Aile hekimleri iş bırakıyor

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği Mersinde sözleşmesi feshedilen dört aile hekimi için iş bırakıp Mersin'e gidiyor.

Urfanatik Gazetesi / Rıdvan ORTAKAYA

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Aile Hekimleri’ne Nöbet" uygulamasını protesto eden dört aile hekiminin sözleşmesi feshedilecek.

Pazartesi günü sözleşmesi feshedilecek aile hekimleri için Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ve Türkiye’nin farklı illerindeki birçok aile hekimi, meslektaşlarına destek için iş bırakıp Mersin’e gidiyor.

Şanlıurfa Aile Hekimi Dernek Başkanı Uzm. Dr.Hüseyin Güntürkün, sözleşmesi feshedilen aile hekimlerinin durumuna tepki göstererek, nöbet uygulamasının aile hekimi doğasına aykırı olduğunu belirtti..

Güntürkün açıklamasında: “Aile Hekimliği Bugün Mersin’de yarın tüm Türkiye’de sona eriyor. Bizler yıllardır uyarıyoruz. Birinci basamak sağlık sisteminde popülist politikalar halkımızın sağlığını korumaz. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları, öncelikle halkımızın sağlıklı kalması için hizmet veren, koruyucu sağlık hizmetini esas alan, sağlıklı bireylerden oluşan bir toplumun temelini atmak adına önemli pay sahibi olan sağlık çalışanlarıdır.

2015 yılında hayata geçirilen, toplumun talebi olmaksızın ortaya atılan, aile hekimliği doğasına tamamen aykırı nöbet uygulaması sistemi kilitlenmiş ve çalışanların tükenmişliğine neden olmuştur. Nöbet ceza puanları adeta bir balyoz gibi sağlık çalışanlarının başına inmiş, mesleğini laikiyle yerine getiren aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları sistemden ihraç edilmiştir.

01.02.2016 günü saat 12.30’da yurdumuzun dört bir yanından destek için bizler Mersin’de arkadaşlarımızın yanında olacağız. Angarya nöbete gitmeyerek, dayatılmalara boyun eğmeyerek ülkemizde dik duruşun sembolü olan Şanlıurfa Aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanları Mersin’in yanındadır. Sözleşme fesihleri ile canımız çok yanmıştır”

Güntürkün :“Artık söz bitmiştir”

“Bu çetin kış gününde bizler dayanışma ile omuz omuza vererek bir olan yüklerimiz ile ısınacağız. Ve halkımızın kaliteli sağlık hizmeti alması için bundan sonra da yorulmadan çalışmaya, mesleğimizin gerektirdiği gibi onurla ve gururla çalışmaya devam edeceğiz. Bizlere güvenen halkımızın bundan şüphesi olmasın. Ancak tüm bu haksızlığa karşı halkımızın desteğini alma adına 01.02.2016 günü kontak kapatıyoruz.

Mersin’de 4 arkadaşımızı destek için iş bırakıyoruz. Yarın bizimle vedalaşmak zorunda kalabilirsiniz. Ne olursa olsun Şanlıurfa ilinde çalışan Aile hekimleri olarak bizler inandığımız değerlerden taviz vermeyecek ve angaryalara boyun eğmeyeceğiz. Önce cumartesi nöbeti sonra pazar ve 7 gün 24 saat çalışmamızı isteyen Bakanımız bizlerinde aileleri, evlatları olduğunu unutmuştur. Çalışma barışını bozan, dinlenme hakkını ihlal eden, Ülkemizin taraf olduğu Uluslar arası sözleşmelere aykırı çalışma koşulları kabul edilemez. Lütfen halkımızın sağlığı ile oynamayın” dedi.


30 Ocak 2016 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 523.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?