalıştıklarını aktardı.

Proje sayesindeengellilerin üniversiteye erişimlerinin daha rahat olacağını belirten Polat, üniversitenin yerleşkesindekiengelleri uygulamalı bir şekilde yaşayarak tespit ettiklerini söyledi. Polat,şunları söyledi:

"Protokol kapsamında aralarında üniversite öğrencilerin de bulunduğu engelli arkadaşlarımız,yerleşkedeki fakültelerigezerek uygulamalı bir şekilde noktaları tespit ediyor. Üniversitemiz daha önce yapılmış bir üniversite,maalesef şu ana kadar engelliler için yapılan, uygunbir binaya rastlamadık. Yapılan engelli rampaları dahi çok yüksek.Bunların ölçümünü yaptık. Gerçekten bir engellinin kullanmasına uygun değiller. Bunun yanında merdivenler ya dagörme engelliler için zeminler uygun değil.Arkadaşlarımız, uygulamalı bir şekilde aksaklıkları tespit ederek rapor haline getiriyor.Yaptığımız çalışmaları önümüzdeki günlerde üniversiteye sunacağız. Onlar da gerekli alanlarda çalışma başlatacak. Yapılan çalışmayı kentte de yaymaya çalışıyoruz.Şimdiden bazı merkez belediyelerle görüşmeler yaptık. Yakın bir zamanda kentte çalışmalar yapacağız."

Engelsiz üniversite için görev alan ekipteki bedensel engelli Hatice Beden de bir engelli olarak üniversiteyigezerken çok zorlandığı belirterekçalışmaylaengellerin ortadan kaldırılacağına inandığını kaydetti.

26 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 1.036.624 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?