Suriyeli sığınmacıların yeni yıl dileği: "Barış"

Türkiye'deki kamplarda ve konteyner kentlerde yaşayan Suriyeliler yeni yılda savaşların ve ölümlerin sona ermesini ülkelerine dönerek huzur içinde

Ülkelerinde yaklaşık 5 yıldır süren iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mardin, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana ve Malatya'da kurulan çadır ve konteyner kentlere yerleşen yaklaşık 265 bin Suriyeli, kendilerine kucak açan Türkiye'nin sunduğu imkanlarla yaşamlarını sürdürüyor.
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde barınan Suriyelilerin yeni yıldan beklentileri ise evlerine dönerek barış ve huzur içinde sevdikleriyle birlikte yaşayabilmek.
Suriyeli Tarık El Yasin, yaptığı açıklamada, yeni yıldan tek beklentilerinin yaklaşık 5 yıldır ülkelerinde süren savaşın sona ermesi ve evlerine dönmek olduğunu söyledi.
Türkiye'de çok iyi ağırlandıklarını ancak vatan özleminin bir başka olduğunu dile getiren Yasin, "Ben yaklaşık 4 yıldır evimden, toprağımdan uzaktayım. Türk yetkililerine bize sunduğu imkanlar için çok teşekkür ediyoruz ancak yeni yılda artık evlerimize dönmek istiyoruz. Yaklaşık 5 yıldır hep bu olayların bitmesini ve ülkemize dönmeyi temenni ediyoruz ama şimdiye kadar bunlar gerçekleşmedi. İnşallah bu yıl son olur, temennilerimiz gerçekleşir ve Suriye halkı olarak topraklarımıza döneriz" diye konuştu.
Fuad Hammut da yeni yıldan umutlu olduklarını ve evlerine döneceklerine inandıklarını söyledi.
Türkiye'de Türk insanlarıyla kardeş gibi yaşadıklarını, bunu hiçbir zaman unutmayacaklarını vurgulayan Hammut, "İnşallah yeni yılda ülkemizde yaşanan olaylar biter, huzur ve barış hakim olur. Dünya ülkelerinden kadınlarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere bütün Suriye halkının ülkesine dönmesi için bize yardım etmelerini istiyoruz. İnşallah ülkemize dönünce Türkiye'nin bize sunduklarını unutmayacağız ve bize yaptıklarına karşılık vermek isteriz" dedi.
Muhammed Atiy de artık savaştan, olaylardan ve ölümlerden bıktıklarını belirterek, yeni yılda huzur ve barış temennisinde bulundu.

27 Aralık 2015 - Gündem

urfanatik.com son bir ayda 487.300 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi