3 ARALIK, ENGELLERİN KALKTIĞI GÜN OLSUN

3 Aralık Dünya Engelliler günü Şanlıurfa'da çeşitli etkinlikler ile kutlanırken engelli vatandaşlar ise engelliler gününün engellerin aşıldığı

Umut DELİ

3 Aralık Dünya Engelliler günü Şanlıurfa’da çeşitli etkinlikler ile kutlanırken, engelli vatandaşlar ise engelliler gününün engellerin aşıldığı gün olmasını isteyerek, yılda bir defa anılmak istemediler.

3 Aralık Dünya Engelliler günü kutlaması Şanlıurfa’da, Topçu meydanında toplanan engellilerin halay çekmesi ile başladı. Oldukça heyecan ve mutluluğun yaşandığı etkinlikte engelli vatandaşlar halay çekti, davul zurna karşısında oyunlar oynadı. Kamu kurum ve kuruluşlarında katılarak destek verdiği programda pankartlarda asılarak engelliler mesajlarını iletti.

ENGELLİLERDEN ANLAMLI PANKARTLAR

Anlamlı pankartlar açan engelliler “Bugün sağlıklısın peki yarın, Biz bu engelleri ucuz bulup da satın almadık, Engelliler sadaka değil ilgi ve iş istiyor” gibi anlamlı ve çağrı yapan pankartlar taşıdı.

Topçu Meydanında toplanan gruba Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, Engelli Dernek Başkanları, Engelli vatandaşlar ve duyarlı vatandaşlar katıldı.

Yoğun katılım ile gerçekleşen kortej yürüyüşü Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Resim Sergi salonunda gerçekleşen engellilerin yaptığı el emeği göz nuru el işi sergi açılışı gerçekleşti. Burada görüşlerini aldığımız Engelli Dernek Başkanları, 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak değil, 3 Aralık Engelleri aşma günü olarak kutlamak istiyoruz diyerek duygularını ifade ettiler.

GÖRME ENGELLİLER: 2’LİLİK ORTADAN KALKSIN

Şanlıurfa Görme Engelliler Dernek Başkanı İsmail Dünya, kendilerine toplanma saatinin yanlış verildiğini öne sürerek mağdur edildiklerini ifade edip şunları aktardı: “12 Ayda bize bir gün tahsis ediliyor o günde bizlere zehir oluyor. Bu ortamın ve adaletin sağlanmasını yetkililerden diliyorum. Bu mağduriyetlerimizi gideremiyorlarsa görme engellileri evlerinde hapis etsinler. Biz her türlü sorunla karşı karşıyayız, bize burada 8,30 dediler ve sabah 8,30’dan buyana bu soğukta engelliler toplanmış ama hiçbir yetkili ortada yok. İkililik bu aradan kalksın artık, olmuyor olmuyor, ” Diyerek sitem etti.

İŞİTME ENGELLİ OKULUNDA İŞARET DİLİ YASAK İDDİASI!

Şanlıurfa İşitme Engelliler Dernek Başkanı Mustafa Bebe: “ Özellikle bugün Dünya engelliler gününü kutluyorum. Bizim Şanlıurfa’daki işitme engelliler gerçekten Aslan gibi pırıl pırıl insanlardır ama gereği gibi bu çocuklara halktan, kamu kuruluşlarından hiç destek yoktur. İşitme Engellilere sadece Belediye yardım yapıyor ve destek sağlıyor. Halktan ve toplumdan bu desteği ne yazık ki göremiyoruz. Şanlıurfa’da bir tane işitme engelliler okulu açıldı ama hiç kimsenin bundan haberi yok. Şanlıurfa halkının okulun açıldığından habersizdir. 2 gün önce İşitme Engelliler yönetimi olarak okulu ziyarete gittik, burada Okul Müdürü ile görüştük bazı sıkıntıların olduğunu konuştuk ve onların sıkıntılarını da dinledik. Benim bir tek şey tuhafıma gitti, Şanlıurfa işitme engelliler okulunda işaret dilinin yasak olduğunu duydum bu çok ilginç bir şey. Bunlar eğer işaret dilinin okulda işaret dilinin yasak olması, bu çocuklar kendi bedensel dilini nasıl öğrenecek. Bu nasıl bir eksikliktir. Milli eğitim Müdürümüzle görüşüp bu konuyla ilgili görüşme yapacağız” Diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE 12 MİLYON ENGELLİ VAR”

Bedensel Engelliler spor kulüp Başkanı Veysi Fırat ise: “ 3 Aralık Dünya engelliler günün tüm engelli camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Engelliler sadece bir gün hatırlanmamalı evet bu özel bir gün ben isterdim ki, engellilerimizin önündeki engellerin kalktığı bir gün olduğu bir gün olarak kutlayalım biz bunu. Sadece engelliler günü olduğu için değil, artık Türkiye’miz engelsiz bir ülkedir, bugünü de o gün için kutluyoruz anlamına getirmek gerekir ama maalesef hala yasanın çıkmasına rağmen, kanunun çıkmasına rağmen, yaptırımların olmasına rağmen, cezalarında olmasına rağmen hale ülkemizde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız, Şanlıurfa’mızda da yaşamaktayız. Ciddi anlamda çalışmalar var ama yetersiz kalıyor. Bugün ki yürüyüşte bile engelli kardeşlerimiz sıkıntı yaşadı, özellikle mesela ben tekerlekli sandalye bağımlısı olarak zor buralara kadar geldim. Çünkü kaldırımlarımız halen bizim istediğimiz gibi değil, yerde istediğimiz zeminlerimiz yok, görme engellilerimiz için sesli sinyalizasyonlarımız yok. Yani bunlar hep yok yok eksikliklerimiz, bugün Dünya Sağlık Örgütünün de belirlemiş olduğu 500 Milyona dayanmış bir engelli kitlesi var. Bu çok ciddi bir kitle, ülkemize indiğimiz zaman 12 Milyon engelli var. Bunu biraz daha indirirsek kısacası her 7 kişiden bir kişi engelli demek. Ülkemizde 12 Milyon engelli var, buda yüzde 12’ye tekabül ediyor. Bu ciddi veriler bu verilere dayanarak ülkemizde engellilerimizin sıkıntılarını ciddi anlamda ele almak lazım. Bu işleri yapanların biraz daha profesyonel olması lazım, işi bilen insanların yapması lazım,. Biz bazen her yere yetişmeye çalışsak bile başımızdaki amirlerimizin, mülki amirlerimizin bu konuda biraz daha staj görmeleri, bu konuyu daha iyi ele alıp okumaları lazım. Gerekirse, bizlerden biraz da destek almak lazım kısacası. Bu duygularla tekrar 3 Aralık Dünya Engelliler gününüzü kutluyorum inşallah bir dahaki seneye Engelsiz bir Şanlıurfa olmuş olur. Biz bunu ilan ederek biz o günüde engelliler günü olarak kutlayalım” Diyerek duygularını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından Engelli vatandaşların kültür merkezlerinde el emekleri ile yaptıkları el işleri sergisinin açılışı gerçekleşti.

04 Aralık 2015 - Sağlık

urfanatik.com son bir ayda 1.036.624 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Şanlıurfa’da En Başarılı Belediye Başkanı Sizce Hangisi?