ÖZBİNGÖL: BARIŞ GÜVERCİNLERİ ELİMİZDEN ALINIYOR

Diyarbakır Baro Başkanının silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından yaşanan gelişmeler hakkında açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Diyarbakır Baro Başkanının silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından yaşanan gelişmeler hakkında açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, barış güvercinlerinin artık ellerinden alındığını söyledi.

“ARTIK SESİMİZİ YÜKSELTMEMİZ GEKERİYOR”

Yaşanan Cinayetle ilgili önemli açıklamalarda bulunan (HDP) Şanlıurfa İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl, “Öncelikle bütün Türkiye’nin başı sağ olsun, bütün halkımıza sıkılan bir kurşundur hepimizin öyle algılaması gerekiyor. Tahir Elçi meslektaşım, abimiz, büyük bir insan hakları savunucusu, barış yanlısı, demokrat bir kişi ve şahsiyet. Türkiye için büyük bir kayıp, ülkemiz için çok büyük bir kayıp o yüzden herkesin özellikle bu hain saldırıya karşı doğru bir tavır takılması gerekiyor. Gerçekten konunun aydınlatılması ve faillerin ortaya çıkarılması konusunda da özellikle ülkemizin demokrasisini önemseyen herkesin çaba ve gayreti içerisinde bulunması gerekiyor. Günün susmak günü olmadığını düşünüyorum, herkesin artık birer Tahir Elçi olması gerekiyor çünkü ülkemizin içerisine sürüklendiği kaos ortamı gerçekten endişe verici boyutların ötesine geçmiş durumda. Ülkemizin geleceği kendi huzurumuz ve geleceği açısından barış ve demokrasiye hizmet etmeyi düşünen herkes barışa dair bir duygu içerisinde bulunan herkesin bile bu süreçte sesini çıkarması gerekiyor. Daha kötü günlere gitmememiz açısından bu bizim olmaz ise olmazımız çünkü sürüklendiğimiz yerin artık tarifi yok. Kaybettiğimiz değerler kolay yetişen değerler değil, her günümüzü gözyaşlarıyla, acıyla, yaslarla, anmalarla geçiriyoruz. Biz halk olarak, biz ülke olarak bize reva görülen budur ama bizim hak ettiğimizin bu olmadığını ben düşünüyorum. Barış ve Kardeşlik adına, demokrasi adına bütün savunucuların, bütün barış kardeşlik savunucuların düşünce özgürlüğüne sahip olan herkesin de sesini çıkarması gerekiyor bu konuya dair. “Dedi.

“ELÇİ OLAYI, FAİLİ MEÇHULLERİN ARASINA KONULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Soruşturmanın aşaması ve faillerin kim olduğuna dair yaptığı açıklamada ise HDP Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl: “ Hukukçu arkadaşların hem orada bulunan bire bir tanıklarının açıklamaları var. Şimdi olay yerinin özellikle delil tespitinin öncelikle yapılması gerekirken bu yapılmamış. Açıkçası olayın gerçek failinin ortaya çıkarılması konusunda bir hassasiyetin gösterilmesi gerekirken tam aksine 17 Bin tane faali meçhulümüzün arasına konulmaya çalışılan bir değere dönüşecek galiba. Bu katliamın, cinayetinde biz açıkçası ben kendi adıma söyleyeyim failinin açıklanmadan faali meçhuller arasında yer alacağı endişesi sabit. Hukuki çalışma yürüyor ancak, görüntüleri hepimiz izledik sizde izlediniz olayın sabit bir şekilde hiçbir şüpheye, hiçbir soru işaretine yer vermeyecek bir şekilde aydınlatılmasının çalışmalarının yapılması lazım. Ancak yürütülüş şeklide endişelerimizi bu olayında failsiz bırakılacağını gösteriyor.” Diye konuştu.

“ARTIK KARANLIK GÜÇLER VAR OLMAYA BAŞLIYOR”

HDP Eş Genel Başkanının Diyarbakır’da Tahir Elçi’nin cenazesinde yer verdiği konuşmasında “Tahir Elçiyi, Devletsizdik öldürdü” ibaresine ilişkin olarak ta konuşan Eş Başkan Özbingöl: “ Şimdi ülkemiz bir kaos ortamına sürüklendi, hepimizin malumu olan şey. Biz bunun ısrarla dile getirdik ülkemiz sürüklendiği kaos ortamında, artık iktidarda olan kişilerin kontrolü dışında gelişecek. Artık karanlık güçler hayatımızın her alanında hakim olmaya başladıkça biz onları da artık kontrol edemeyeceğiz. Eğer bir devlet unsuru var ise devletin bütün vatandaşlarının ne düşünürse düşünsün hangi ırktan, hangi dilden, hangi cinsiyetten olursa olsun onların güvenliklerini kurmak gibi bir sorumluluğu var. Eğer bir devlet var ise bunu yapması gerekir, devletin olmayışını böyle algılamak gerekiyor çünkü artık ortalıkta karanlık güçler ve karanlık fikirler dolaşmaya başladı. Hayatımızda da, hayatımızın barış güvercinlerini de bir bir elimizden alınıyor. Bizim yapacağımız bu noktada da sesimizi yükseltmemiz gerekiyor ve hepimizin başı sağ olsun diyorum” Dedi.

30 Kasım 2015 - Siyaset

urfanatik.com son bir ayda 529.776 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?