ARAP DER Dünya Arapça Günü'nü Unutmadı

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization) UNESCO Yürütme Kurulunda 08 Ekim

Alınan bu karar neticesinde, Araplar Yardımlaşma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa yazılı bir basın açıklaması yaparak 18 Aralık Dünya Arapça Günü’nü kutladı. Kırboğa açıklamasında:

“Birleşmiş Milletler'in kabul ettiği 6 resmi dilden birisinin yine Arapça olduğunu da belirtmek isterim. İslam medeniyetinin altın çağının yaşandığı 14. Yüzyıla kadar Arapça dünyada bilim ve felsefenin temel diliydi. Bu gün yeryüzünde konuşulan en yaygın dillerin arasında yine Arapça vardır ve özellikle halkı Müslüman olan ülkelerin iletişim kurabilecekleri başlıca dil Arapçadır.

Müslüman toplumların gelişmiş batı ülkeleri karşısında ki sosyo-ekonomik geri kalmışlığının temel sebepleri arasında; kendi aralarında yeterli iletişim kuramamaları, bilim ve felsefede yeni açılımlar yapamamalarını gösterebiliriz. Şüphesiz batı emperyalizminin Ortadoğu’daki yüzyıllara dayanan hegemonyası birçok değerin erozyona uğramasına da sebep olmuştur. Sonuçta bilim ve felsefe deki geri kalmışlık bugün terörizm gibi hiçte İslam toplumlarına yakışmayan kötü sonuçların doğmasına sebep olmuştur.

Medeniyetler ancak kendi değerleri üzerinden yükselir ve diğer medeniyetler ile eşit şartlarda etkileşime geçer ise gelişme gösterebilir. Dil ve kültür bu medeniyetin temel taşlarını oluşturur. Bu sebeple medeniyetimizin temel taşlarından olan Arapçanın geniş halk kesimlerince kullanılması tarihsel birikimimiz olan ve şimdilerde uzak kaldığımız bilim ve felsefenin halkın tüm katmanlarınca anlaşılabilir olmasına bağlıdır.

Ülkemizde de Arapçanın yaygınlaşması hem geçmişimiz hem de coğrafyamız ile doğal bir iletişim kanalı açacak ve hem halkımıza hem de tüm insanlığa barışın, sevginin ve hoşgörünün en güzelinin geçmişte yaşandığı gibi günümüzde de yaşanabileceğini gösterebilme fırsatı sunacaktır. İslam âleminin en güçlü bağı olan Arapçanın öğrenilmesi ve yaygınlaştırılması birlik ve beraberliğimize büyük katkılar sağlayacaktır.

Bu duygularla 18 Aralık Dünya Arapça Gününü kutluyor, tüm dillerin insanlığın kültürel mirası olduğunu ve gelecek kuşaklara da aktarılmasının görevimiz olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

18 Aralık 2015 - Bilgi

urfanatik.com son bir ayda 494.914 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi