112’yi günde 30 bin kişi arıyor fakat...

Şanlıurfa'da Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde başlatılan Yaşama Yol Ver Projesi'nin tanıtım toplantısı Şanlıurfa'da da

Video için play'e tıklayın

Umut DELİ

Şanlıurfa’da Sağlık Bakanlığı tarafından yurt genelinde başlatılan Yaşama Yol Ver Projesi’nin tanıtım toplantısı Şanlıurfa’da da basın mensuplarına tanıtılarak gerçekleştirildi. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran tarafından yapılan tanıtımda ise günde 30 Bin telefon geldiğini ve bunun yüzde 92’sinin asılsız olduğu ortaya çıktığını söyledi.

Toplantıya İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran, sağlık müdür yardımcısı Dr. Emrah Doğan, 112 il Ambulans servisi başhekimi Dr. Emre Dingçi, ve 112 çalışanları ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan slayt gösteriminin ardından Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda basın mensuplarına kampanya hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran, "112 acil çağrı merkezlerine yapılan asılsız çağrıların ve trafikte ambulanslara yol verilmemesinin önüne geçilmesi için hazırlanan afiş, broşür ve kamu spotlarını basına takdim ederek, düzenlenecek olan etkinliğin hedefi hakkında kapsamlı bilgi verdi. Başlatılan kampanya hakkında bilgi veren Duran, 112 acil sağlık hizmetleri medya kampanyasına değindi. Duran, “Bakanlığımızca verilen acil sağlık hizmetleri, yurt genelinde en uç noktalara kadar yayılmış, kesintisiz olarak hizmet veren il merkezlerindeki Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak çalışan, tüm ilçelerde ve bazı önemli noktalarda kurulmuş istasyonlardan oluşan büyük bir sistemdir. Acil Sağlık hizmetlerinin amacı, acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlarımıza günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmaktır. Hastanın durumuna göre, iklim, coğrafi ve trafik vb, koşullar göz önüne alınarak, en uygun ambulans yönlendirilerek 112 acil sağlık hizmeti kentsel ve kırsal alanda yüzde 100 erişim ile sunmaya çalışıyoruz 112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında, aranması gereken önemli bir hattır. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmaktadır” şeklinde konuştu.

Uzm. Dr. Erdoğan Duran, bu kapsamda sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında ve 2016 yılı boyunca devam edecek şekilde medya kampanyası planlanmıştır. Bu kampanya kapsamında okul ziyaretleri, televizyon ve radyolarda kamu spotları yayınlanması, hastane, aile sağlığı merkezleri-, belediye otobüsleri ve şehir merkezlerindeki monitörlerde outdoor filmlerin yayınlanması, halkın yoğun olduğu yerlere asılacak billboard fişler, halkın yoğun olduğu yerlerde yapılacak açık alan programları ve diğer birçok aktivite ile geniş bir kitleye ulaşılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

03 Şubat 2016 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 760.606 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Urfa'nın çözülmesi gereken en acil sorunu sizce hangisidir?