“Tarih Yeniden Canlanıyor Projesinin”  Kapanış Konferansı Gerçekleşti

Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesinin kapanış konferansına Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

Sayın peltek
Video için play'e tıklayın

Avrupa Birliği - Türkiye Cumhuriyeti Mali İşbirliği Çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen Şanlıurfa'da “Tarih Yeniden Canlanıyor Projesin” kapanış Konferansı gerçekleşti. Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından Kasım 2016'dan bu yana yürütülen projenin ana amacı, etkili bir turizm hedef modeli ve kamu, özel sektör ortaklığında etkin bir yönetim modeli oluşturarak ve uygulayarak, Şanlıurfa'nın bölgesel rekabetçiliğini geliştirmek ve tüm faaliyetlerini başarılı bir şekilde tamamlayan projenin kapanış etkinliği kapsamında ulusal ve yerel tüm proje paydaşları ve yerel halkın katılımıyla Şanlıurfa Barutçu Han'da kapanış konferansı gerçekleştirildi.

“Bu Muazzam Şehir Büyülü Bir Kente”

Projenin kapanış açılışında açıklamalarda bulunan Tarih Yeniden Canlanıyor Teknik Destek Projesi Takım Lideri Mary McKeon, “Bu muazzam şehir büyülü kente nasıl yapacağız. nasıl bir yol izleyeceğiz kafamızda vardı doğrusu. Buraya gelmemizin hemen akabinde doğru kişilerle temasa geçtiğini fark etti. Bizimle işbirliği ne çok açık, bize yol gösterecek, bize yol yöntemde liderlik edecek, işbirliğinde doğru ise konulacak bir an önce bu şehirde turizm anlamında yeni yönetim planına ihtiyaç vardı. 2017 yılı başında yine aramızda olan ekip üyesi Dank katıldı ekibimize bu ekibimizin yeni planlaması konusunda teknik destek vermek için burada insanların turizm sektörüne paydaşların her biri ile görüşmeler yaptık. Projemizin başlangıcında yeni yönetim planına olan ihtiyacı ve bunun sürdürebilir anlamında katkılara onları ikna etme ve bunu nasıl yapabiliriz konusunda görüş alışverişinde bulunmak için bu program düzenlendi. Şeklinde konuştu.

“Faydalı Faaliyetlerde Bulacağımızaİnanıyoruz”

Bu çalışmanın neticesinde Urfa'nın turizmi gelişmesinde şirket kurdu diyen Mary McKeon, “ Şuanda şirketimiz kuruldu ve bu anlamda faydalı faaliyetlerde bulacağına inanıyoruz. Öncelikle ben Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanına, şirketimizi kurmamız da destek ve cömertçe katkıları için ve ayrıca mekân tahsisi için minnettarlıklarımızı ifade etmek istiyorum. Ayrıca biraz önceki görsel de valimizin şirketimizde ilk yönetim kurulu toplantısında paydaşlar belgesini imzalarken gördük. Bu iki yılık çalışma zarfı içinde en önemli önceliğimiz kurulacak olan ve şuanda da kurulmuş olan bu şirketin sürdürebilirini sağlamaktır. Bu şirketin istihdam ediğini sağlamak için maaşlarını o duyabilmesi için Urfa'da turizmini geliştirmesi için tanıtım faaliyetlerini diğer aktiveleri için bir kaynağa ihtiyaçları vardı. Bu kaynağı yaratılması konusunda da bu ürünlerin tasarımı gerçekleştirildi. Önümüzdeki haftalarda da üretilmesi için ihaleler yapılacaktır. Yine bu şirket için tasarladığımız hatıra maliyetindeki ürünler veya objelerin tasarımı çok çok önemli bir gelir kaynağını teşkil edecektir. Bir şekilde sürdürebilir finansal imkânlarını karşılamak noktasında çalışmalar yürütülecektir. Bu ürünler tasarlanırken, geliştirirken Urfa ilgili nesnelerin objelerin, Urfa ilişkilendire bilecek değerlerin ürüne dönüştürülebilmesi noktasında tasarımcı Sezgin hanımın çok ciddi katkılar verdi ve bu ürünleri tasarladı. Diye konuştu.

“Bu Proje Şanlıurfa’nın Projesidir”

Projenin birçok kurumun ortak çalıştığına değinen, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, “Şanlıurfa’nın turizmine cana veren değerli turizm işletmecileri, bilindiği üzere tarih Şanlıurfa’da Yeniden Canlanıyor projesi iki yıldan beridir. Birçok kurumun birlikte çalıştığı bir projedir. Bu projenin en büyük getirisi bize sadece kamuya ait STK ve Dernekler değeli, Yerel Yönetimler parti yönetimiz bir araya gelerek oluşturduğu bir proje, bu proje Şanlıurfa’nın projesidir. Biri kurumun projesi değildir. Şanlıurfa’da turizmimin önemini kavrayan önemseyen diğer işleteme sahipleri de omuz verdik birlikte yaptık 12 bin yıllık bir geçmişe sahip Şanlıurfa turizmimde hak ettiği payı alıyor muydu almıyordu. Bu turizm şehrinin hak ettiği alabilmesi için bir takım özverilere ihtiyaç var. Bir takım projelere ihtiyacı var. Bu anlamada Karacadağ Kalkınmam Ajansı hazırlamış Olduğu Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor projesi kapsamında yani tarih ilgili 12 tane paydaşımız var. Birlikte bu projeyi hazırladık. Dedi.Urfa’ya Kültürel Anlamada Büyük Katkı Sağladı

“TarihYenidenCanlanıyor Projesi ”

Şanlıurfa'nın kültür ve turizm yönünde gelişimine büyük katkı sunduğuna değinen, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz, "Proje özellikle inşaat bileşeni alanında ve teknik bileşen alanında iki ayak şeklinde “Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi ” ile yürütüldü. İnşaat bileşeni alanında bu proje Şanlıurfa’ya çok büyük katkılar sağladığını söyleyebiliriz. Göbeklitepe başta olmak üzere birçok tarihi değerlerimizin kazandırılması alanında büyük çalışmalar yapıldı. Projenin tarihi ve kültürel alanda Urfa’ya çok büyük katkıları oldu ve olmaya da devam edecektir. Dedi.

Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesinin kapanış konferansı, plaketlerin sahiplerine takdim edilmesiyle son buldu.

01 Kasım 2018 Şanliurfa- Gündem

urfanatik.com son bir ayda 890.313 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?